www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cover


Guest Death Poop
 Share

Recommended Posts

Guest Death Poop

salut!

sa zicem ca esti intr-o trupa. bun. vreti sa faceti un cover la o melodie. cum faceti, cautati partituri/tabulaturi pentru melodia respectiva pentru instrumente si versurile si ii dati o nuanta proprie, sau dupa cum o prindeti din ureche?

Link to comment
Share on other sites

salut!

sa zicem ca esti intr-o trupa. bun. vreti sa faceti un cover la o melodie. cum faceti, cautati partituri/tabulaturi pentru melodia respectiva pentru instrumente si versurile si ii dati o nuanta proprie, sau dupa cum o prindeti din ureche?

 

Poi daca nu ai ureche muzicala, normal ca cauti tabulatura.

Eu cand fac un cover, in primul rand imi fac tonul meu, niciodata nu folosesc distors fix ca al lui X din trupa Y .

Si desigur, cant coverul cum vreau eu, il modific, dar cu simt, nu sa sune aiurea :)

Sper ca te-am ajutat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

adica, te uiti pe tab, si ii dai tonul tau?

adica, folosesti tab-ul doar ca indrumator, nu?

Link to comment
Share on other sites

adica, te uiti pe tab, si ii dai tonul tau?

adica, folosesti tab-ul doar ca indrumator, nu?

 

De exemplu -> http://www.911tabs.com/link/?300968

Acesta este tabul de la Metallica - Welcome home sanitarium

 

Melodia originala -> http://www.youtube.com/watch?v=abHUigYaHRw

 

Si un cover facut de Bullet For My Valentines ->

 

Ai sa vezi ca sunt sunete diferite in sensul clean si distors.

 

Faci aceleasi riffuri exact ca in tab, doar cu distorsul tau, sau poti face un distors fix ca cel al melodiei.

Ca sa faci un cover modificat, trebuie sa fi foarte bun la chitara/bass si sa sti ce inflorituri sa ii dai ca sa modifici covarul.

Eu unul invat tabul daca nu o scot dupa ureche si cant melodia pe efectele pe care le am :)

Sper ca ai inteles :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

ok multumesc!

deci sa inteleg ca asa faceti...

eu pana acu' ma chinuiam dupa ureche. problema era ca unele parti le prindeam, altele nu si bagam din burta (de asta am slabit atat)

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

ok multumesc!

deci sa inteleg ca asa faceti...

eu pana acu' ma chinuiam dupa ureche. problema era ca unele parti le prindeam, altele nu si bagam din burta (de asta am slabit atat)

 

Poi daca te tine urechea da-i bataie scoate dupa ureche :)

Eu mai mult folosesc taburile :)

Bafta in continuare, si vezi sa nu mai slabesti :)

Link to comment
Share on other sites

ok multumesc!

deci sa inteleg ca asa faceti...

eu pana acu' ma chinuiam dupa ureche. problema era ca unele parti le prindeam, altele nu si bagam din burta (de asta am slabit atat)

Dar nu crezi ca este mai bine dupa ureche? De ce? Fiindca poti desprinde o gramada de sunete care atunci cand le faceai cu tabu nu le auzeai; citind de pe tab, nu dai atata atentie si nu iesi aproape cu nimic. Deci, cel mai bine este sa faci dupa ureche orice melodie care vrei sa o inveti.(+ ca taburile , zicea aici pe forum, sunt doar niste aproximari in cele mai multe taburi).

Normal ca este mai usor, si eu folosesc taburi. Am lucrat catva timp pe unele piese si acum fac 50-50 si inca progresez. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

ok, deci prima data ma chinui sa o prind din ureche, si-apoi, daca o reusesc pe toata, mai caut oleaca prin taburi, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

ok.

eu pan'acu, am folosit doar odata taburi, pentru Black Magic Woman de la Santana si nu prea ma ajutat

Link to comment
Share on other sites

Guest Amon

da faceti si voi un cover mai usor,o piesa mai usoara ma refer,incearca asa dupa ureche,si daca va merge mana,sa vedeti ce frumos iese !@!

 

 

 

Respect,si multa bafta

Link to comment
Share on other sites

un cover nu trebuie sa fie identic cu originalul....parerea mea.

ca de-aia e cover.

e clar ca piesa tre sa sune ca acolo (sa-si dea seama omul cand o asculta...despre ce e vorba)

 

dar nu exista o singura metoda de a face un cover.

urechea vs. partitura

 

fiecare face cum poate.

 

poti asculta coveruri aici pe forum...ca sa-ti faci o idee.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.