www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Midi Keyboard Pentru Live


Guest Angi
 Share

Recommended Posts

Buna

Ma intereseaza o clapa pe Midi pe care s-o folosesc mai mult live, decat pentru inregistrari. Am vazut tot felul de controllere si am o mare nelamurire. Poti folosi controllerul live fara un soundengine sau sampler sau whatever, poti salva efecte pe controllere pe care apoi sa le folosesti fara sa mai trimiti prin sampler sau soft?? Ma intereseaza ca live sa nu car dupa mine laptop sau sa investesc in alt gadget.

mersi

Link to comment
Share on other sites

pai nu cred ca exista deviceuri care sa nu te lase sa salvezi preseturi.. decat chestiile vechi si complet analogice. :|

 

poate ar fi util sa specifici tipul de sunete cu care lucrezi si bugetul pe care il ai la dispozitie.

 

nu cred ca m-am facut inteleasa. daca salvezi preseturi in memoria interna, clapa poate sa ti le redea fara a o mai conecta la computer sau soundengine?

bugetul ar fi cam max 200 euro. asta fara soft pt ca softuri am si vst-uri la fel. vreau doar sa stiu daca pot sa le incarc pe ceva keyboard/clapa/controller/sampler pe care sa le pot reda live fara a mai transporta si laptopul.

Link to comment
Share on other sites

mersi pentru ajutor. o sa ma reprofilez probabil pe un sintetizator pentru live si pt home recording pe un controller midi ieftin

sau o sa ma apuc de cantat manele si o sa am bani de orice...:))

Link to comment
Share on other sites

Incearca totusi a 3a varianta, softsynth (aka VST, sau AU daca esti pe Mac, sau LADSPA daca esti pe Loonix) + laptop + midi controller. E mult mai versatil decat un singur sintetizator.

Daca vrei, ia-ti un Virus, dar e scump (versatil ce-i drept), insa cred ca de banii unui Virus Desktop (sau chiar Virus Snow) poti cumpara alte VST-uri mai ieftine; de asemenea sunt destule VST-uri BUNE care sunt ieftine.

 

Daca totusi vrei un synth, orineteaza-te spre un Waldorf Blofeld, DSI Mopho sau DSI Evolver (mai ieftin decat un Virus).

Toate cele bune si asteptam sa aflam decizia luata!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Cycler

Blofeld e pretty cool si ieftin rau, merge de minune cu controlleru (cam 250 eur. nou).

Cica ar avea niste buguri de genul se stinge ecranul daca editezi filtrul atat timp cat folosesti conexiunea USB, dar n-am remarcat asta in jumatatea de ora in care m-am jucat cu el, plus ca n-ar trebui sa se manifeste pe conexiunea MIDI standard.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cycler

Prieten, fireste. Unde te crezi de vii cu idei cum ca s-ar face demouri/teste de synthuri in magazine la noi ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Buna

Ma intereseaza o clapa pe Midi pe care s-o folosesc mai mult live, decat pentru inregistrari. Am vazut tot felul de controllere si am o mare nelamurire. Poti folosi controllerul live fara un soundengine sau sampler sau whatever, poti salva efecte pe controllere pe care apoi sa le folosesti fara sa mai trimiti prin sampler sau soft?? Ma intereseaza ca live sa nu car dupa mine laptop sau sa investesc in alt gadget.

mersi

 

MIDI = Musical Instrument Digital Interface > interfata muzicala pt instrumente muzicale.

Controller = aparat ce controleza.

mai exact, acest midi controller , comunica INFORMATII cu un alt aparat ce are sistem MIDI.

Mai exact, el ii da comanda cand si ce sa cante, dar nu si sunetele.

Exista clape cu tonuri care au midi, dar alea nu sunt CONTROLLERE ci CLAPE.

Acum, eu de ex. am atat o clapa cu tonuri cat si un MODUL in care intru prin MIDI IN cu un controller (tot o clapa in cazul meu dar nu ii folosesc decat claviatura ca un controller.)

Sfat personal.

Cat investesti intr-un laptop > pl de sunet > controller ia mai bine o clapa cu tonuri editabile (usere) si la care poti sa mai modifici ceva ca tonuri.

Eu am cantat si cu laptop si cand ti-era lumea mai draga ori dadea softul eroare, ori imi iesea din adaptor pl de sunet (PCMCIA > firewire un mare bullshit), ori ecran albastru ca nu am avut bani de macbook (la cat costa un mac iei un V-SynthXT Roland cu brio)...

Te sfatuiesc sa incerci ori un TR, ori un Fantom-X6, cat de cat...

Link to comment
Share on other sites

Eu am cantat si cu laptop si cand ti-era lumea mai draga ori dadea softul eroare, ori imi iesea din adaptor pl de sunet (PCMCIA > firewire un mare bullshit), ori ecran albastru ca nu am avut bani de macbook (la cat costa un mac iei un V-SynthXT Roland cu brio)...

Te sfatuiesc sa incerci ori un TR, ori un Fantom-X6, cat de cat...

 

Bine ca nu i-ai recomandat un Oasys . :)

Daca esti un pic atent... bugetul este dat in al 3lea post si e de 200 euro...

 

Dar da, nu pot sa neg ca un V-Synth... mai ales GT asta nou inlocuieste multe synthuri. La fel si un Acces Virus.

Prefer insa lucrul ITB din motive de versatilitate si comoditate (si buget)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Fantomxr, probabil laptopul tau nu era dedicat pt muzica (adica, aveai instalate o multime de alte programe nelegate de scopul de a-l folosi ca instrument).

Ideea e ca un laptop bine configurat nu-ti face astfel de probleme. Cu un xp manarit sau configurat poti evita problemele mentionate de tine.

Cu siguranta sunt mai multe nume sonore dar eu imi aduc aminte acum doar de Dweezil Zappa (baiatul lui Frank) care canta cu guitar rig pe scena.

 

Bineinteles ca e preferabil sa ai o scula dedicata dar daca bani nu sunt...

 

Last but not least cam toate sculele digitale din ziua de azi sunt de fapt niste calculatoare cu so-uri proprietare.

receptorul mentionat mai sus mere kernel de linux. Clapele de la Neko erau initial pe linux si xp dar momentan sunt doar pe xp. ce zici?

 

Ah, sa nu uit, exista kituri XP customizate (neoficial desigur) pt folosirea cat mai economicoasa a resurselor hw. v. TinyXP sau MicroXP. Nu stiu care din ele doua, dar unul sigur se lauda cu doar 4MB de RAM ocupati in configuratia minimala. Kitul odata instalat se "lafaie" pe doar 180MB. :)

Edited by PalindromeSnarf
Link to comment
Share on other sites

M-Audio Axiom 61 este sugestia mea pentru live, dar iti trebuie un laptop cu vst-uri sau un Muse Receptor (f scump).

 

Fantomxr, probabil laptopul tau nu era dedicat pt muzica (adica, aveai instalate o multime de alte programe nelegate de scopul de a-l folosi ca instrument).

Ideea e ca un laptop bine configurat nu-ti face astfel de probleme. Cu un xp manarit sau configurat poti evita problemele mentionate de tine.

Cu siguranta sunt mai multe nume sonore dar eu imi aduc aminte acum doar de Dweezil Zappa (baiatul lui Frank) care canta cu guitar rig pe scena.

 

Bineinteles ca e preferabil sa ai o scula dedicata dar daca bani nu sunt...

 

Last but not least cam toate sculele digitale din ziua de azi sunt de fapt niste calculatoare cu so-uri proprietare.

receptorul mentionat mai sus mere kernel de linux. Clapele de la Neko erau initial pe linux si xp dar momentan sunt doar pe xp. ce zici?

Ah, sa nu uit, exista kituri XP customizate (neoficial desigur) pt folosirea cat mai economicoasa a resurselor hw. v. TinyXP sau MicroXP. Nu stiu care din ele doua, dar unul sigur se lauda cu doar 4MB de RAM ocupati in configuratia minimala. Kitul odata instalat se "lafaie" pe doar 180MB. :)

 

Wow... trebuie sa incerc asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Daca folosesti XP lite va trebui sa suporti uratenia de skin de windows 2000 si exista riscul sa ai probleme cu aplicatii care nu mai gasesc o anume componenta (nu mi s-a intamplat totusi!). Exista windows xp ultra edition care e optimizat, updatat dar complet.

 

Daca opresti serviciile inutile poti scuti ceva memorie si ceva timp de procesare

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.