www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare


Guest Rave
 Share

Recommended Posts

Guest Rave

Salutare !

 

As dori si eu o recomandare pentru o chitara electrica cat mai ieftin posibil.Am vizitat cateva site'uri online, dar mai ieftin de 500 RON nu am vazut.Sa inteleg ca asta e pretul minim ?

 

In afara de chitara, mai trebuie cumparat ceva ? Amplificatorul acela este absolut necesar ? La fel si cu pedala sau dozele ? Daca toate astea sunt necesare, sau macar ce este necesar, as dori daca se poate niste recomandari tot asa, cat mai ieftin posibil.

 

Cu chitara electrica poti canta mai multe genuri ?Vroiam sa precizez ca as vrea sa invat sa cant ceva Metal(daca o sa iasa ceva, o sa vedem :) ).Dar poti canta si ceva Folk, Classic Rock ?

 

Si inca un lucru.Eu banuiesc ceva, dar intreb ca sa fiu sigur.Intre muzica cantata de o chitara electrica mai slabuta, si "melodia originala" este o diferenta majora ? Sau se simte putin dar este acceptabil ?

 

Imi cer scuze daca intrebarile mele sunt banale sau prost formulate, dar sunt FOARTE incepator. :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare !

 

As dori si eu o recomandare pentru o chitara electrica cat mai ieftin posibil.Am vizitat cateva site'uri online, dar mai ieftin de 500 RON nu am vazut.Sa inteleg ca asta e pretul minim ?

 

In afara de chitara, mai trebuie cumparat ceva ? Amplificatorul acela este absolut necesar ? La fel si cu pedala sau dozele ? Daca toate astea sunt necesare, sau macar ce este necesar, as dori daca se poate niste recomandari tot asa, cat mai ieftin posibil.

 

Cu chitara electrica poti canta mai multe genuri ?Vroiam sa precizez ca as vrea sa invat sa cant ceva Metal(daca o sa iasa ceva, o sa vedem :) ).Dar poti canta si ceva Folk, Classic Rock ?

 

Si inca un lucru.Eu banuiesc ceva, dar intreb ca sa fiu sigur.Intre muzica cantata de o chitara electrica mai slabuta, si "melodia originala" este o diferenta majora ? Sau se simte putin dar este acceptabil ?

 

Imi cer scuze daca intrebarile mele sunt banale sau prost formulate, dar sunt FOARTE incepator. :)

 

 

 

incearca asta... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=978

pai amplificatorul ar fi necesar... dar sa spunem k pentru inceput vei folosi calculatorul pe care vei instala un soft care simuleaza un amplificator,,, cum ar fi guitar rig.. iar pedalele... ink clar nu ai nevoie,,,si doze... doze are orice chitara electrica.. nu vor fi grozave la o chitara ieftina dar... tre sa te multumesti pentru inceput cu ce e dotata din fabrica

Edited by Mr. Marmota
Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca ai dori si chitara si amp, dar totalul 500 RON ?

 

e greu asha... nu iti iei nimic bun, cred :)

 

desi mi-a mai atras atentia dl. admin ca am spus asta...

"Toate programele gen AMPLITUBE sunt porcarii..." ...

recunosc, proasta exprimare...vreu sa spun, ca pentru a invata bn, chiar daca eshti incepator, e cel mai bun un amp adevarat, cu sunet clar, si cu drive adevarat...

parerea mea; caci la asta se referea @Mr. Marmota

 

dar, sa zicem, oricum, ca vei face asha in inceput; iei chitara, o bagi in calculator, te pui pe treaba cu nishte setari ca lumea din PC, si poti canta acasa cu PC-ul pt. inceput;

 

Am auzit de chitara din linkul lui MR.marmota cum ca nu ar fi buna...acuma nu shtiu, nu am cantat pe ea...

 

am cantat pe asta si e bunicica:

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=618

 

- - -

 

incearca sa strangi bani mai multi; crede-ma , ca am patit si eu, si am ashteptat ani intregi;

dar serios, decat o chitara praf care iti provoaca nervi, mai bine o ashteptare lunga care te plictiseste;

 

...

---

sau asta :

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=488

 

---

ok...

 

bafta ! sper sa reusesti sa gasesti ce ti se potriveste :)

Link to comment
Share on other sites

desi mi-a mai atras atentia dl. admin ca am spus asta...

"Toate programele gen AMPLITUBE sunt porcarii..." ...

recunosc, proasta exprimare...vreu sa spun, ca pentru a invata bn, chiar daca eshti incepator, e cel mai bun un amp adevarat, cu sunet clar, si cu drive adevarat...

 

Si poate iti va mai atrage atentia odata. Ai si argumente pentru afirmatia ta atat de categorica? Exista un motiv care-mi scapa pentru care un amplificator ieftin "pentru incepatori" aka prastie e mai util decat simularea a zeci de efecte care se poate furgasi? Poate daca se obisnuiesc timpuriu cu scule cu mai mult de 3 butoane inceteaza chitaristii romani sa mai puna intrebari stupide despre echipament...

Link to comment
Share on other sites

Guest 13pisicinegre

Tind sa cred ca unele chestii se pot invata si daca se canta neamplificat.

"La fel si cu pedala sau dozele ?" - Mai bine ia un tuner (aparat de acordat) decat pedale cu care nu ai ce face. Dozele le poti schimba si mai incolo, dupa ce mai strangi niste bani (de ex. dozele Seymour Duncan se invart pe la ~280 ron noi, SH nu stiu)

Decat o porcarie de amp mai bine o bagi in calculator si mai strangi bani. "amp adevarat, cu sunet clar, si cu drive adevarat" ajunge pe la ~650 ron (nou) din cate stiu..

Mai adauga la cheltuieli cablu(ri), corzi (alea cu care vine chitara din fabrica sunt niste porcarii si oricum sunt pline de praf, grasime etc. din magazin), "foarfeca" de taiat corzile (adica foarfeca de sarma - nu stiu daca asa se cheama unealta, dar au la Carrefour).

Eu zic sa iei intai chitara si tunerul si mai vezi dupa aia ce faci...

Link to comment
Share on other sites

Guest Rave

Multumesc pentru explicatii !

 

Acum nu stiu ce sa zic ... o sa hotarasc zilele astea daca o sa astept cateva luni si sa strang bani pentru una electrica "buna"(sau poate una mai slabuta dar cu amp), sau sa ma ocup de "chitara familiei", o chitara clasica, fara o coarda :) si celelalte cam uzate dupa parerea mea.Probabil ca o sa le schimb pe toate.Aveti idee cat costa ?

 

Treaba era sa merg din prima pe electrica pentru Metal, da' acum din moment ce tot o sa trebuiasca sa strang ceva bani pentru electrica, o sa ma orientez spre optiunea 2, chiar daca nu ma atrage mai deloc.Sper sa imi demonstrez si eu ca nu este doar un moft, ceva trecator, ci este ceva mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru explicatii !

 

Acum nu stiu ce sa zic ... o sa hotarasc zilele astea daca o sa astept cateva luni si sa strang bani pentru una electrica "buna"(sau poate una mai slabuta dar cu amp), sau sa ma ocup de "chitara familiei", o chitara clasica, fara o coarda :) si celelalte cam uzate dupa parerea mea.Probabil ca o sa le schimb pe toate.Aveti idee cat costa ?

 

Treaba era sa merg din prima pe electrica pentru Metal, da' acum din moment ce tot o sa trebuiasca sa strang ceva bani pentru electrica, o sa ma orientez spre optiunea 2, chiar daca nu ma atrage mai deloc.Sper sa imi demonstrez si eu ca nu este doar un moft, ceva trecator, ci este ceva mai mult.

 

pai apucate pe clasica... poate nu o sa iti placa sa canti la chitara si ce ai facut... ai investit ceva pe dejeaba

pai corzile... sa zice ca cele mai ieftine ar fi undeva intre 20-30 lei... dute la un magazin si vezi u

Link to comment
Share on other sites

Si poate iti va mai atrage atentia odata. Ai si argumente pentru afirmatia ta atat de categorica? Exista un motiv care-mi scapa pentru care un amplificator ieftin "pentru incepatori" aka prastie e mai util decat simularea a zeci de efecte care se poate furgasi? Poate daca se obisnuiesc timpuriu cu scule cu mai mult de 3 butoane inceteaza chitaristii romani sa mai puna intrebari stupide despre echipament...

 

 

nu nu;

nu ma refer categoric;

 

e doar parerea mea sincera;

 

Acum, daca voi chiar va descurcati cu ele, ma bucur pt voi;

eu am avut probleme cu sunetul cu toate editiile de Amplitube; nu am reusit sa scot un sunet bun; ce sa mai zic de solo-uri sau de palm-mute - nu functiona mai deloc -

si am considerat ca pentru inceput iti trebuie cel putin un drive ;

 

eu sunt pentru cele analog; de fapt, cand nu aveam drive, foloseam un amp pt microfon dat la maxim bagat in combina, si aveam distors;

 

acum, doar eu am considerat ca pentru a-ti construi o tehnica buna pt. inceput, nu este bun un emulator digital de genul ...

 

dar cum am spus, e doar opinia mea; m-as bucura ca incepatorii sa reuseasca sa isi inceapa studiul cu chitara electrica la costuri mici, folosind soft-uri . . . dar nu mi se par asha bune

parerea mea;

 

Pur si simplu, la urecha mea, nu suna . nu shtiu ce sa spun, nu imi place cum se aude, cum se definesc notele la un moment dat; sa nu mai zic ca daca nu ai placa de sunet buna - si ai intarziere, cu aveam eu.. dar asta depinde de la om la om- si daca { Culmea..} vrei sa cumperi legal programul (cer scuze Cosu pentru exprimari ) te duce la un pret la care mai bine mai pui nishte bani si iti iei un amp fender de 10 W [ sau 15, cat o avea]

 

Imi cer scuze atunci pentru inconvenientele care le-am creeat in legatura cu afirmatiile despre softuri;

salutari

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa exersezi pe chitara clasica o luna sau doua pana mai strangi niste bani si te lamuresti daca chiar ai chef.. cauta pe net niste pagini unde scrie despre setup-ul unei chitarii clasice si incearca sa te lamuresti daca e in stare buna sau nu (freturi, inaltimea corzilor etc).

 

corzi bune sunt cele de la d'addario si costa intre 25-30 de lei in fn de loc.

 

daca te hotarasti sa cumperi o electrica acum sau mai incolo poti gasi chitari la preturi foarte bune la mica publicitate dar trebuie verificate inainte. de exemplu eu am dat 200 ron pe roytekul meu si sunt foarte multumit.

 

bafta multa

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.