www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandãri?


Guest nullbyte
 Share

Recommended Posts

Guest nullbyte

So, am un buget de maxim 25 milioane, din care vreau sã-mi iau un amplificator bun, ºi o chitarã electricã pe mãsurã.

Aº dori o chitarã cu urmãtoarele caracteristici:

- culoare: neagrã/gri

- 24 taste

 

Sugestii vã rog? Mulțumesc în avans.

Link to comment
Share on other sites

Guest nullbyte

Aº prefera un Randall sau un Marshall... ºi dacã se poate sã-mi explici o fazã. Am vãzut pe diverse site-uri ce vând amp-uri cã au 15w sau 25w sau etc... ce înseamnã asta?

Link to comment
Share on other sites

puterea se masoara in wati (w). 15W, 25W reprezinta puterea amplificatorului. la astfel de valori ne dam seama cu usurinta ca sunt niste ampuri de studiu sau cel mult o repetitie blues ori jazz.

pt death, black etc iti trebuie o putere ceva mai mare: 100W e suficient in aproape orice context (repetitie / concert)

atentie la numarul de difuzoare! difera sunetul

Link to comment
Share on other sites

Guest nullbyte

Am înțeles, mulțumesc de explicații.. so, pentru black ºi death, ce amplificator e mai bun? Marshall sau Randall?

Link to comment
Share on other sites

Asta era valabil odata ca niciodata, acum se preiau cu microfoane de calitate amplificatoare de aproape orice putere si se amplifica mai departe cu alte jucarii. Keith Richards spunea candva ca tonul chitarii e de o calitate invers proportionala cu puterea amplificatorului, iar Pearl Jam au trecut prin mai multe turnee mondiale cu amplificatoare Peavey Delta Blues de 30W si amplificatoare facute pe comanda de Sal Trentino, tot la 30W. S-a cam dus moda cu peretele de Marshall.

 

Abia de la 5W in jos incepi sa ai probleme cu preluarea sunetului in conditii live, dar nici la 5W nu sunt insurmontabile. Daca poti sa preiei vocea unui om cu un microfon si sa o amplifici cat sa fie la nivel cu chitara sau tobele, de ce n-ai putea sa preiei un amplificator de putere mica?

 

Chiar si pentru metale grele, si fara re-amplificare, pentru repetitii sau cluburi mici nu prea e nevoie de mai mult de 25-30W pe lampi sau 60-65W pe tranzistori. YMMV.

 

Asta ar trebui postata intr-un thread separat si pus sticky !!! Sa vada si incultii care n-au o tangenta la cantat dau au scule de injde mii de W.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.