www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Lp


Ironside
 Share

Recommended Posts

Epiphone Les Paul Custom

 

Finisaj negru abanos, block inlays

Corp si grif din mahon

Top din arin, fretboard din palisandru

2 doze alnico humbucker

3 way switch

4 potentiometre (2 ton + 2 volum)

Punte tunomatica, cheite groover

hardware auriu

 

Chitara se comporta bine, suna foarte apropiat de un Gibson LP si se simte la mina exact ca un LP adevarat.

Are o tendinta idioata de a se apleca spre grif cind o tii atirnata in curea. Nu ma enerveaza ca se apleaca cit ma enerveaza ca ia si guleru' de la tricou dupa ea.

E construita foarte solid, si cintareste cam 4kg, asa ca daca-ti cade din curea pe degetele de la picioare...

Potentiometrele sint ok, nu birie, nu fac nici o problema. Am vazut Gibson-uri ale caror potentiometre biziau ca dracu' cind umblai la ele.

Dozele sint destul de linistite, nu tipa chiar cit as vrea eu, da' sint ok. Chitara are tonu' ala de les paul dat de greutatea si grosimea ei, care e un trademark. Daca ai pune pe ea dozele de la un Gibson LP Custom, probabil ca ar suna identic cu Gibsonu'.

Griful e comod, foarte placut la vreasc. Are putin fretbuzz la coarda Mi, pe la freturile 3-5.

Suna excelent pe clean iar pe distorsiune e ok pentru rock din anii 70. Pentru metale de dat din pleata eu as schimba dozele.

Dupa un setup ca la carte, are sustain de moare lumea... bine, lumea care n-are bani de PRS.

 

O chestie misto e faptul ca sta acordata. Nu'sh daca de la cheitele grover sau de la calitatea pragusului, da' sta acordata si asta-i tot ce conteaza. Personal mi se pare o chestie importanta la o chitara - sa stea acordata. Pai daca dupa o juma de ora ti se dezacordeaza... intr-o zi sint 48 de jumatati de ora, iar intr-un an sint 17520 de jumatati de ora. Daca ti se dezacordeaza chitara intr-un ritm din asta, intr-un an chelesti si te imbolnavesti de inima, asta daca esti destul de idiot s-o pastrezi.

 

Remember, vorbesc despre un instrument anume. Nu inseamna ca toate modelele vor fi identice.

 

So, pentru cine vrea sunet de Gibson si n-are bani de Gibson, LP-urile facute de Epiphone sint o alegere buna. Stiu ca mai exista si alti producatori care fac copii de LP, poate chiar mai bune decit Epi, da' daca esti un pretentios care nu accepta nume straine pe headstock...

 

Pe o scara de la 1 la 10, i-as da nota 10.

O chitara minunata in clasa ei de pret. Btw, a costat aproximativ 500 de euro. Adica de 3 ori mai putin decit un Gibson.

 

Si totusi, nu e un Gibson. Pentru ca nu scrie Gibson pe headstock, atit.

Si totusi, nu cred ca sint singuru' care a dormit cu mina-n dos si s-a pomenit cu un Epiphone mai bun decit unele Gibson-uri. Am vazut rateuri date de marii producatori din Nashville, care din pacate sint mult mai dese ca in anii '90. Ultima experienta a fost un minunat Gibson Flying V. Calitativ era mai prost decit un Squier facut in China. Asa ca decit un Gibson adevarat facut prost de miini grase de american, mai bine un Epiphone facut bine de chinezi.

 

N-am cu ce sa inregistrez doecamdata, ca as fi pus si un sample. Cit despre poze, le puteti vedea in threadul "Poze cu chitarele noastre" din sectiunea "Despre chitara". Nu cred ca are rost sa incarc aceleasi poze in doua locuri.

 

Numai bine la toata lumea si s-aveti noroc cind cumparati o chitara, sa dati de una misto. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.