www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schema Statie Doina Delta


bure_73
 Share

Recommended Posts

Si eu suspectez c-ar fi cam aceeasi "arhitectura" a etajului de putere si daca-ti trebuie schema pentru depanare atunci ma gandesc c-ar trebui sa fie utila.

Daca insa vrei sa faci ceva modificari, atunci cred ca utilitatea va fi mai limitata functie de ce modificare vrei sa faci, etaj final, preamplificator, etc.

Tu stii mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit la cineva o statie in perfecta stare estetica dar are o mica problema :) se aude incet asta ma duce la gandul ca ar fi 'lampile' duse si inaine de am duce cu ea la un amic sa se uite as vrea sa fac rost si de schema cu toate ca amicul mi-a spus ca nu ar avea nevoie bine si sa-i schimb mufele....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Schema completa de Doina Delta nu o sa gasesti nicaieri. Chiar daca prin absurd dai de o schema la Doina Delta (o imitatie de amplificator asamblata ca la casa pionierilor) pe undeva, e foarte posibil sa nu se potriveasca cu ce ai tu fizic, asta pentru ca s-au fabricat in n locuri si in n variante. Diferentele sunt semnificative intre versiuni. Mi-au trecut prin mana diverse variante (ex finali EL34, EL36, 6P3C, EL 500) efecte cu ECC 83, 81, 82, sau duble triode rusesti, bineinteles cu modificarile de rigoare. Reverbul este de proasta calitate (nicaieri nu se foloseste un singur arc, se folosesc 3 arcuri, sau cel putin 2). Componentele folosite sunt de calitate indoielnica (conectica, asamblare, electrolitici, potentiometre, etc...). Suces in continuare.

Am gasit la cineva o statie in perfecta stare estetica dar are o mica problema :) se aude incet asta ma duce la gandul ca ar fi 'lampile' duse si inaine de am duce cu ea la un amic sa se uite as vrea sa fac rost si de schema cu toate ca amicul mi-a spus ca nu ar avea nevoie bine si sa-i schimb mufele....
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.