www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primele 3 Taburi Pe Care Le-am Cantat


Guest John Paul
 Share

Recommended Posts

Guest John Paul

Cel mai simplu, pe departe ! mie mi s-a parut Deep Purple - Smoke under water . e pe o singura coarda, eu am cantat-o cu un singur deget si cu pana :)

 

 

Deep Purple Smoke on the water is a slower tune so dont hammer your guitar

and its tuned to the ordinary e/B/G/D/A/E

 

e --------------------------------------------------------

B --------------------------------------------------------

G --------------------------------------------------------

D --------------------------------------------------------

A -------------------------0-3-5-0-3-6-5-0-3-5-3-0--------

E -0-3-5-0-3-6-5-0-3-5-3-0--------------------------------

 

 

e --------------------------------------------------------

B --------------------------------------------------------

G -------------------------0-3-5-0-3-6-5-0-3-5-3-0--------

D -0-3-5-0-3-6-5-0-3-5-3-0--------------------------------

A --------------------------------------------------------

E --------------------------------------------------------

 

e -------------------------0-3-5-0-3-6-5-0-3-5-3-0--------

B -0-3-5-0-3-6-5-0-3-5-3-0--------------------------------

G --------------------------------------------------------

D --------------------------------------------------------

A --------------------------------------------------------

E---------------------------------------------------------

 

 

______________________________________________

 

 

Apoi f simplu mi s-a parut intro-ul de la Iron Maiden - Sign of the cross :

 

 

(X2)

e|-----------------------------------------------------------------------\

B|-----------------------------------------------------------------------\

G|-----------------------------------------------------------------------\

D|-----------------------------------------------------------------------\

A|----0-2-3--2--0-2-3-2------0-2-3---2-3-5--3--2------0-2-3--2--0-2-3-2--\

E|-0----------------------0------------------------0---------------------\

 

[ending 1] [ending 2]

-\----------------------|----------------------|

-\----------------------|----------------------|

-\----------------------|----------------------|

-\----------------------|----------------------|

-\----------------------|----------------------|

-\-0--0-2-3--2-3--2-3---|-0--0-2-3--2-3--2-0---|

 

______________________________________________

 

 

Si cea mai dificila pe care am tot incercat sa o cant a fost primele cateva secunde din nothing else matters :

(celelalte mi-au iesit ambele intr-o juma de ora pe asta am stat vreo 4 ore si tot nu imi suna prea grozav)

 

Eb-------0-----|-------0-----|-------0-----|-------0---7-|

Bb-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|

Gb---0-------0-|---0-------0-|---0-------0-|---0---------|

Db-------------|-------------|-------------|-------------|

Ab-------------|-------------|-------------|-------------|

Eb-0-----------|-0-----------|-0-----------|-0-----------|

P (9/8 time) H P S P S

Eb-7-----------7^0---------|---------7---8---7^8\5---7-5-/0------|

Bb---------0-------0-------|---------0---0-----------0-------5---|

Gb-----0---------------0---|-----0-------------------------------|

Db-------------------------|-------------------------------------|

Ab-------------------------|-------------------------------------|

Eb-0-----------------------|-0-----------------------------------|

P

Eb-------------2^0---------|-------------0---0---0---|

Bb-5-------5-------5-------|---------5-------5---5---|

Gb-----5---------------5---|-----5-----------5---5---|

Db-------------------------|-------------------------|

Ab-0-----------------------|-0---------------0---2---|

Eb-------------------------|-------------------------|

P H P P H

Eb-0-----------3^0-----0---|-0----------0^5^0---------|

Bb-5-------5-------5---5---|-7---7-5-7--------7^0-5^0-|

Gb-5-----5---5-------5-5---|-7------------------------|

Db-------------------------|--------------------------|

Ab-3---3---------------3---|-5------------------------|

Eb-------------------------|--------------------------|

<.NH.>

Eb-------12----|-------0-----|-------0-----|-------0-----|

Bb-----12--0---|-----0---0---|-----0---0---|-----0---0---|

Gb---12------0-|---0-------0-|---0-------0-|---0-------0-|

Db-------------|-------------|-------------|-------------|

Ab-------------|-------------|-------------|-------------|

Eb-0-----------|-0-----------|-0-----------|-0-----------|

 

 

______________________________________________

 

 

Recomand oricarui incepator sa incerce primele doua ... sunt extrem de simple .. si ofera enorma satisfactie sa iti dai seama ca in ziua in care ti-ai luat chitara poti deja sa si canti ceva :)

 

bafta mare!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Toata stima, dar am facut cover deep purple - smoke on the water in trei formatii, din care intr-una eram si chitarist si piesa nu arata asa deloc.

Esti pe aproape dar originalul e cantat total altfel si abordat din prisma altui deceniu.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Da ce ar fi sa incercati sa luati o cvarta in jos ( de fapt tot o nota cu o cvinta daca stai sa analizezi) si la octava fata de ce cantati voi acolo.

Link to comment
Share on other sites

Ei bine, suna mai bine cum zice el, si numai daca o faci in cvinte :) incercati asa.. merge f frumos.. parerea mea: E5 G5 A5 apoi: E5 G5 A#5 A5.. E5 G5 A5 G5 E5

 

Cvinte ca cvinte dar ce zici tu acolo e cantat din E, iar melodia e din G. Cat despre tabul postat primul... nu prea are mare legatura cu melodia. John Paul, foloseste Guitar Pro, te ajuta mult sa te prinzi cum stau treburile.

Link to comment
Share on other sites

John Paul, excelent topic, acuma stiu ce melodii sa mai cant... ii rog si pe ceilalti sa posteze taburile pe care le-au invatat ei cand erau incepatori.

Link to comment
Share on other sites

Guest dark_loving_heart

adevarat tata :) ....ia postati k e chiar util...mel care vi se par simple, cu care ati inceput...de prima(deep purple) ma prinsei - chiar e simpla... :) a2a nu prea inteleg....a3a lools strange loooooooooolz :) ...tare!!!

Link to comment
Share on other sites

Staind - Outside

 

E------------------------------------------------------------
B------------------------------------------------------------
G---9-----9-----9---9-9-9-----7-----7-----7---7-7-7---7-7-X-X
D---9-----9-----9---9-9-9-----7-----7-----7---7-7-7---7-7-X-X
A---7-----7-----7---7-7-7-0---5-----5-----5---5-5-5---5-5-X-X
E-------------------------0----------------------------------

E------------------------------------------------------------
B------------------------------------------------------------
G------------------------------------------------------------
D---5-----5-----5---5-5-5-----7-----7-----7---7-7-7---7-7-7-7
A---5-----5-----5---5-5-5-0-0-7-----7-----7---7-7-7---7-7-7-7
E---3-----3-----3---3-3-3-0-0-5-----5-----5---5-5-5---5-5-5-5

__________________________________________________________________

 

Intro-ul de la one(metallica)

G-----------------------------------------------------0
D-----4-----0------4-----0------4-----0------4-----0---
A--2-----2-------------------2-----2-------------------
E---------------3-----3-------------------3-----3------

1b) continued
G-----------------------------------------------------------
D-----4-----0------4-----0------4-----0---------------------
A--2-----2------0-----0---------------------2----2----2--4-2
E----------------------------3-----3------0----2----0-------
intro (very clean)

 

 

__________________________________________________________________

 

 

Uriah Heep (cel mai usor ever) - lady in black :)

 

Am G Am G Am G .... s.a.m.d.

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Bai, a deviat tre semitonuri dar asta e o fabuloasa terta mica. Bine, nu suna cum ar trebui sa sune, dar suna totusi interesant.

Link to comment
Share on other sites

Stii la fel de bine ca mine ca terta mica nu poti s-o tii tot timpul ca nu se mai armonizeaza de la un moment dat cantand o data cu piesa. Trebuie sa ramai in gama deci sa variezi terta mica cu terta mare. :)

 

 

Nu stiu ce tocmai ai zis acolo :) dar tabul aia cantat se armonizeaza perfect cu originalul doar daca si kitara este acordata ca a lu' nenea ala... staindu' ... (am uitat cum ii zice... ceva lewis parca... ) si anume cu un semiton mai jos

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Cum naiba cant :

 

---1--------------------

-----------------------

---4--------------------

-----------------------

-----------------------

 

[\code]

Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

tu nu stiai la chitara cum canti chestia aia?e greu.tre' sa fi profesionist.incearca aceiasi chesti pe tubga cu 12 corzi oxidate.asa am inceput si eu.te ajuta foarte mult .

Link to comment
Share on other sites

Guest John Paul

Uite o alta varianta a lui Smoke .. pe care am luat-o dintr-o tabulatura de Guitar pro.

e putin .. diferita :)

 

E||----------------------|---------------------|----------------------|-------------------|

B||----------------------|---------------------|----------------------|-------------------|

G||-------3----5---------|----3----6--5--------|-------3----5------3--|-------------------|

D||--5----------------5--|---------------------|--5-------------------|----5--------------|

A||----------------------|---------------------|----------------------|-------------------|

E||----------------------|---------------------|----------------------|-------------------|

 

 

 

|------------------------|----------------------|----------------------|------------------|

|------------------------|----------------------|----------------------|------------------|

|*-------3----5----3--5--|----3--5----5---------|----3----5----3--5----|------------------|

|*--5--------------------|-------------------5--|----------------------|------------------|

|------------------------|----------------------|----------------------|------------------|

|------------------------|----------------------|----------------------|------------------|

 

 

3x

|-----------------------|---------------------|----------------------|--------------------||

|-----------------------|---------------------|----------------------|--------------------||

|*----------------------|---------------------|----------------------|-------------------*||

|*-------3----5---------|----3----6--5--------|-------3----5------3--|-------------------*||

|---5----------------5--|---------------------|--5-------------------|----5---------------||

|-----------------------|---------------------|----------------------|--------------------||

 

 

5x

-------------------------|------------------------|-------------------------||

-------------------------|------------------------|-------------------------||

*------------------------|------------------------|------------------------*||

*--------5----------5----|--------5----------5----|--------5----------3----*||

------5----------5-------|-----5----------5-------|-----5----------3--------||

---3----------3----------|--3----------3----------|--3----------1-----------||

Link to comment
Share on other sites

Mana stanga: un deget apasa pe prima coarda in 1, al deget pe a treia coarda in 4

Mana dreapta: ciupesti corzile 1 si 3 simultan.

 

ai doar 5 corzi? :)

 

 

Sry my mistake... 6 am.

Eu folosesc pana, cum ciupesc 2 corzi deodata?ce degete folosesc la ciupire?

 

Ca sa nu fie acest post total inutil, postez si eu cantele care le-a invatat...

 

Silent Night:

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------3-------------3-----------0---------------1-------1----------------
-----0---------2-----0------------------------------0--------2------0-----------------------------------------------------------------------------------0-------
-----------------------------------2------------------------------------------------2--------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------1-------------0---------------------------------------------------------------------------1---------0---------------
-2---------2---------------------------------2----------0----------2--------0---------------2------2----------------------------2-------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------2----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------1--------------------------------------------------0------------------------------------------------------
---------------------------------------3----------3-----------------------3------------0---------1-------------------------------------------------------------------------
---0------2-----0-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------2---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
----1------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------0---------------------0------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------2-------------------3------------0---------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------3---------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   

 

 

In ordinea crescatoare a dificultatii: O,Suzana, Silent Night, Jingle Bells. Mai am si Come As You Are dar cred ca-l stie toata lumea;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.