www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Program Care Sa Inlocuiasca Trupa


Guest alexmaniac

Recommended Posts

Guest alexmaniac

E o mare diferenta Intre a canta singur si a canta cu trupa. Eu nu am trupa dar as vrea sa imi gasesc un program care sa fie capabil de tobe cel putin si daca se poate si bas si alte kestii. Ma puteti ajuta?

Link to comment
Share on other sites

incearca Reason 2.0 si uita-te pe www.propellerhead.se, au niste chestii de tobe destul de periculoase da in special pe muzica electronica. ceva mai aproape de concert si pt casa ar fi proc ZOOM 707, si KORG PANDORA.

 

da' sa stii ca nimic nu poate inlocui trupa. daca n-ai cu cine canta da un semn si mai vedem. da-mi raspuns la ce scula canti.

Link to comment
Share on other sites

E o mare diferenta Intre a canta singur si a canta cu trupa. Eu nu am trupa dar as vrea sa imi gasesc un program care sa fie capabil de tobe cel putin si daca se poate si bas si alte kestii. Ma puteti ajuta?

salu JAMMER PROFESIONAL ...sau...BAND IN A BOX facute pentru exersat , invatat , compus si orchestrrat home. ...BB face de toate , modele si backtrackuri in diferite stiluri de la cmuzica clasica pana la Metal din pacate manele nu are in biblioteca .Si probabil se mai pot cumpara zeci de CD =uri cu biblioteci de piese.

Jammer Profesional ..are si asta modele dar e orientat pe compus si orchestrat ..biblioteca atasata contine zeci de stiluri cu zeci de variante in mai multe genuri tot de la classic la rock .si e foarte versatil poti experimenta foarte multe si este foarte util.La ambele trebuie sa ai un soundfont bun ca sa sune bine,Yamaha XG are sunete bune dar au si alti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 5 weeks later...
Guest octiliniu

in primul rand: calde salutari tuturor ! (primul meu post.)

 

apoi: problema asta cu tobele imi da si mie dureri de cap. mari de tot.

 

vad ca nu zice nimeni nimic de Jamstix ? eu ma joc cu el de vreo doua zile, si inca nu pot sa zic daca-mi place sau nu. costa 99$ si-mi place ca e intr-adevar un "tobosar virtual". (asa cum cred ca e si Groove Agent-ul de la Steinberg - dara inca n-am pus mana pe el ca au o politica a demo-urilor cel putin ciudata ). nu-mi place ca e doar pentru windows (de Jamstix vorbesc. video tutorial: aici. mai multe: aici.)

 

mai degraba imi place si am incredere in cum suna Reason Drum Kits, problema e ca pentru el imi trebe Reason, in care imi prind urechile (problema peste care, teoretic, as putea trece) si impreuna costa vreo 600 de euro (problema peste care, teoretic, as putea trece) iar la sfarsit... tre sa-mi scriu tot singur partile de tobe - problema peste care n-am cum sa trec. (pentru piesa din attachment am scris singur "tobele", in Impulse, instrumentul de percutie din Live - click cu click. si nu sunt sigur ca vreau sa repet experienta.)

 

NI Bandstand arata bine si el in filmuletul de pe sait dar nici el en-are demo. :-( in plus face mult mai multe decat tobe, si tot ii trebe un fisier MIDI care sa-i spuna ce sa cante, nu stie sa improvizeze. (daca nu ma insel.)

 

Jammer Proffesional si Band in a Box is mai respingatoare decat Microsoft Excel, nici macar n-am putut sa-mi dau seama daca stiu sa improvizeze sau nu, dar am de gand sa ma mai joc cu ele daca nu gasesc altceva.

 

Rifftracker de le Line 6 are incorporat un Instant Drummer care pare fain de tot, dar trebuie sa fi cumparat un POD, Guitarport sau Toneport de la Line 6 ca sa il poti folosi. mie personal mi se pare cea mai "quick and dirty" solutie (nu vreau decat sa ma ajute sa scriu riff-uri, pana gasesc un baterist) si mi-as lua urgent un Guitarport sau Toneport sau un Pod dintr-ala rosu in forma de boaba de fasole DACA ar merge si pe Mac, dar si asta merge doar pe windows.

 

 

...and the search goes on...

 

Edit: ptMac, tocmai am desoperit din greseala : Archibald. acuma il downloadez.

never_again.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest manouche

**octiliniu

 

band in a box poate improviza (mai mult , poate improvisa imitand stilul mai multor chitaristi celebri) si are o

mie de chichite folositoare:scoate tab-uri si partituri separat pentru solistica sau armonie.In plus gasesti pe net cam toate melodiile in formatul programului.

Link to comment
Share on other sites

Guest octiliniu

ok, mersi. o sa-mi fac timpsa ma uit mai bine la el. poate. (sorry, dar ma respinge interfata.)

 

update la ce ziceam de Line 6 mai sus: nu stiu care-i legatura dintre Line 6 si Sonoma, eu crezusem ca Riffworks + Instant Drummer sunt produse Line 6, dar se pare ca nu-i asa, ci sunt produse de Sonoma. si au acum o noua versiune Riwwffworks Standard (2.0) + Instant Drummer care functioneaza fara produse Line 6. SI CARE MERGE SI PE MAC !!!

http://www.sonomawireworks.com/store/index...dex&cPath=1

 

la fel ca si Guitar PRO 5, mai nou:

http://www.guitar-pro.com/en/index.php?pg=mac-version

 

nici nu-i rau sa fii chitarist in zilele astea, nu ?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.