www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi 0.10


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
merci ptr raspuns dar nu mi ai spus nimic nou

 

Pana la urma ce vrei sa afli?

 

Corzile de 0.10/0.52 suna mai plin si mai conturat decat corzile mai subtiri, insa tensiunea lor creste, deci si actiunea pe care o exerciti asupra lor creste, necesitand exercitiu mai mare din partea ta. Daca te acordezi cu un semiton sau un ton mai jos e logic, tensiunea scade.

 

Asadar ori iti cumperi un set de 0.10/0.52 si vezi despre ce e vorba, ori ramai la ce folosesti.

Link to comment
Share on other sites

In general dimensiunea standard este de 0.10-0.46. Eu folosesc Ernie Ball, dar din ce am observat D'Addario si GHS mi s-au parut ceva ma moi. Depinde mult si cum iti setezi chitara, la felul in care cant eu Ernie Ball sunt perfecte.

 

ciudat... ca mie d'addario mi s-au parut clar mai tari decat GHS... insa nu sunt sigur de ernie ball... n-am mai folosit de cand am descoperit d'addario XL. insa tin mult mai mult d'addario

 

alior... daca te refereai la tensiune...

http://www.pacificsites.net/~dog/StringTensionApplet.html ai acolo un string tension calculator...

poti sa te uiti si pe site-ul firmelor de corzi, precum d'addario, caci ai acolo la fiecare set data tensiunea pe care o exercita.

 

nush cat exercita unul de 10... dar iti poti da seama raportandu-le oarecum la astea... la mine nu a fost nevoie sa sa mai setez actiune sau trus-rod atunci cand am trecut de la 10 la 11, griful nu s-a miscat considerabil la niciuna dintre chitare.

 

insa toate acestea sunt vax daca nu iti plac tie :)... tre' sa le incerci tu cu mana ta... si iti dai seama ca nu fi poate diferenta prea mare la tensiunea exercitata asupra grifului...

 

cat despre corzile cu manevrabilitatea cea mai usoara acestea mi s-au parut a fi GHS gilmour (adica boomers), insa tin cam putin fata de altele la pretul asta...

 

cea mai proasta achizite recenta a mea au fost niste corzi dunlop de 11-52, la care s-a rupt mi-ul subtire dupa 2 saptamani, la un bend de un ton juma'... (si era acordat cu un ton mai jos... in open D :) ) asa ca era juma' de bend normal...

 

 

cre' ca asta e ceea ce cauti... Tension Chart: http://www.daddario.com/Resources/JDCDAD/i...nsion_chart.pdf

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.