www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Programe Guitar Learning


Guest Al3x

Recommended Posts

Continuam seria topicurilor de e-learning cu programe de guitar learning... ceva recomandari?

Un program util pt. toti chitaristii este Guitar Pro 5...insa nu stiu cat de bine se incadreaza in aceasta categorie.

Astept parerile si recomandarile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

Manualul ala il am de un an de zile si nu am trecut de prima pagina.Poate el este ok dar nu este ceea ce caut eu.Eu nu vreau sa devin Satrianii,vreau doar sa stiu anumite chestii de baza,si sa nu-mi pun in pericol integritatea personala atunci cand cant si eu printre prietenii mei toatali afoni. :)

GEIGER:

Cu scanatu' stau prost dar dau cu xeroxu si il trimit pe adresa ta daca vrei(asa numai sa-ti faci o idee)

Manualul e facut pentru cei care vor sa cante pe note(una e sa canti dupa note si alta e sa sti notele de pe grif).Chestia e ca evolutia in chitara dupa acest manual e grea si intotdeauna apare impresia de plictiseala de resenmare.Studiezi dupa acel manual un timp destul de indelungat si observi ca de fapt dupa tot acel chin in ale studiatului nu sti nici macar o melodie,pe care prietenul tau total aerian in ale chitarii o poate invata in cateva zile.Cu siguranta ca informatiile de acolo sunt cruciale pentru un chitarist dar cred ca nu exista motivare atat de importanta pentru noi incepatorii.Geiger,manualul vorbeste despre bazele chitarii clasice:game.cvinta,terta,timpi (cu patrimi,optimi.....),cvaterta combinata cu cvinta in gama "la minor" in optime urmata de suita in patrime. :) Cu alte cuvinte :( limba total straina pentru mine(japolandeza).Daca ma tineam de manual acum puteam sa cant:PRELUDIU din VISATORUL de x-ulescu in La minor si alte chesti de genu asta. :)

Repet....am un mare respect pentru cei care au studiat acest manual.Ei sunt adevarati chitaristii....dar eu nu prea pot sa acordez chitara dupa ureche cum sa pot vorbi de terte,cvinte,si alte animale de acest gen.

Eu tot la tab-uri(acorduri) raman(deocamdata).Sunt usor de folosit....ma descurc binisor cu ele....le gasesc din belsug.....

Link to comment
Share on other sites

Guest comosicus22

Geiger,am uitat sa-ti zic,mai am un manual (al lui Manolovici) care este mult "mai pentru incepatori" decat al lui Suciu.Si daca vrei sa inveti sa canti dupa note tot manualul asta al lui Manolovici este mai bun ca are multe exercitii transpuse in taburi usor de citit si dedesupt transcierea aceluiasi tab pe portativ ceea ce cred eu ca este mult mai edificator.In plus este sustinut si de un cd-u cu executiile fiecarui exercitiu intr-un mod mai lent si unul mai rapid.E structurat pe stiluri(blues,folk,rock) exercitiile sunt destule simple si chiar suna misto.Au(exercitiile) o tehnica interesanta,adica,un tab care il privesti si asa la o prima impresie vei crede ca e o prostie cand il pui pe chitara suna beton(inteles? ex2:sunt taburi in care lovesti numai trei corzi si nici macar nu scimbi acorduri si suna interesant).

(il xeroxez daca vrei)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Am respect profund pentru Mano, dar manualul e fara valoare fara un profesor care sa te ghideze prin el si sa iti explice. Si grija la chestia cu xeroxatu, drepturile de autor sunt protejate si la carti. Mie de exemplu nu mi-ar placea sa imi copieze cineva albumul.

Link to comment
Share on other sites

Geiger,am uitat sa-ti zic,mai am un manual (al lui Manolovici) care este mult "mai pentru incepatori" decat al lui Suciu.Si daca vrei sa inveti sa canti dupa note tot manualul asta al lui Manolovici este mai bun ca are multe exercitii transpuse in taburi usor de citit si dedesupt transcierea aceluiasi tab pe portativ ceea ce cred eu ca este mult mai edificator.In plus este sustinut si de un cd-u cu executiile fiecarui exercitiu intr-un mod mai lent si unul mai rapid.E structurat pe stiluri(blues,folk,rock) exercitiile sunt destule simple si chiar suna misto.Au(exercitiile) o tehnica interesanta,adica,un tab care il privesti si asa la o prima impresie vei crede ca e o prostie cand il pui pe chitara suna beton(inteles? ex2:sunt taburi in care lovesti numai trei corzi si nici macar nu scimbi acorduri si suna interesant).

(il xeroxez daca vrei)

 

despre ce manual este vorba? la ce editura a fost publicat si cam pe la ce pret ajunge? nu de alta, dar eu sunt incepator.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Referitor la metode adi manolovici : Instrumental Avenue (CD) pret - 20 lei

Fingerstyle Acoustik Guitar - vol. 1 (CD) pret - 30 lei

Fingerstyle Acoustik Guitar - vol. 1 (CARTE) pret - 15 lei

Electrik Master Guitar - vol. 1 (CD) pret - 30 lei

Electrik Master Guitar - vol. 1 (CARTE) pret - 20 lei

Daca stie cineva sa explice la ce e buna fiecare si cu care se incepe e bine.

Link to comment
Share on other sites

Manualul ala il am de un an de zile si nu am trecut de prima pagina.Poate el este ok dar nu este ceea ce caut eu.Eu nu vreau sa devin Satrianii,vreau doar sa stiu anumite chestii de baza,si sa nu-mi pun in pericol integritatea personala atunci cand cant si eu printre prietenii mei toatali afoni. :)

GEIGER:

Cu scanatu' stau prost dar dau cu xeroxu si il trimit pe adresa ta daca vrei(asa numai sa-ti faci o idee)

Manualul e facut pentru cei care vor sa cante pe note(una e sa canti dupa note si alta e sa sti notele de pe grif).Chestia e ca evolutia in chitara dupa acest manual e grea si intotdeauna apare impresia de plictiseala de resenmare.Studiezi dupa acel manual un timp destul de indelungat si observi ca de fapt dupa tot acel chin in ale studiatului nu sti nici macar o melodie,pe care prietenul tau total aerian in ale chitarii o poate invata in cateva zile.Cu siguranta ca informatiile de acolo sunt cruciale pentru un chitarist dar cred ca nu exista motivare atat de importanta pentru noi incepatorii.Geiger,manualul vorbeste despre bazele chitarii clasice:game.cvinta,terta,timpi (cu patrimi,optimi.....),cvaterta combinata cu cvinta in gama "la minor" in optime urmata de suita in patrime. ;) Cu alte cuvinte :o limba total straina pentru mine(japolandeza).Daca ma tineam de manual acum puteam sa cant:PRELUDIU din VISATORUL de x-ulescu in La minor si alte chesti de genu asta. :)

Repet....am un mare respect pentru cei care au studiat acest manual.Ei sunt adevarati chitaristii....dar eu nu prea pot sa acordez chitara dupa ureche cum sa pot vorbi de terte,cvinte,si alte animale de acest gen.

Eu tot la tab-uri(acorduri) raman(deocamdata).Sunt usor de folosit....ma descurc binisor cu ele....le gasesc din belsug.....

:( Singurul lucru care imi vine in minte cand citesc astfel de topicuri este acela ca imi pare rau ca m-am chinuit vreo 3 ani ca sa-l redactez si editez ... si in plus ca sunt roman (Fluffyone va intelege cel mai bine )... ... cred ca o sa mai stau un pic pe aceste forumuri din amuzament si sa vad cam ce se mai poate intampla B) oricum vad ca nimeni nu imi pune intrebari concrete ... :)

Link to comment
Share on other sites

:) comosicus , am mai scris dar trebuie sa reiau ...asadar ,primul lucru care imi trece prin cap cand citesc astfel de topicuri este ca imi pare rau ca m-am chinuit vreo 3 ani ca sa-l redactez si editez ...si in plus ca sunt roman ( Fluffyone va intelege cel mai bine asta )... :( cred ca o sa mai stau un pic pe aceste forumuri din amuzament si sa zicem asa , o curiozitate morbida ... :) oricum vad ca nu prea se inghesuie lumea cu intrebari ... :)
Link to comment
Share on other sites

saxoo, da-mi un pm cu nr. de tel si vb., pe mine ma intereseaza orice manual de chitara, in plus, de cand exista minunile tehnicii (gen internet, telefonie mobila, chestii) am avantajul ca pot pune intrebari celor care au redactat materialele (mai stii, poate sugestii de imbunatatire;) ).

nu pune la suflet, astia sunt alta generatie, gandesc lucrurile din alta perspectiva, nu e rau in mod necesar, dar e ALTFEL.

atata tot.

la un moment dat isi vor da seama ca si zeii (vai, satriani, michel angelo, malmsteen, io mai stiu care...) au studiat serios teorie muzicala si si-au rupt capetele cu metrica si cu cate alea...daca studiau dupa tabulaturi, zeii s-ar fi intrebat si azi cum e sa compui o piesa care sa si sune.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Baieti tocmai am gasit varianta pro a lui Guitar Speed, cu serial nr inclus... l-am incercat cu vreo 2 saptamani in urma, dar erau unele limitari ale varientei shareware care m-ai determinat sa-l sterg.

Ce mi-a placut, e ca are niste teste din care iti "vede" nivelul la care ai ajuns, si peste cateva saptamani daca vrei sa vezi cat ai invatat in plus, dai din nou testele alea :))

Daca vrea cineva programul full cu serial nr.. err.... sa stiti ca l-am cumparat...vi-l dau si voua :) ca poate nu aveti card. :(

 

Poate imi spune si mie cineva ce manuale de chitara pot gasi prin oras...si cat costa...ca mi-e lene sa dau o raita prin centru :)

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Baieti tocmai am gasit varianta pro a lui Guitar Speed, cu serial nr inclus... l-am incercat cu vreo 2 saptamani in urma, dar erau unele limitari ale varientei shareware care m-ai determinat sa-l sterg.

Ce mi-a placut, e ca are niste teste din care iti "vede" nivelul la care ai ajuns, si peste cateva saptamani daca vrei sa vezi cat ai invatat in plus, dai din nou testele alea :))

Daca vrea cineva programul full cu serial nr.. err.... sa stiti ca l-am cumparat...vi-l dau si voua :) ca poate nu aveti card. B)

 

Poate imi spune si mie cineva ce manuale de chitara pot gasi prin oras...si cat costa...ca mi-e lene sa dau o raita prin centru :)

in care oras ? :(

Link to comment
Share on other sites

deci domnu comosicus este pe cale sa breveteze o noua tehnica de predare a chitarei ... se numeste tehnica relativista restransa hedonistica de asimilare a chitarei ... ar dori ca cineva sa scrie un manual de chitara care sa contina cam urmatoarele ...deschizi la pagina 1 si citesti ... daca doriti azi sa cantati ceva bine , daca nu inchideti manualul ... :) daca chitara nu e acordata , incercati sa o acordati ...cand apasati in poz V sunetele ar trebui sa fie la fel cu coarda libera ce urmeaza ... daca nu sunt e bine si asa ... prietenii sunt oricum majoritatea afoni ... si care nu sunt oricum nu se pricep ... :) si daca puteti prinde cu degetul 4 bine ... daca nu e bine si asa ... :( si daca nu e bine , de fapt e bine ... B);):o I love you people :)

 

ma gandesc ca poate ii da si domnu care masoara radiatiile , o mana de ajutor la teoretizarea acestei metode revolutionare pe care domnu Comosicus este pe cale sa o lanseze pe piata ... pentru cei care au chiulit mai mult de la orele de fizica este vorba de un anume Geiger .... ;) parca ...?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.