www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Cablu Ptr Chiatara?


Recommended Posts

vorbesc din pozitia omului care are in configuratia de sunet un cablu MONSTER ROCK(conectori placat cu aur de 24k)la vreo 60 euro http://www.thomann.de/de/monster_cable_rock_21a.htm si un proel Stage series!le-am vazut pe toate aproape.....

Nu uita ca lantul suna la fel de prost ca cea mai slaba veriga.Cam degeaba ai Monster (un cablu MEDIOCRU,de altfel) daca mai ai si un Proel.Daca mai ai si niste patchuri chinezesti ,e gata treaba :)

iar asta cu "le-am vazut pe toate aproape"...:) e cam hazardata

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Lol ... cablu meu un cordial de 15e lam calcat in picioare lam aruncat lam strans cu sarma so rupt ... lam cositorit ... iara so rupt... iara lam reparat.... inca mere ...

Link to comment
Share on other sites

Nu uita ca lantul suna la fel de prost ca cea mai slaba veriga.Cam degeaba ai Monster (un cablu MEDIOCRU,de altfel) daca mai ai si un Proel.Daca mai ai si niste patchuri chinezesti ,e gata treaba :D

iar asta cu "le-am vazut pe toate aproape"... :D e cam hazardata

 

 

dap... :) ,dar incet-incet,ca si monsteru' m-a uscat de nu m-am vazut.toate se vor face cu timpul,ca asa dintr-o data risc sa intru intr-un soc financiar de sa se sperie chiar si america :D .nici cu patchurile chinezesti nu vad prea curanda rezolvarea.inca nu am cantari asa de mari si de regulate incat sa merite sa ma transport cu un amplificator bun si atat(cand oi avea unul).pana una-alta ramane procesorul,ca solutie de compromis(gt-10-made in taiwan-suna best fata de ce am mai vazut,bineinteles folosindu-ma de cateva siretlicuri).detrimentul calitatii,in favoarea practicabilitatii.iar cu cablurile nu pot spune decat ca din greseli invat, si atunci cand inveti din propriile geseli te poti declara fericit,pentru ca asta este invatatul care dureaza cel mai mult.... :)

deci mai este pana sa vad si restul,ceea ce inseamna"aproape"-le meu.dar mai incetisor ca sunt multi bani la mijloc pentru mine,iar viteza cu care "le vad" este momentan buna,ca dupa aia risc sa nu le mai tin minte(sper sa gustati spiritul de gluma:) ) :)

Link to comment
Share on other sites

Cablu ptr . chitara sa fie negru cu lungimea de 5,27 m cu Jack-uri cromate .

 

Sa nu scrie nimic pe cablu .

 

Capacitatea specifica sa nu fie mai mare de 234 pF/m

 

Impedanta de 89 Ohm .

 

Daca avem emitator ( adica wireless) , nu mai avem un cablu cea ce duce la dezechilibru in balansul energetic general si strica raportul de [ sunete /m^2[

 

 

Asa ca in cazul a unui sistem wireless cablul se va instala intre receptor si intrarea statiei.Impedanta de iesire a receptorului nu are voie sa fie sub valoarea de 7 KOhmi .

 

Nu folositi simulatoare de cablu ca nu simuleaza bine.

Deci in loc de simulator de cablu se ia 10m de cablul din cel mai scump se infasoara cu grije pe un miez de polistiren si se inghiesuie intr-o cutie in care se lega capetele la cate un Jack-mama.

 

Cu sunetele moderne s-a trecut la instalatii mai complexe , intr-un cablu trebuie sa incapa , inaltimea sunetului , lungimea sunetului , DAR !!! si latimea sunetului tridimensional !!!

Link to comment
Share on other sites

Cablu ptr . chitara sa fie negru cu lungimea de 5,27 m cu Jack-uri cromate .

 

Sa nu scrie nimic pe cablu .

 

Capacitatea specifica sa nu fie mai mare de 234 pF/m

 

Impedanta de 89 Ohm .

 

Daca avem emitator ( adica wireless) , nu mai avem un cablu cea ce duce la dezechilibru in balansul energetic general si strica raportul de [ sunete /m^2[

 

 

Asa ca in cazul a unui sistem wireless cablul se va instala intre receptor si intrarea statiei.Impedanta de iesire a receptorului nu are voie sa fie sub valoarea de 7 KOhmi .

 

Nu folositi simulatoare de cablu ca nu simuleaza bine.

Deci in loc de simulator de cablu se ia 10m de cablul din cel mai scump se infasoara cu grije pe un miez de polistiren si se inghiesuie intr-o cutie in care se lega capetele la cate un Jack-mama.

 

Cu sunetele moderne s-a trecut la instalatii mai complexe , intr-un cablu trebuie sa incapa , inaltimea sunetului , lungimea sunetului , DAR !!! si latimea sunetului tridimensional !!!

Vezi ca ,mai nou,se ia in considerare tot mai mul a 4-a dimensiune,asa ca MIROSUL unui cablu devine tot mai important.De exemplu,un cablu care miroase a rozmarin si levantica din fabrica,se preteaza mai bine la a canta pop,si nu merge la Blues,fiindca acolo trebe un cablu cu aroma de crasma,bere si tigari ieftine,care is mai greu de implementat,de aceea cablul de Blues este mai scump.Cel de metal miroase a sange si a mort,dar inca nu s-a aprobat de catre comisia Europeana,nu are RoHs si nu se poate importa.De asemenea se zvonestse ca ar exista unul foarte scump,produs in China,care e doar din materiale naturale,adica la -producereea lui sunt sacrificati 3-4 copii.Deja o firma din Bulgaria a inceput productia unui cablu care va avea mare succes si pe piata romaneasca,si anuma cablul special pentru manele.Va lasa sa va imaginati singuri a ce miroase :))

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca ,mai nou,se ia in considerare tot mai mul a 4-a dimensiune,asa ca MIROSUL unui cablu devine tot mai important.De exemplu,un cablu care miroase a rozmarin si levantica din fabrica,se preteaza mai bine la a canta pop,si nu merge la Blues,fiindca acolo trebe un cablu cu aroma de crasma,bere si tigari ieftine,care is mai greu de implementat,de aceea cablul de Blues este mai scump.Cel de metal miroase a sange si a mort,dar inca nu s-a aprobat de catre comisia Europeana,nu are RoHs si nu se poate importa.De asemenea se zvonestse ca ar exista unul foarte scump,produs in China,care e doar din materiale naturale,adica la -producereea lui sunt sacrificati 3-4 copii.Deja o firma din Bulgaria a inceput productia unui cablu care va avea mare succes si pe piata romaneasca,si anuma cablul special pentru manele.Va lasa sa va imaginati singuri a ce miroase :))

 

Asa-i , vezi nu pot fi la curent cu toate noutatile ,de asta-i bun un forum .

Am auzit eu ceva ca s-ar pune cablul la macerat in vin spaniol amestecat cu capsuni si varza murata ardei iute din america de sud ceva ulei de masline virgin cu votca si ceva suc de portocale .

La cablurile "unidirectionale" un capat se da cu whiskey iar celalalt cu rachie asa se poate schimba directia dupa ce ttrebuie sa canti si iesi mai ieftin .

Bineinteles totul "bio" fara E-uri .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.