www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help A Brother


gadjo
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor si sper sa nu vi se para deplasat ce insir in continuare..

 

Sunt in anul 3 la Fac de Lb Straine si m-am gandit sa-mi fac lucrarea de licenta pe tema 'aberatiilor ortografice in comunicarea online', mai exact sa compar stilul de a scrie de pe hi5 (romana) cu echivalentul in franceza si eventual italiana. Accentul se va pune totusi pe franceza pt ca asta studiez de fapt.

 

Ca exemplu de material bun de studiu.. http://www.muzica.ro/sondaj/9/Ce-parere-av...despre-RBD.html :) cec dis aut!

 

Intrebarea este.. stiti alte surse posibile de dialoguri? mi-ar trebui ceva mai structurat decat comentariile de tip site/hi5/forum. Mai exista mirc?.. sau ceva echivalent?

 

** Nu voi folosi nickurile persoanelor in exemplele pe care le preiau si nu voi da linkul direct catre sursa. Imi trebuie doar mostre de comunicare viciata, nu vreau sa fac pe nimeni de ras in mod explicit.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca engleza predomina in mediul online, dinamica cea mai mare o observam acolo. In general deformarea e cauzata de prescurtari, incercarea de a fi mai eficient in comunicare. Apoi intentia asta e reinterpretata, intoarsa pe toate partile, maltratata si desfigurata pana ajungem la ceva de genul http://icanhascheezburger.com/

Fenomenul il poti identifica nu doar pe forumuri, Hi5 si IRC, mai sunt si sistemele de instant messaging (YM e rege la noi), sistemele de comentarii la articole (stiri online si blog-uri) si SMS-uri, care e un fenomen paralel dar interdependent.

Link to comment
Share on other sites

It is unknown if the "m" in mIRC stands for Mardam-Bey or anything (the author's personal FAQ explains that "it quite possibly stands for 'moo', or perhaps even MU".

Daca vrei sa fim corecti pana la capat :) Pentru ca mIRC n-a fost scris de Microsoft. Nici nu stiu daca exista client de IRC de la Microsoft.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Mai bine cauti alt subiect pentru licenta. Nu m-i se pare subiect de licenta prostia si cocalareala altora. Isi dau ei singuri destula importanta.

 

Sa nu le mai dam si noi.

 

Nu le dam si nu le dam importanta pana cand constatam cu uimire ca anumite exprimari mai putin academice sunt folosite de 60% din populatie apoi ajung in presa apoi devin limba oficiala... si atunci zici hopaaaaaa. Stiu ca este enervant dar cred ca nu strica sa studieze cineva si tampeniile astea.

 

@ red :) stiu ca mirc e un program

 

multumesc lui FiveseveN si celorlalti care au raspuns.. in principiu vroiam sa stiu daca nu cumva exista un fenomen de-asta de socializare online care mi-a scapat..

 

btw: fiti atenti ce nume are echivalentul francez pt hi5ul nostru. http://www.kkneo.com/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.