www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Si Frigul


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn

Salut.

 

Am aflat ca nu e bina sa duci chitara prin frig. :)

 

Vreau sa-mi duc chitara la munte, unde o sa fie cam frig pe telescaun. Eu am o chitara western, noua si mi-ar parea rau sa o stric. Am deasemenea si o husa captusita insa nu stiu daca face fata.

 

Ce sfaturi puteti sa oferiti in acest sens? Se poate transporta cumva chitara prin frig fara sa fie afectata? Ati incercat diverse metode? Ce s-a intamplat?

 

Sper sa nu mai fi fost postat un topic despre asa ceva. Am facut un search scurt si nu am gasit.

 

Daca nu se poate.. cred ca o sa mor de ciuda :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Mah la noi in sala e cam frig :). Am canta si pe.. -2 , -3 grade (cred) B) Faza e ca atunci cand e frig, corzile se intind si trebuie acordat un pic mai des. Iar cand e cald, se lasa :).

Acum nu stiu cat vrei sa canti tu cu ea in frig... 2-3 zile.. eu am cantat cam 3 ore maxim si nu a patit nimic :)

 

Nu vreau sa cant cu ea in frig. Vreau doar sa o transport din Timisoara pana sus, in varful Parangului. Pe acest drum anevoios probabil ca vor fi si temperaturi de -10, -15 grade.

 

Din cate stiu eu, nu e deloc indicat sa transporti chitara prin frig pentru ca poate crapa lacul de pe suprafata cutiei de rezonanta si poate inghetza, urmand ca la caldura sa se umezeasca si sa se indoaie.

 

Cum pot totusi sa o transport? In ce sa o bag? Cine a carat chitara prin frig naprasnic si cum a facut? PLS! I'm desperate! :(

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic in cazul tau, dar iti pot spune ca o chitara facuta bine nu ar trebui sa aiba probleme de genul.

Atentie: Asta numai si numai in cazul in care te comporti ca lumea cu ea. Ce inseamna asta? In primul rand gandeste-te ca nu frigul face ravagii, ci diferentele mari de temperatura. Asta e lucrul de care ar trebui sa te preocupe : ce se intampla daca o bagi de la 20 grade direct afara intr-o husa care nu ofera nici un fel de protectie? ce se intampla cand faci invers, adica de la -15 grade la 20 grade?

 

Nu stiu ce sa zic in cazul tau, insa eu nu vad ce probleme ar apararea daca nu o lasi sa se raceasca si sa se incalzeasca brusc

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

O chitara facuta bine nu ar trebui sa aiba probleme de genul.

 

Nu am precizat... am chitara western HORA de doua luni, nou noutza, luata din magazin :). Este oare bine facuta?

 

Daca e doar problema de diferente bruste de temperatura, ar fi frumos, pentru ca o sa am grija sa o racesc si sa o incalzesc progresiv la plecare / sosire.

 

La ce ar mai trebui sa fiu atent?

Link to comment
Share on other sites

Ai grija sa o introduci treptat de la o temperatura la alta! si de la cald la rece dar mai ales de la rece la cald! ADICA NU O SUPUNE UNOR SCHIMBARI BRUSTE DE TEMPERATURA! Daca o transporti la temperaturi joase ai grija sa nu o lovesti. Cu cat sunt husa sau tocul mai izolante fata de mediul inconjurator cu atat e mai bine. In rest sanatate si succes! Toate chitarele necesita si TRANSPORT!

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus si eu aceeasi intrebare ca si tine. Ce sa-ti zic. Am luat chitara la munte de f multe ori, cea mai extrema tura fiind cand am luat-o de revelion la o stana parasita in muntii baiului. N-am cantat la ea (de, bautura, foc alte alea) a stat afara (adica in stana, dar era mai frig inauntru decat afara :) ) si n-a patit nimic. Chiar inainte de rev cu 2 zile am fost la barcaciu (fagaras) si atunci am avut chitara cu mine. Am cantat si afara cu ea. Nu cred sa pateasca ceva, numa sa ai grija sa nu o bagi in zapada sau ceva ( :):)) si sa ai o husa buna. Eu am proelul de 900 de mii (aia groasa calumea) si a tinut-o foarte bine, a mai si cazut (fara sa vreau B) ) in principiu poti sa o iei. Nu cred ca o sa pateasca ceva. Am mai luat-o si in weekendu asta in predeal, am carat-o dupa mine si nu a patit nimic :(

 

P.s poate sunt tampit dar acum mi se pare ca suna si mai bine chitara, dar nu stiu daca neaparat de la turele alea 2. Anyway distractie placuta in PARANG ;)

P.S 2 eventual impacheteaza-o in ceva daca nu ai o husa f buna :o succes

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu am ales varianta mai usoara, am facut rost de 500 de mii si mi-am luat o chitara veche, ca sa am chitara la munte , care intradevar suna binishor, nu falsa, deci pt munte ideala, si acum o am nu a patit nimik :)

Cred ca e cea mai buna varianta. Asa iti stii chitara sigura acasa si ai chitara de munte :)

claxxon, sa ne zici ce s-a-ntamplat daca ai mai ajuns la munte cu chitara

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Na fratzilor, am venit de la munte.

 

Chitara am luat-o dupa mine si am carat-o intr-o husa no-name de mushama, captusita pe interior cu un material pufos (cumparata cu 300.000 lei - okazie).

 

Chitara nu a avut nici pe dreq. Am transportat-o pe la -5 grade cred.. Husa cred ca face toata schema cu trecerea treptata de la cald la frig si invers.

 

Prima poza e de la coborarea de pe munte.

 

 

P.S. Bine am facut ca am luat-o .. in fiecare seara s-a lasat cu chef si spre dimineatza cu cantari la chitara.. "Mugur de fluier", "Nu am chef azi" etc. Poza a doua este de pe super-hit-ul "Floare alba, floare neagra", unde publicul a inceput sa strige frenetic celebra replica "Fara numar, fara numar, fara numar..." :)

post-1241-1140897063_thumb.jpg

post-1241-1140897272_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.