www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Turist Sau Calator?


Cursedone
 Share

Recommended Posts

intre "Babilonii" si alte topicuri la fel de interesante postez si eu asta:

 

http://www.ziare.com/Diferentele_dintre_tu...ori-785371.html

 

Inainte sa decid ca dorinta mea permanenta de a vedea locuri noi merita o eticheta pompoasa cum este pasiunea, am citit o idee care inca imi rasuna in cap de fiecare data cand fac o cerere de concediu. Fii calator, nu turist.

 

Din acel moment, nu a fost vacanta din care sa ma intorc odihnit sau relaxat. Dar avand in vedere ca am lucrat mult timp intr-o televiziune de stiri, pot spune ca orice zi in care nu cade ceva este o mini-vacanta. Cu siguranta nu cu picioarele in nisip, dar un moment de liniste intr-o redactie de stiri e la fel de dulce ca un ceai rece baut cu vantul in fata.

 

In urma cu cativa ani, cand, in calitate de salariat, mi-a venit randul la concediu, m-am gandit ca merit sa iau totul de-a gata vreo 10 zile. Proaspat intrat in campul muncii si, intr-o oarecare masura, mandru de banii pe care ii castigam, am ales sa platesc pentru confort. Adica am plecat in vacanta printr-o agentie de turism. Nu am primit confortul, dar nici nu l-am mai cautat.

 

Ce surprize poti sa ai cand lasi pe altcineva sa aleaga unde dormi? O mare neconcordanta intre descrierea din oferta si realitate si o mare diferenta intre o harta oficiala si modul lor de masurare a timpului, respectiv a spatiului. "Cazare in Budapesta" poate fi o prescurtare pentru "cazare intr-un loc in care ajungi trecand prin Budapesta", iar "situat la 10 minute de centru" nu poate insemna decat "10 minute cu metroul".

 

Inutil sa mentionez ca metroul merge altfel si daca esti in Berlin poti sa faci 10 minute dintr-o garsoniera din Friedrichshain pana pe Friedrichstrasse. Diferenta dintre ele, in afara de cea geografica, e ca in prima se odihneste un calator pe canapeaua cuiva, iar in a doua isi "sparge" banii un turist.

 

Banii si timpul conteaza la fel de mult ca in orice alt aspect al vietii. Numai ca in cazul unei calatorii, relatia "time is money" isi pierde din relevanta. Cu cat mergi mai incet, cu atat cheltuiesti mai putini bani.

 

O cursa low-cost e de multe ori mai ieftina decat trenul. Dar avionul te duce repede in locuri in care trebuie sa platesti ceva. Chiar daca e vorba doar de cazare. Poti economisi, mergand cu trenul noaptea. Un tren celebru printre backpackers este Berlin Night Express., cu care se ajunge foarte ieftin la Stockholm. Adica doar 15 euro daca ai un abonament Inter Rail.

 

Cand vine timpul sa dormi intr-un pat, alege sa stai intre oamenii locului. Alege o garsoniera sau un apartament in locul unei camere insipide de hotel aflat in centrul aglomerat, zgomotos si scump. Couch surfing. este probabil cea mai buna solutie de a cunoaste oameni noi, dar si de a experimenta si intelege stilul de viata al localnicilor. Si e gratis.

 

Dupa transport si cazare, singura grija nu mai poate fi decat mancarea. Orasele europene sunt intesate de restaurante cu nume si meniuri care atrag turistii. Insa toate servesc preparate internationale si nimic local.

 

Putini stiu ca doner kebabul a fost inventat la Berlin si e cel mai bine vandut produs fast food din Germania sau ca face parte din cultura vietii de noapte din Londra. Ce-i drept, parca e mult mai bun decat cel de la mine din colt.

 

Un tip din Belgia mi-a spus la un concert sa nu mai fiu sceptic in legatura cu atitudinea prietenoasa a europenilor. Stiam la ce se refera si am recunoscut in mine influenta est-europeana, marcata de permanente griji si false nevoi.

 

Ce am invatat? Ca oamenii au nevoie de aer curat, mancare sanatoasa, apa curata, prieteni, respect si un loc sigur in care sa doarma. Si ca daca stii sa le cauti si sa le accepti, pe multi i-ar bucura sa ti le ofere. Pentru ca sunt ale tuturor.

 

 

tot sunt un pic sceptic legat de couch surfing, pana la urma nu e normal sa te gandesti la securitatea ta?

 

(nu zic sa fii paranoic, pana la urma e o nevoie elementara asta)

 

bine aici se aplica principiul "daca nu ai nimic, nu ai nimic de pierdut" cu care sunt complet de acord (cu alte cuvinte, daca nu cari cu tine ceasuri de 1000 de euro sau o gramada de bani cash nu ai de ce sa te temi in afara de siguranta ta fizica) oricum daca eram fata ma gandeam si la eventualitatea unor conditii.. neoficiale si obligatorii..(cred ca stiti la ce ma refer) pentru couch surfing, dar pentru baieti nu cred ca se pune problema(decat in cazuri extreme :))

Link to comment
Share on other sites

Calator, bineinteles.

 

Imaginea aia ma surprinde...nu am vazut in Rromania un tren cu parcare(sau cum ii zice la dracia aia) pt biciclete.

:)

 

ahem... daca esti calator inseamna ca nu esti "strain in propria tara".. eu zic ca trebuie sa fim patrioti adevarati (adica "tara mea e ok, si tara ta e tot ok") nu nationalisti(tara mea e ok si a ta nu e) sau anti-Romania (tara mea nu e ok si restu sunt ok)

Link to comment
Share on other sites

Prietene, nu intelege gresit. Ador tara asta, ca peisaj, destinatii turistice si istorie. Rromania e un fel de...ironie la adresa clasei politice ce indobitocesc masa de oameni prin tiganisme(adica manele).

aaaaaaa... ok, doar am presupus ca daca e postat intr-un thread unde se vorbeste de culturi straine si calatorit ai spus-o in sensul asta... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Debaser

Couchsurfingul e ok. Am facut couchsurfing si daca iti alegi oameni consacrati, sau macar cu cateva feedbackuri pozitive, nu ai nicio problema. Plus ca daca nimeresti oameni de treaba cu timp la dispozitie(am nimerit o tipa fix in sesiune si nu avea timp, dar tot imi zicea locuri bune, cu alta am stat nonstop 3 zile si m-a dus in cele mai faine si necunoscute locuri) vezi locuri care nu se afla in ghiduri turistice + restaurante ieftine(sau mancare la ei acasa), baruri faine(am gasit un bar de fumatori in Amsterdam:D sunt o raritate), etc.

Secretul in a fi calator, nu turist, este sa mergi pe incredere.

Link to comment
Share on other sites

Couchsurfingul e ok. Am facut couchsurfing si daca iti alegi oameni consacrati, sau macar cu cateva feedbackuri pozitive, nu ai nicio problema. Plus ca daca nimeresti oameni de treaba cu timp la dispozitie(am nimerit o tipa fix in sesiune si nu avea timp, dar tot imi zicea locuri bune, cu alta am stat nonstop 3 zile si m-a dus in cele mai faine si necunoscute locuri) vezi locuri care nu se afla in ghiduri turistice + restaurante ieftine(sau mancare la ei acasa), baruri faine(am gasit un bar de fumatori in Amsterdam:D sunt o raritate), etc.

Secretul in a fi calator, nu turist, este sa mergi pe incredere.

cum au reactionat parintii tai cand le-ai zis ca mergi cu couch surfing?.. de fapt intrebarea e... le-ai zis? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Si mie mi se pare ok couch-surfingul insa , daca dai de cineva de cine nu ar trebui sa dai ?

 

de exemplu unu dinala ca din drujba din texas sau sadisticum ce te taie incet cu cu cutitul de bucatarie in bucatele in timp ce dormi ?

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

Calator, bineinteles.

 

Imaginea aia ma surprinde...nu am vazut in Rromania un tren cu parcare(sau cum ii zice la dracia aia) pt biciclete.

 

Recent s-au atasat vagoane pentru biciclete unui numar de 4 tranuri accelerat.

 

http://www.cfrcalatori.ro/1/index.php?q=de...ari%20frecvente

 

 

Prin comparatie, aproape toate trenurile din Bulgaria au vagon de biciclete.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.