www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Cu Guitar Rig/amplitube


Recommended Posts

am tot auzit de guitar rig, amplitube, si altele de genul...mi-am instalat guitar rig 3 demo...am bagat asio4all..conectez chitara direct in calc folosind un adaptor jack mare-jack mic...am placa audio realtek ac97 integrata

 

merge pe clean,se aude,sa zicem ca e ok, se aude doar cam infundat si are o oarecare latenta...insa cum ii bag putin distors, o ia razna...sunet urat de fundal, si se aude prost....am incercat si revalver parca, si la fel ,aceeasi problema...am citit tot ce era de citit pe RGC in lgatura cu asta, insa nimeni nu a dat o solutie buna

 

rugamintea mea e ca cei care au vre-un astfel de soft si le functioneaza bine, nu au probleme cu el...sa imi (ne) spuna cat mai detaliat despre placa lor de sunet, boxe/cabinet folosite, etc...adica....ce ar trebui sa avem ca sa scapam de probleme cu astfel de softuri, sa putem scoate ce e mai bun din ele...ca nu costa 300-500 euro ca sa iti dea un zgomot f urat pe distors :)...cred ca raspunsurile voastre vor fi utile multor cititori ai topicului

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Deci iti trebuie sa ai o placa cu asio on board. Astfel nu o sa ai latenta si o sa ti se auda ok.

Cu cat e mai ok convertorul placii din analog in digital cu atat o sa iti fie mai ok sunetul.

Uite ca exemplu cauta pe google Creative 0404 (sau ceva asemanator). Cu asa ceva mie imi merg ok toate programele de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

incearca intai sa te inregistrezi cu un soft si sa vezi ca intri la un volum normal nici prea tare (adica sa ai clipping) nici prea incet

pe urma vezi ce poti face cu latentele..

 

placa de care vorbea Dan este produsa de Creative dar sub brandul E-MU. Audigy sunt cam varza pt muzica.

 

in final, sfatul meu daca vrei ceva exclusiv pt chitara este sa-ti cumperi un amplificator. altfel, o placa din categoria asta isi merita banii macar pt calitatea sunetului in caz ca renunti la un moment dat la amplitube/guitar rig etc

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Instaleaza-ti asio4all , cu setari decente n-ai pic de latente.Am o placa audio integrata pe laptop si cu Guitar Rig 3 , multe efecte si chitara in el suna de vis , fara delay fara nimic.

Link to comment
Share on other sites

Instaleaza-ti asio4all , cu setari decente n-ai pic de latente.Am o placa audio integrata pe laptop si cu Guitar Rig 3 , multe efecte si chitara in el suna de vis , fara delay fara nimic.

 

am instalat si asio4all...daca inainte sa-l instalez nu se intelegea nimic din sunet, parca batea cineva cu un ciocanel, acum a disparut acel ciocanel...dar tot am delay, se aude cam infundat, iar la distors nici nu mai zic...plus un zgomot urat de fundal

am incercat acelasi lucru si pe un laptop nou al unui prieten, acelasi rezultat am obtinut :)

Link to comment
Share on other sites

Eu pentru distractia de acasa cand nu am chef sa insor procesorul + inregistrari pe laptop (destul de ok din pct meu de vedere) mi-am luat un Line 6 Toneport GX (undeva sub 300 RON, de pe eson.ro parca). Are drivere ASIO (practic poate functiona si ca o placa de sunet) iar in plus iti dau si un soft, GuitarBox pe numele lui, asemanator cu Guitar Rig, Amplitube, ReValver - de la Peavey sau Waves GTR3.

Link to comment
Share on other sites

Eu pentru distractia de acasa cand nu am chef sa insor procesorul + inregistrari pe laptop (destul de ok din pct meu de vedere) mi-am luat un Line 6 Toneport GX (undeva sub 300 RON, de pe eson.ro parca). Are drivere ASIO (practic poate functiona si ca o placa de sunet) iar in plus iti dau si un soft, GuitarBox pe numele lui, asemanator cu Guitar Rig, Amplitube, ReValver - de la Peavey sau Waves GTR3.

 

multumesc mult..am mai cautat pe net si chiar pare buna..sper sa imi iau cat de curand asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Cycler

Io zic ca-i problema de impedanta, baga un search pentru detalii ca am mai vazut treaba explicata de enspe ori pe forum.

Ca idee, intrarile placilor de sunet comune nu prea sunt compatibile cu iesirea de semnal a chitarii din punctul asta de vedere.

 

Ai nevoie fie de o placa de sunet capabila, cu intrare de impedanta mare (numita uneori high-Z), fie de un DI box. Avand in vedere rezultatele care le poti obtine cu asio4all si DI, in locul tau as economisi fie pentru o placa de sunet decenta, fie pentru un procesor nu prea prost (nu sunt chitarist ca sa-ti dau sugestii pentru cel din urma, dar scapi de guitar rig) cu iesire line (ca presupun ca vrei sa inregistrezi).

Edited by Cycler
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.