www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Super Instrumentista


Guest TheFly
 Share

Recommended Posts

Guest TheFly

http://www.youtube.com/user/lowa91

 

Intr-o mare de promovare (mai mult sau mai putin justificata) a artistilor autohtoni, imi permit sa fac o aroganta :) si sa ma debarasez de orice sentimente de patriotism, aducandu-va in atentie o fatuca din Marele Paris (sau ma rog, de pe langa cum scrie ea acolo) care canta la chitara. Spre deosebire de alti meseriasi de pe youtube care posteaza clipuri integrale ale pieselor interpretate de ei, domnisoara Laura aici de fata prefera din pacate zic eu in special fragmente din piese. Fata insa arata ce trebuie sa arate: stie bine de tot la lead, are si unele pasaje in care improvizeaza de la sine si iese ceva care personal m-a dat pe spate de la inceput. Nimic deosebit niste tipi care chiar canta dumnezeieste pe youtube si care sunt cunoscuti si de catre voi, insa ea este mai mult decat o "picanterie" pe respectivul portal, fiind printre putinele femei care canta la chitara, daca includ aici si pe cele "profesioniste"(doar in cantat). Personal o consider un personaj de care youtube avea nevoie. Daca va place si voua, vizualizati toate clipurile ei (nu sunt prea multe) si trageti concluziile.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

ar trebui sa fii politicament corect si sa nu faci distinctii intre femei si barbati fete baieti batrani tineri grasi slabi moldoveni transilvanei etc ...

si nu canta chestii extraordinar de grele insa le canta pretty much perfect ... ii faci cumva publicitate ??? sunteti prieteni ?

Link to comment
Share on other sites

tipa canta binisor dar nu e 'super-instrumentista'. chestia e ca la straini vezi mult mai multi muzicanti amatori pt ca nu e o investitie majora pt ei un set de scule deci nu e asa ciudat sa vezi o fata care canta la chitara.

 

overall eu nu-s in stare sa fac nici jumate din ce face ea acolo deci :) .. plus ca e draguta :)

 

edit: Nili Brosh e like.. omg.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly

Vad ca v-am starnit curiozitatea si am mai descoperit ceva interesant (vezi post Mr. Fritz) :) . Daca nu aveam inspiratia sa iti rasfoiesc galeria de inregistrari, recunosc ca aveam pregatita alta replica :)

 

@szekely: cuvantul "politicament" nu exista in DEX. Ai cumva licenta de la Academie pentru neologisme? Pot sa iti dau daca vrei cateva exemple si de baieti care canta cam aceleasi piese care le canta ea acolo, si poate chiar mai corect. Raspunsul la intrabare este nu, desi as vrea.

 

@Stimpson J. Cat : pari a fi chiar influentat pozitiv de acest topic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul MV

am dat click pe link ca parea promitator postul ....

cum zice MR. Fritz ii chiar pasta fata...cred nu chitara e ceea ce te-a atras :)

 

 

perfect de acord, cum ziceam prima e pasta, Nili asta e acceptabila si canta chestii cu coi - Guthrie Govan :)

 

Man no offence canta mediocru

 

Daca chiar vrei s vezi ceva cu adevarat incredibil uitete la fata asta

 

 

Nili Brosh

 

Aici e piesa transcrisa !!! de ea pe partitura dupa ureche !!!!!

 

 

Are 18 ani deci asta da sclopire

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL

Cea mai extraordinara chitarista la care am ajuns prin intermediul youtube-ului este clar minunata Ioana Gandrabur, dupa parerea mea, cea mai buna chitarista a noastra....

 

 

citez de pe site-ul personal cum a inceput:

"Born in Bucharest, Romania, Ioana Gandrabur started playing piano at the age of five. At twelve she discovered the guitar and feeling an immediate connection with this instrument she began to study with Liviu Georgescu and Petre Fartatescu. After only two years she won the Romanian National Guitar Competition in the adult category. Ioana is the youngest winner in the history of this competition. "

 

Ioana won the following international competitions

 

1996- International Guitar Competition "Nürtingen", (Germany)

1997- International Guitar Competition "Frechen", (Germany)

1999- International Guitar Competition "Rene Bartoli", (France)

2000- International Guitar Competition "Havana", (Cuba)

etc...

 

Si s-a nascut oarba :)

Poate multi au auzit de ea(eu am dat cu searchul pe forum si nu am gasit nimic aici, si acest lucru mi s-a parut trist...), poate multi, nu...Bine, recunosc nu prea are treaba cu fetele din topic, dar am zis ca fiind vorba de super instrumentiste, na...

 

site-ul ei personal, pt cine vrea sa cunoasca mai multe...

http://ioanagandrabur.com/

 

Si referitor la tipa din primul post, imi place, de instrumentista e instrumentista clar, iar dupa parerea mea arata super...deci, super instrumentista :) Imi place ca tipa canta in stilul clasic, pe ciupeala cu degetele de la mana dreapta, nu cu pana :)

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly
Cea mai extraordinara chitarista la care am ajuns prin intermediul youtube-ului este clar minunata Ioana Gandrabur, dupa parerea mea, cea mai buna chitarista a noastra....

 

 

citez de pe site-ul personal cum a inceput:

"Born in Bucharest, Romania, Ioana Gandrabur started playing piano at the age of five. At twelve she discovered the guitar and feeling an immediate connection with this instrument she began to study with Liviu Georgescu and Petre Fartatescu. After only two years she won the Romanian National Guitar Competition in the adult category. Ioana is the youngest winner in the history of this competition. "

 

Ioana won the following international competitions

 

1996- International Guitar Competition "Nürtingen", (Germany)

1997- International Guitar Competition "Frechen", (Germany)

1999- International Guitar Competition "Rene Bartoli", (France)

2000- International Guitar Competition "Havana", (Cuba)

etc...

 

Si s-a nascut oarba :D

Poate multi au auzit de ea(eu am dat cu searchul pe forum si nu am gasit nimic aici, si acest lucru mi s-a parut trist...), poate multi, nu...Bine, recunosc nu prea are treaba cu fetele din topic, dar am zis ca fiind vorba de super instrumentiste, na...

 

site-ul ei personal, pt cine vrea sa cunoasca mai multe...

http://ioanagandrabur.com/

 

Si referitor la tipa din primul post, imi place, de instrumentista e instrumentista clar, iar dupa parerea mea arata super...deci, super instrumentista :D Imi place ca tipa canta in stilul clasic, pe ciupeala cu degetele de la mana dreapta, nu cu pana :)

 

aici vorbim de cazuri normale nu de genii. Eu personal nu auzisem de Ioana pana acum. Totusi, marea majoritate a super instrumentistilor (chitaristi, pianisti, etc) au beneficat de la bunul Dumnezeu de toate simturile la parametrii normali. Cazurile gen Ioana sunt rare, si de aceea ele devin genii, avand ceva in plus (ce ironie, nu?) fata de marii artisti.

 

Blonda e criminala , din toate punctele de vedere :)

 

Mai bagati, ca incepe sa imi palca :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ghindox

Poate nu stiati de :http://www.youtube.com/watch?v=uEVm1zAkL9w... :) . . ........apropo : canta sambata pe 28 martie la Big Mamou.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly
:) am strans deja de o orchestra! Daca as cunoaste macar una din tipele astea, probabil ca as invata si eu intr-o zi sa cant :) rog de acum sa postati si cu date de contact :)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.