www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi , Corzi , Corzi...


Guest Rares_14

Recommended Posts

Guest Rares_14

Salutare !

 

Sunt si eu un mic incepator cu chitara ( acustica,hora reghin, model silver 2 ) . Chitara este veche , si corzile lafel...cred ca si Tutankamon a cantat la ele putin ( ehh...exagerez ) , dar totusi , au mai mult de 7 ani corzile . Acum presupun ca ziceti ''omule esti nebun !!! cum dracu ?!?! ce ai facut atata timp ?'' , faza e ca prin vara am inceput sa invat sa tin chitara in mana , si de atunci m-am tot gandit sa schimb corzile . Am tot citit pe net despre corzi , si intrebarea mea este : de care sa iau ?? Am vazut ca se vorbea despre ''groase'' si ''subtiri'' , sincer nu stiu ce am pe chitara mea :) , si am auzit ca in primele zile au un sunet ''metalizat'' , in cat timp scap de el ??Sau suna mai bine daca se aude asa? Anyway...ma gandeam sa ma duc cu corzile si sa imi zica de care imi trebuie . Si acum alta intrebare : cv recomandari ?? Astept , multumesc! :):)

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu dgeekoo ,cant la chitara de 2 luni (tot acustica tot hora) si am horat sa-mi iau de 10 pt inceput (firma D'addario) pt inceput nu prea conteaza firma asa tare,evita belson,hora . Cu cat corzile sunt mai groase,si evident metalice (fosfor ,bronz) cu atat iti uzeaza mai tare degetele,si la inceput o sa te doara,in special pt ca la acustica trebuie apasat foarte tare pe corzi.

 

 

Dupa vreo 3-4-5 luni ,trebuie sa schimbi corzile ,iar atunci iti sugerez sa-ti iei de 11. Daca te informezi pt ca o chitara acustica sa sune superb ii trebuie corzi de 11 minim.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Dupa cum s-a zis mai sus, nu prea conteaza firma, dar evita cele ieftine (care aproape fara exceptie sunt slabe). Ca si firme bune, poti lua urmatoarele in calcul: D'Addario, Ernie Ball, Ghs, Elixir, DR. Ar mai fi si altele, dar astea sunt principalele firme care fac corzi de calitate.

 

Problema cu grosimea corzilor e urmatoarea... corzile mai groase or sa aiba un ton mai cald, mai placut, pe cand cele mai subtiri or sa sune mai metalic, cu mai multe inalte. Tastele nu se tocesc mult mai repede daca pui corzi de 11 in loc de corzi de 10, fenomenul apare aproximativ cand treci de 13 desi depinde de la chitara la chitara (exista chitaristi de jazz care canta constant cu corzi de 12 sau mai mult, Stevie Ray Vaughan canta doar cu corzi de 13, asa ca nu cred sa fie mare problema grosimea corzilor). Avantajul major al corzilor mai subtiri e ca sunt mai moi si mai putin dure cu degetele. Ai nevoie de mai putina forta ca sa le apesi, sa faci benduri si alte cele. Dar dupa un timp, cand o sa vrei si un ton mai bun, mai ales daca chitara e buna, o sa vrei corzi mai groase.

 

In definitiv, toata chestia cu corzile e sa incepi cu subtire, canti ceva vreme pana te obisnuiesti si nu iti mai apar bataturi, dupa aia iei corzi putin mai groase. O idee buna ar fi sa testezi cat mai multe tipuri de corzi, de la fiecare firma, pana gasesti ceva ce iti place mai mult. Nu exista cel mai bun tip de corzi, asa cum nu exista cea mai buna doza sau cea mai buna chitara. Totul depinde de gusturi, asa ca mergi si testeaza cat mai mult.

 

Inca ceva... corzile sa le schimbi cat de des consideri ca ai nevoie, si asta depinde doar de tine. Unii chitaristi ar trebui sa schimbe corzile aproape zilnic, pentru ca se oxideaza mai repede din cauza transpiratiei acide. Cand auzi ca suna mai infundat, mai "fara viata", atunci ar fi timpul sa le schimbi. Sper ca ti-e util ce ti-am scris, si ca te-am ajutat sa iti formezi o idee despre corzi. Bafta si spor la zdranganit. :)

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

Guest Rares_14

Pana la urma mi-am luat niste d'addario de 10, extra light 0.10-0.50 . Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns !! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.