www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Terratec Dmx6fire Usb Soundcard


Guest cormoran
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Are cineva vreo idee despre placa asta de sunet? Ati folosit-o vreodata?

As vrea sa o cumpar si nu stiu daca e ok.

As vrea sa o folosesc pentru un mini studio (home edition).

http://www.terratec.net/en/products/DMX_6Fire_USB_2084.html

 

 

depinde ce pretentii ai, dar eu acasa folosesc asa ceva : http://www.eta2u.ro/index.php?page=shop.pr...〈=ro_RO

 

am iesit cel mai ieftin, si se poate inregistra si chitara si voce si bas si tot ce vrei, doar ca a trebuit sa modific un cablu ca nu are intreare jack mare. sau si cu un adaptor se poate, dar alea slabesc in timp si te lasa fix can inregistrezi a mia oara si in sfarshit nu gresesti :)

 

nu de alta dar cred ca chestiile intr-adevar calitative incep de la mai multe sute de euro, dar na oricum, cu aia terratec ai mai multe posibilitati, e mai shmekera un pic :)

acuma tu decizi, stii mai bine pt ce-ti trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
depinde ce pretentii ai, dar eu acasa folosesc asa ceva : http://www.eta2u.ro/index.php?page=shop.pr...〈=ro_RO

 

am iesit cel mai ieftin, si se poate inregistra si chitara si voce si bas si tot ce vrei, doar ca a trebuit sa modific un cablu ca nu are intreare jack mare. sau si cu un adaptor se poate, dar alea slabesc in timp si te lasa fix can inregistrezi a mia oara si in sfarshit nu gresesti :)

 

nu de alta dar cred ca chestiile intr-adevar calitative incep de la mai multe sute de euro, dar na oricum, cu aia terratec ai mai multe posibilitati, e mai shmekera un pic :)

acuma tu decizi, stii mai bine pt ce-ti trebuie.

 

Asta e 209 E in Austria nu stiu daca e mult sau putin. Am vazut una de la M-AUDIO (Firewire Solo) tot la pretul asta. Am vrut sa o iau insa vanzatorul mi-a zis ca e super sensibila la chipseturile comune Firewire si poate crapa.

Asa ca m-am hotarat sa imi iau pe USB si asta mi-a placut ca are intrare dedicata pt chitara. Ma intreb insa, daca e alegerea corecta...

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Are cineva vreo idee despre placa asta de sunet? Ati folosit-o vreodata?

As vrea sa o cumpar si nu stiu daca e ok.

As vrea sa o folosesc pentru un mini studio (home edition).

http://www.terratec.net/en/products/DMX_6Fire_USB_2084.html

 

Deci fara 5+1 sau 7+1 si alte prostioare de Movie Theatre sau Games daca vrei un "home studio".

 

 

Dispozitiv extern daca ai Laptop sau daca vrei unul cu mixer pe 8-10 canale.

 

Atentie la USB 2 nu tot ce scrie USB 2 este OK trebuie sa ai driverul ptr configuratia PC-ului altfel s-ar putea sa nu functioneze bine.

 

FIREWIRE este facut ptr multimedia , USB ptr birotica. Dar se baga si peste media din pacate.

 

 

Placile mai bune incep de la E-MU 0404 .Acesta ar fi calitatea minima ptr inceput si ptr invatat.

 

In rest trebuie testate placile/dispozitivele , nu te poti lua doar dupa specificatii caci nu se dau toate datele .

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Deci fara 5+1 sau 7+1 si alte prostioare de Movie Theatre sau Games daca vrei un "home studio".

 

 

Dispozitiv extern daca ai Laptop sau daca vrei unul cu mixer pe 8-10 canale.

 

Atentie la USB 2 nu tot ce scrie USB 2 este OK trebuie sa ai driverul ptr configuratia PC-ului altfel s-ar putea sa nu functioneze bine.

 

FIREWIRE este facut ptr multimedia , USB ptr birotica. Dar se baga si peste media din pacate.

 

 

Placile mai bune incep de la E-MU 0404 .Acesta ar fi calitatea minima ptr inceput si ptr invatat.

 

In rest trebuie testate placile/dispozitivele , nu te poti lua doar dupa specificatii caci nu se dau toate datele .

 

Merci de info.

Dupa cum am spus o alta varianta la acelasi pret ar fi M-Audio Firewire Solo, insa cel de la care am vrut sa cumpar zicea ca ar fi o problema de compatibilitate intre placa de sunet si placile firewire cu chipset-uri comune (VIA etc.). Este posibil acest lucru?

Link to comment
Share on other sites

Deci fara 5+1 sau 7+1 si alte prostioare de Movie Theatre sau Games daca vrei un "home studio".

 

 

Dispozitiv extern daca ai Laptop sau daca vrei unul cu mixer pe 8-10 canale.

 

Atentie la USB 2 nu tot ce scrie USB 2 este OK trebuie sa ai driverul ptr configuratia PC-ului altfel s-ar putea sa nu functioneze bine.

 

FIREWIRE este facut ptr multimedia , USB ptr birotica. Dar se baga si peste media din pacate.

 

 

Placile mai bune incep de la E-MU 0404 .Acesta ar fi calitatea minima ptr inceput si ptr invatat.

 

In rest trebuie testate placile/dispozitivele , nu te poti lua doar dupa specificatii caci nu se dau toate datele .

 

ei asta cam asa e, sunt prostioare, dar eu cum nu am decat leptop (care si el e o prostioara), pentru a inregistra "rifuri" sa nu le uit, merge si prostioara. de aia am si zis depinde ce pretentii are omu...nu stiu de ce cand vad pe cineva care cauta placa de sunet externa, ma gandesc ca ii trebe pt leptop si bla bla...

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

Mi-am luat E-MU 0202, 90 Euro, de la Viena de la Klangfarbe.

Pare ok, sunetul e excelent (redare din laptop), inca nu am bagat chitara sa vad cum merge ca nu o am cu mine, dar sapt viitoare o sa o fac si revin cu pareri pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Mi-am luat E-MU 0202, 90 Euro, de la Viena de la Klangfarbe.

Pare ok, sunetul e excelent (redare din laptop), inca nu am bagat chitara sa vad cum merge ca nu o am cu mine, dar sapt viitoare o sa o fac si revin cu pareri pe forum.

 

Am uitat sa spun aici ca in pachetul E-MU 0202 am primit si soft-urile urmatoare:

 

Steinberg Cubase LE

Steinberg WaveLab Lite

Cakewalk Sonar LE

Ableton Live Lite

IK Amplitube LE

SFX Machine LT

E-MU Proteus VX

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.