www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Durere In Incheieturile De La Falange


hippiehop
 Share

Recommended Posts

topicul este destinat celor care canta mai mult de 4 ore pe zi,si nu numai cateva acorduri!

am observat,dupa zilele in care cant mai mult la chitara(cam 4 ore in timpul zilei si 3 ore seara la cantare live)ca imi apare o durere bizara in cel de-al doilea rand de incheieturi de la degete(numarate de la varful degetului inspre mana).la les paul custom la toate degetele,iar la acustica mai mult in aratator.chiar daca eu cant mai mult blues sau altceva mai linistit,tot ma zburlesc cand ma apuc de solistici si incerc sa dau cat mai mult si mai bine.este ceva legat de efortul mainii stangi cred.se simte a doua zi dimineata ca si cum te tin degetele cand vrei sa strangi pumnul,le simti umflate parca.o fi febra musculara???

daca pateste cineva ceva asemanator,puteti sa imi spuneti si mie ceva metode de combatere a durerii?

sau mai bine zis o metoda prin care as putea sa scap de sindomul asta de dupa efort prelungit al mainii stangi :) ?tineti minte!stanga este in cauza, iar eu sunt dreptaci,ca sa eliminam alte posibilitati neortopedidice.... :)

Link to comment
Share on other sites

topicul este destinat celor care canta mai mult de 4 ore pe zi,si nu numai cateva acorduri!

am observat,dupa zilele in care cant mai mult la chitara(cam 4 ore in timpul zilei si 3 ore seara la cantare live)ca imi apare o durere bizara in cel de-al doilea rand de incheieturi de la degete(numarate de la varful degetului inspre mana).la les paul custom la toate degetele,iar la acustica mai mult in aratator.chiar daca eu cant mai mult blues sau altceva mai linistit,tot ma zburlesc cand ma apuc de solistici si incerc sa dau cat mai mult si mai bine.este ceva legat de efortul mainii stangi cred.se simte a doua zi dimineata ca si cum te tin degetele cand vrei sa strangi pumnul,le simti umflate parca.o fi febra musculara???

daca pateste cineva ceva asemanator,puteti sa imi spuneti si mie ceva metode de combatere a durerii?

sau mai bine zis o metoda prin care as putea sa scap de sindomul asta de dupa efort prelungit al mainii stangi :) ?tineti minte!stanga este in cauza, iar eu sunt dreptaci,ca sa eliminam alte posibilitati neortopedidice.... :)

Daca nu sunt ceva probleme de reumatism sau alta boala ,inseamna ca esti prea crispat.mana nu ar trebui numai sa atinga usor corzile .Nu trebuie sa faci groapa in fretboard nici santuri in taste.

 

Cu chitara reglata bine abea sa atingi coarda , numai la benduri este necesar sa aplici presiune mai mare ca sa nu alunece degetul de pe coarda .presiunea pe coarda trebuie sa fie exact cat sa sune coarda fara "buzz".Deci numai din cauz unei chitare care are buzz pe ici colo este nevoie sa strngi mai tare ,DAR numai unde este musai.

 

Exerseaza sa nu fi crispat , lejeritate .Exerseaza in tempou redus la limita si concentreaza -te pe aceasta lejeritate, de aici va veni si viteza .Cu cat strangi mai slab cu atat poti canta mai repede si mai clar.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Exerseaza sa nu fi crispat , lejeritate .

 

easy for you guys to talk. eu ma tot chinui sa nu strang griful in mana si sa nu apas corzile tare si nu reusesc. de aceea am dureri la incheietura mainii si la ... baza degetului drept... care sta mult prea incordat impingand griful intrun mod mai dubios. ce-i drept am si niste probleme cu degetul mare, o entorsa netratata la timp.

 

ontopic: incearca cateva exercitii de relaxare dupa ce canti... gen miscarea degetelor ca si cum ai.. canta la clape sau ceva. si stretching.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu sunt ceva probleme de reumatism sau alta boala ,inseamna ca esti prea crispat.mana nu ar trebui numai sa atinga usor corzile .Nu trebuie sa faci groapa in fretboard nici santuri in taste.

 

Cu chitara reglata bine abea sa atingi coarda , numai la benduri este necesar sa aplici presiune mai mare ca sa nu alunece degetul de pe coarda .presiunea pe coarda trebuie sa fie exact cat sa sune coarda fara "buzz".Deci numai din cauz unei chitare care are buzz pe ici colo este nevoie sa strngi mai tare ,DAR numai unde este musai.

 

Exerseaza sa nu fi crispat , lejeritate .Exerseaza in tempou redus la limita si concentreaza -te pe aceasta lejeritate, de aici va veni si viteza .Cu cat strangi mai slab cu atat poti canta mai repede si mai clar.

 

reumatism nu cred ca este,dat fiind ca mana dreapta nu are nimic,doar genunchiul drept ma supara uneori(hmmm),dar oricum nu cred ca este ca parca prea coincid cantarile cu durerile.crispat nu cant deloc,chiar de pe vremea cand m-am apucat de chitara am incercat sa caut lejeritatea miscarilor pe grif,atras de chitaristi care etalau aceasta lejeritate cantand.gatul este gros(ceea ce nu imi displace,desi te invita sa tii parca mai sanatos de el)de les paul custom epiphone(dimensiune,zic eu,cel putin asemanatoare gibsoanelor),corzi de 0.9 tocmai pentru sporirea lejeritatii(coated,de la elixir,custom light,cu basii un pic mai grosi,ceva mai consistente decat alte 0.9 pe care am pus mana),actiune setata la limita fret buzz si totusi destula incat bendurile sa poata fi executate fara a baga mai multe corzi sub deget.cum cant blues si funk destul de mult.fac cel putin o GRAMADA de benduri si la fel si slide-uri,ambele pe o nota sau mai multe simultan(cateodata acorduri intregi),ca asa imi place mie,sunetul sa inspire jovialitate si tutosi si ceva putere(una este cand pitigai o coarda de innebunesti si alta este cand auzi trei note ca o iau din loc).si aici cred eu ca este solicitarea incheieturilor,nu pot sa imi doresc nimic altceva decat corzile pe care le am,care fiin coated te lasa sa aluneci pe ele.nu este o problema de echipament,poate nici de practica,sigur nu de crispare(desi un bend te solicita putin de la incheieturi pana in creer,fiind o treaba de finetze).de exersat sau incalzit prefer sa cant in prealabil decat sa fac miscari prin aer,iar dupa ma relaxez carand cu mana cu pricina chitara in toc ,dupa care urmeaza sa ma culc pe ea cu cele nu tocmai usoare 90 de kile ale mele.

presupunand ca oricare din practicile mele,desi gresite,nu vor fi schimbate din cauza puterii incomensurabile a obisnuintei,puteti a va gandi la o solutie pentru combaterea "mahmurelii" din degete?sau macar daca este cineva out there care a trait aceleasi senzatii nasoale?

ps.bine,poate sunt ceva crispat cand mai trec de la electrica la acustica,sperand sa se simta la fel....working on that though...

Link to comment
Share on other sites

Am invatat o melodie care 3/4 din ea era doar cu bareu si brusc aparea un mic solo. La inceput nu puteam sa o cant dintr-o data ca ma durea si pe mine mana(iar la partea cand de la bareu treceam la solo, eram praf, nu puteam sa misc foarte bine degetele si le incurcam). Dar am exersat timp de cateva zile si am reusit sa o cant fara sa ma opresc.Melodia este pe chitara acustica, ceea ce e mai tare de apasat decat la electrica.

Cred ca prin mult exercitiu iti intaresti mana si reusesti sa strangi mai puternic. Incearca, daca se poate, sa faci exercitii cu un flexor pt muschii antebratului(eu am facut si s-au vazut rezultatele). Iti recomand un flexor de acesta

http://asclepio.ro/ortopedie/image060.jpg cat mai tare sa fie, decat acesta

http://www.artsport.ro/images/products/artsport.ro/SC02.jpg ca am facut si pe asta dar este foarte usor si nu te fortezi.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca e un semn bun asta:)inseamna ca muschii mainii sunt sub presiune si vor fi nevoiti sa se intaresca:)

 

eu nu pot decat sa te felicit ca ai reushit sa-ti obosesti degetele atat de tare incat sa te doara si a doua zi:)eu rar reushesc asta.

 

deci, cu aceeashi nota de optimism, tind sa cred ca singura rezolvare este ca in loc de acele 3+4 ore de cantat...sa ajungi sa cantzi 4+5 ore si tot asha:)

 

e ca si la culturism....primele saptamani(poate o luna cine stie) esti in febra musculara...apoi reushesti sa repeti din ce in ce mai mult.

 

so...spor la repetitii si la cantat prietene :D:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ai grija cum canti

 

1. Pozitia chitarii sa fie similara si cand stai sus si cand stai jos adik sa nu o tii mai aproape chitara cand canti jos si cand te ridici sa ai chitara mai jos din cauza strap-ului --> asta inevitabil duce la dureri. (si la acustica sa aibe aceasi pozitie)

 

2.Pozitia mainii sa fie extrem de corecta incearca sa studiezi ca violonistii sa iti infasori degetele cu elastic (i se mai spunea Tichi sau ceva de genu dinalea care se pun la borcane ) te ajuta extrem de mult la corectarea pozitiei degetelor

 

3.Incearca sa nu mai cari asa mult eu am avut o problema grava la un concert dupa ce am condus 12 ore am ajuns la cantare am carat sculele ma dureau dgetele si incheietura din cauza ca era prea obosita mana.

 

4.Sa nu ai probleme cu circulatia ? dute si la doctor si intreaba nu strica

 

5.Incearca sa iti incalzesti mana dute si baga minile in apa (dus scotian) cald rece cald rece sa vezi ce bine e dupa aia esti mult mai relaxat .

 

6.Fati un program de exercitii Warm-up inainte de cantare toti din afara asa fac si repeta de 100 de ori sa faci prima oara asta si dupa aia sa canti . Game , etc sunt pe net o gramada. Da Fale

 

Sper ca te-am ajutat cu ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Si eu am avut si inca mai am cateodata problema asta ... numa vezi ca nu e bine sa exagerezi ... daca incepe sa te doara, take a break, have a kitkat and come back :)

Fa exercitii dar serios :) nu ca mine scuturam de doua ori din maini si asteptam sa cant :)

Link to comment
Share on other sites

da,incalzitul este ok,nu ma plang.doar daca fortez mana ma dor incheieturile a doua zi,a treia zi,dupa cantare!si a doua si a treia zi cant dar nu ma doare tare incat sa nu pot canta,doar ca imi simt degetele umflate si parca ma tin cand strang pumnul.daca iau pauza de la cantat durerea dispare,sau poate mai ramane o urma insesizabila in aratator.dovada este we asta in care nu am mai pus mana pe chitara si m-a lasat durerea din mana.nu este o durere de nu mai stiu de mine,cand mana sta nemiscata nu simt absolut nimic(deci nu este reumatism sau ceva cu circulatia),doar cand imi misc degetele le simt mai grase si parca ma tin;cand le flexez complet apare si durerea in incheieturi.repet,asta se intampla a doua zi.mi se pare ca este un soi de febra,se inflameaza tendoanele,nu stiu.la doctor nu am timp sa ma duc, si chiar daca as avea timp nu m-as duce ca m-ar aburi mai rau!ma gandeam poate stiti voi ceva mai multe,dat fiind ca avem aceeasi ocupatie,pe langa asta poate stiati de ceva unguente sau creme care ajuta la dezimflamarea tendoanelor,si la disparitia sensatiei neplacute!!

Link to comment
Share on other sites

da,incalzitul este ok,nu ma plang.doar daca fortez mana ma dor incheieturile a doua zi,a treia zi,dupa cantare!si a doua si a treia zi cant dar nu ma doare tare incat sa nu pot canta,doar ca imi simt degetele umflate si parca ma tin cand strang pumnul.daca iau pauza de la cantat durerea dispare,sau poate mai ramane o urma insesizabila in aratator.dovada este we asta in care nu am mai pus mana pe chitara si m-a lasat durerea din mana.nu este o durere de nu mai stiu de mine,cand mana sta nemiscata nu simt absolut nimic(deci nu este reumatism sau ceva cu circulatia),doar cand imi misc degetele le simt mai grase si parca ma tin;cand le flexez complet apare si durerea in incheieturi.repet,asta se intampla a doua zi.mi se pare ca este un soi de febra,se inflameaza tendoanele,nu stiu.la doctor nu am timp sa ma duc, si chiar daca as avea timp nu m-as duce ca m-ar aburi mai rau!ma gandeam poate stiti voi ceva mai multe,dat fiind ca avem aceeasi ocupatie,pe langa asta poate stiati de ceva unguente sau creme care ajuta la dezimflamarea tendoanelor,si la disparitia sensatiei neplacute!!

 

 

S-ar putea sa fie semne de ceva afectiune , du-te la doctor.Exista creme de toate dar trebuie sa-ti dea un tratament probabil.

http://www.medfam.ro/mf/mf/mf17/artroz17.html

Definitie

Artroza reprezintã o afectiune degenerativã caracterizate prin alterarea noninflamatorie a cartilagiului si capsulei articulare, cu leziuni hipertrofice ale osului epifizar, ce afecteazã cu preponderentã articulatiile supuse la presiuni mari.Etiologia artrozelor nu este suficient cunoscutã. Este unanim acceptat cã artrozele pot fi secundare unor afectiuni congenitale, metabolice, endocrine sau traumatice sau pot fi primitive, în care procesul degenerativ nu are o cauzã cunoscutã, ci implicarea mai multor factori de risc cu potential patogen la un individ predispus familial.

Link to comment
Share on other sites

Oh,common!!!nu vreau la doftor!!!stiu ca este luni,dar chiar este nevoie de pesimismul asta?chiar sunt singurul care experimenteaza asta?

bine,hai ca schimb tactica,mai este cineva suspect de artroza pe aici?este nevoie sa deschidem un fanclub artroza??anybody??

Link to comment
Share on other sites

Oh,common!!!nu vreau la doftor!!!stiu ca este luni,dar chiar este nevoie de pesimismul asta?chiar sunt singurul care experimenteaza asta?

bine,hai ca schimb tactica,mai este cineva suspect de artroza pe aici?este nevoie sa deschidem un fanclub artroza??anybody??

Eu am avut , aceleasi simptome , de parca as fi carat ceva greu sau muncit la sapa , parca erau pumini incordati .Chiar ma miram ca aveam acel simt de greoi dar fugeau degetel efar anici o problema.Apoi unul din dfegete cand il indoiam la indreptare "sarea" , mai tarziu daca idoiam degetul nu-l mai oputeam indrepta numai cu ajutorul maini stangi ,...doctor...mi-a dat niste crema ...analize au gasit ca am la colosterol grupa mare ( eu slab de mancat nu mananc nici grass nici multa carne, ...dar nu de la acestea e colesterolu zicea doftoru ci.... )mi-a dat pastile si dupa un timp mi-a revenit dgetul cam 90% dar la indoit complect , cand strang pumnul , la indreptat simt cum paraie cartilagiile la incheietura .Un prof de-al meu de chitara are rau de tot abea poate canta sunt umflate incheieturile la toate degetele.

 

Deci ,,,doftor ..preventiv..pastile , unguent, regim alimentar corespunzator ...si ce-ti mai spune doftorul plus exercitii /cantat dar nu forta nimic.

 

Exercitiile ptr cantat nu sunt de "forta" ci doar de "memorie" si aranjament .Nu te fotrta sa canti repede ci exerseaza doar pozitii , legaturi intre pozitii, lick-uri, ca sa faci fraze cursive sa poti face salturi mari fara a intrerupe cursivitatea frazei ...viteza va veni numai dupa ce memoria pozitiilor si combinatiilor acestora va fi buna.

 

Nu te lasa "vrajit" de cate un imitator chiar bun , exerseaza sa-ti faci muzica ta si nu sa copiezi pe altul.Copierea sa fie de stil si nu copia mecanica fidela de redarea unor lickuri.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.