www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumpar Controller Midi


Guest devotee
 Share

Recommended Posts

Guest devotee

Mercic, le-am vazut. Sa inteleg ca controlerele MIDI gen Radium 49 au nevoie neaparat de o alta placa de sunet? si doar cele cu interfata audio gen Ozone nu au nevoie? Chestia asta nu o stiam....cine ma poate lamuri un pic?

Link to comment
Share on other sites

Pentru a functiona conectate la computer, toate controlerele MIDI pe care le-ai vazut acolo sint dotate cu conector USB pentru a fi legate la portul USB al computerului. Majoritatea controlerelor de acolo nu au si o interfatza audio, deci, daca vrei sa ai si sunet, normal ca trebuie sa-ti iei o placa de sunet pe linga. Ozone si Ozonic (moaaamaaaa cita imaginatie pe producatori...) contin placa de sunet. Daca iti permiti, fiind pe FireWire, Ozonicul merita - il am la test chiar acum - in schimb Ozone este pe USB cu partea audio si nu merita (ca de altfel orice chestie audio pe USB, daca o folosesti la un nivel peste cel de multimedia/jocuri).

Eventual, poate ne indici si ce buget ai alocat pt un controler MIDI.

Alesis mai au ceva controlere MIDI interesante si am vazut ca Alesis au distribuitor in Romania, in magazinul Muzica. Vezi si pe www.alesis.com .

O solutie este sa iti iei un Behringer B-Control BCR2000, pe care sa-l cuplezi cu o claviatura mai ieftina, fara knob-uri. Behringer sint distribuiti de Senia in Romania, ii gasesti ushor in Bucuresti in spatele magazinului Muzica.

Foarte interesante sint si noile controlere MIDI de la E-MU. Stiu ca exista un distribuitor in Romania al E-MU, pentru ca am vazut la magazinul Muzica placile de sunet E-MU (1212, 0404...), deci, este posibil sa gasesti acolo asa ceva. Poate stie cineva de pe forum cine distribuie E-MU la noi.

Pe de alta parte, tot la magazinul Muzica se afla si firma M.C. Music - ii recunosti dupa abundentza de Korg-uri. Ei sint si distribuitori Novation, ori, Novation au niste controlere MIDI bestiale, uita-te la seriile Remote.

Sa ne tii la curent cu treaba asta cu controlerul MIDI, este de folos sa stim ce ai ales si cum functioneaza ce ai ales, eventual cit de repede s-a miscat distribuitorul.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Guest devotee

:)

 

De ce sa fie simplu daca se poate complicat?

 

MMG mercic frumos pentre implicare. Deci iata pe scurt ce vreau sa fac pentru ca vad ca nu merge asa simplu. Eu credeam ca iau controllerul, il infig in USB si cant pe soft synthurile din programe- eu folosesc Fruity, Reason, Sony Acid Pro- si cant la clapa in loc sa cant la tastatura QWERTYUIOP ca m-am cam acrit de a canta la tastatura.

Am si o clapa care nu merge pe post de controller MIDI.

Practic acum compun astfel partile de solo pian, bass, chitara etc: le cant la sintetizator pana ajung la o concluzie, ma mut pe comp, le fac restu de ritm tobe alte alea, apoi fac bucatile astea in softsynth si le interpretez la tastatura. Am zis ca daca as avea un Controller MIDI as scapa de plimbareala asta.

Deci

Se ia una buc controller MIDI Radium 49 sa zicem. Se introduce in USB. Se deschide Fruity Loops. Se deschide un soft-synth. IN ACEST MOMENT DACA INTERPRETEZ LA CONTROLLER NU VOI AUZI NIMIC? IAR DACA INTERPRETEZ LA TASTATURA DA?

 

Eu cred ca aceste intrebari nu sunt numai ale mele, ci ale mai multora care au in plan achizitia de Controller MIDI in loc de/pe langa sintetizatorul "clasic". Deci oameni buni, haideti sa vorbim, sa ne luminam unii pe altii. Eu toti pasii care ii voi face in aceasta directie ii voi mentiona aici cu lux de amanunte ca sa ii luminam pe toti cei interesati.

 

Insa in clipa de fata sunt tare confuz. Pls MMG ori somebody answer me if u know la intrebarea mea cea scrisa cu CAPS. 10x.

 

AA...buget alocat....am zis ca dau 4 milioane pe urma am zis 7 mil pe un Radium 49, acu nu mai zic nimic....undeva spre 10-12 mil poate as da, mai mult insa ....cred ca imi voi redescoperi pasiunea de a canta la QWERTYUIOP :)

 

Merci oameni buni! Bafta!

Link to comment
Share on other sites

devotee, treaba este foarte simpla. Fii atent.

Ai de a face cu doua lucruri distincte:

 

1. Mesaje MIDI.

2. Flux audio.

 

Un controler MIDI fara interfatza audio, cum este Radium 49, are treaba numai cu punctul "1", adica nu face altceva decit sa transmita mesaje MIDI. Aceste mesaje MIDI NU contin absolut nici un fel de componenta audio, ele sint destinate a "declansha" si modula fluxul audio emis de sintetizator/sampler. Mesajele MIDI contin numai date de control, fara continut audio. Un controler MIDI este numai un dispecer care da comenzi unui sintetizator/sampler. Acele comenzi spun cind si cum se va face emisia audio, dar nu contin nimic din emisia audio.

 

Pentru a realiza emisia audio a unui sintetizator, adica pentru ca fluxul audio al sintetizatorului sa ajunga la urechile noastre, este necesara o interfatza audio - o placa de sunet PCI sau una externa, preferabil pentru port FireWire. Practic, fara placa de sunet nu exista flux audio in calculatorul tau, sintetizatorul primeste comenzile de la controlerul MIDI, dar nu are "gura" sa cinte ce ii comanda controlerul MIDI. "Gura" sintetizatorului software este placa de sunet, sau, spus mai exact, interfatza audio.

 

Daca controlerul MIDI, precum Ozone sau Ozonic, are interfatza audio incorporata, atunci este capabil atit de punctul "1" cit si de punctul "2". Adica, poate da comenzi sintetizatorului/samplerului software, iar acesta din urma foloseste ca "gura" interfatza audio incorporata in Ozonic/Ozone. De fapt, in acest caz, avem de a face cu doua scule complet diferite asezate in aceeasi carcasa: o data controlerul MIDI si apoi interfatza audio. Ele sint absolut diferite, dar au fost puse in acelasi produs din considerente de mobilitate, comoditate etc..

 

Revenind la intrebarea ta, tie iti trebuie un controler MIDI si o placa de sunet cu latenta audio foarte scazuta, ca sa poti cinta in timp real, fara ca notele sa sune in urma atingerii clapei. Dupa ce ai instalat placa de sunet si controlerul MIDI, trebuie sa specifici in sectiunea de optiuni a programului folosit de tine (Fruity, Reason, Cubase, Tracktion, whatever) ce input MIDI sa foloseasca. Evident, trebuie sa folosesti inputul MIDI de genul "Radium 49 MIDI Input". Odata aceasta optiune aleasa, mai trebuie doar sa ai grija ca sintetizatorul folosit de tine sa fie atribuit aceluiasi canal MIDI pe care transmiti tu mesaje MIDI cu controlerul. Intotdeauna se poate alege canalul MIDI pe care se afla sintetizatorul/samplerul software, asa cum foarte simplu poti sa alegi din controlerul MIDI pe ce canal sa transmita acest controler mesaje MIDI.

 

Daca mai ai nelamuriri, voi incerca sa te ajut mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Guest devotee

MMG multumesc din suflet. Chestiile astea nu le afli de la magazin din pacate, noroc ca mai exista oameni cu suflet ca tine.

Deci

placa mea de sunet onboard cu toate ca este destul de performanta va da un delay daca cant cu Controllerul MIDI intr-un soft synth, dar NU va da acest delay daca cant la taste?

 

si in alta ordine de idei am gasit urmatoarele produse la un pretz OK: Claviatura midi Evolution MK461C, 5 octave http://www.m-audio.com/products/en_us/MK461C-main.html

 

iar interfata firewire Placa sunet M-Audio Firewire Audiophile, 1 port firewire(din 2)defect http://www.m-audio.com/products/en_us/Fire...phile-main.html

 

ce parere exista despre aceste produse, si cum e cu portul ala defect?

 

 

10x!

Link to comment
Share on other sites

Delay-ul este acelasi, fie ca folosesti controlerul MIDI sau tastatura computerului.

Nu iti recomand, din clapele distribuite de avaudiosys decit modelele de la CME, modelele M-Audio Axiom si M-Audio Ozonic. Pe linga acestea, incearca sa vezi daca nu gasesti si alternativele de care ti-am vorbit, ai rabdare si incearca, este foarte important.

Iti vinde cineva un FireWire Audiophile cu un port FireWire stricat? Da niste detalii, inclusiv pretul.

In principiu, un singur port este important din alea doua, celalalt este folosit pt inlantuirea mai multor dispozitive FireWire, chestie de care probabil nu vei avea nevoie niciodata. Trebuie sa-l incerci sa vezi daca merge cu calculatorul, si daca pretul e bun, nici ca te doare ca un port FireWire nu merge.

Ai port FireWire la computer?

Link to comment
Share on other sites

Guest devotee

Pai daca delayul e acelasi, adica deloc, eu neavand delay daca cant la tastatura, inseamna ca pot sa cant in timp real cu Controllerul MIDI si sa aud in boxe, bineinteles intr-un soft synth de la vreun program Fruity, Reason etc

Probabil ca acea interfata e necesara daca cant live? Nu prea am de gand.

O sa incerc mai multe controlere, am fost la Muzica si le-am vazut si pe cele E-MU si la Best Computers au seria M-Audio insa fara cele avansate, doar Ozone-ul mic de 25 keys il au.

Interfata aceea audio cu un port stricat mi-o ofera cineva la 5 mil. Pretul ei la AVAUDIOSYS este 192 E plus TVA. Linkul de la postul de mai sus o prezinta.

Iar la computer am o placa de captura Hercules care are AV/DV in/out, deci si firewire. Pot folosi interfata prin aceasta placa la o adica sper, nu?

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

La 5 mil merita sa iei FireWire Audiophile-ul ala, dar NUMAI dupa ce l-ai incercat pe calculatorul tau, prin interfatza FireWire de la Hercules. Teoretic, ar trebui sa mearga foarte bine, nu conteaza ca un port FireWire din cele 2 nu merge.

Cum ti s-au parut claviaturile E-MU? Le-ai "cintat" un pic, cum erau la atingere? La ce pret erau? Te rog, da-ne amanunte din rezultatele cautarilor tale, este important.

Link to comment
Share on other sites

Guest devotee

Am atins nitel un E-MU Xboard 49 Professional USB/MIDI controller ce sa zic, nu agata, umbla bine mana pe ea - era la 7 350 000, bani la care ofera mai multe teoretic decat un Radium 49 care e cam la aceiasi bani

http://www.emu.com/products/product.asp?ca...3&product=13558

 

Un binevoitor de pe-acolo zicea ca E-MU au probleme cu softul/driverele, iar M-Audio nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest devotee

MMG help

 

Mie tot nu imi este ceva clar.

 

La ce imi trebuie TOTUSI interfata audio bazata?

 

 

Quote: sintetizatorul primeste comenzile de la controlerul MIDI, dar nu are "gura" sa cinte ce ii comanda controlerul MIDI. "Gura" sintetizatorului software este placa de sunet, sau, spus mai exact, interfatza audio.

 

 

BUN.

 

Daca cant la tastatura QWERTY, se aude perfect in boxele computerului si fara delay. Bineinteles daca cant intr-un soft synth din vreun program.

 

Daca voi infige un controller MIDI in USB si (ma rog dupa driverele si setarile de rigoare) voi canta in acelasi soft synth, VOI AUZI SAU NU VOI AUZI CEVA IN BOXELE DE LA CALC?

 

Si o alta intrebare, ai incercat vreun controller MIDI fara interfata sau incerci sa ma ajuti din ce stii si ce banui?

 

Oricum ajutorul tau este foarte binevenit in orice forma.

 

10x!

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Da, poti folosi numai placa de sunet onboard, daca latenta nu te deranjeaza.

Daca vrei sa reduci din latenta, poti instala driverele ASIO4ALL, http://www.asio4all.com/ , cu care sint mari sanse sa poti emula ASIO pe placa onboard.

Deci, numai cu controlerul MIDI si sunetul onboard poti sa-ti faci treaba. Atita doar ca vei avea o calitate audio foarte scazuta la iesire, pentru ca placa onboard are iesiri analogice submediocre. Dar, pentru exersat, compus si mixaj primar, sa zicem ca merge.

 

 

Am testat un oarecare numar de controlere MIDI, cu si fara interfata audio, in principiu am un grad satisfacator de familiarizare cu acest gen de scule. Acum am in jurul meu vreo 5 controlere MIDI, deci, nu vorbesc doar din auzite.

Link to comment
Share on other sites

Guest devotee

:)

 

Iti multumesc din suflet MMG asta era raspunsul pe care il cautam Nu stiu ce sa fac sincer oscilez intr Radium 49 si E-MU Xboard 49 Professional USB/MIDI controller sau midi Evolution MK461C care am gasit-o sh deci o pot si testa acasa (omul vrea pe ea 6 500 000 iar la AVAUDIOSYS este 218 E plus TVA deci peste 10 mil la un calcul sumar) Sincer pentru nivelul meu si potenta mea financiara cred ca pe acolo ma invart. Ce zici intre astea la o prima vedere?

 

Nu vreau sa te simti jignit de faza cu vorbitul din auzite, voiam sa ma lamuresc. Chiar daca ai fi vorbit asa, cele ce le-ai postat aici erau oricum de foarte mare folos pentru profanul de mine si sigur si pentru altii care vor sa faca pasul catre Clapa MIDI.

 

Respect!

 

10x!

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Incearca Evolution-ul si daca iti convine, ia-l. Altfel, as merge pe E-MU.

 

Acel Korg MS-20 este partea hardware dintr-un pachet software. Este destinat a controla plug-in-uri VST sintetizatoare ce emuleaza synth-uri clasice Korg. Poate fi folosit drept controler MIDI si cu alte soft-uri, dar nu vei putea exploata toate functiile lui. Iar claviatura, probabil partea cea mai importanta pentru tine, este o jucarie, la acest controler accentul este pus pe conexiunile pentru crearea patch-urilor si pe butoane, fie acestea rotative sau comutatoare. Nu ti-o recomand, este specialzata pentru software-ul cu care a fost vinduta initial.

 

Off topic: pentru cei interesati de sinteza de sunet si carora le plac vechile Korg-uri analogice, oferta de pe okazii.ro este foarte tentanta.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Audiophile-ul este suficient sa functioneze, asta inseamna ca merge foarte bine si cu un singur port FireWire.

La Evolution, daca tie iti plac clapele si verifici ca fiecare functioneaza si nu se agata - stuck notes - este bine. Eventual, invirte si de butoane, din cite tin eu minte LCD-ul ar trebui sa afiseze valorile pe care le transmite fiecare buton cind il invirti - vezi daca acestea functioneaza toate. Vezi daca merge conectata la computer.

Link to comment
Share on other sites

Guest devotee

ajuns cu clapa si placa Audiophile....bine ca am luat si Audiophile ala caci dadea un soi de delay, isi pierdea suflul asa cumva uneori....daca cantam la ea prin placa mea de sunet onboard. Anyway incerc 1st sa optimizez placa mea apoi o pun si pe aia pe firewire, azi nu mai am stare ca le-am cumparat din provincie si sunt rupt dupa 9h de drum. Oricum dupa parerea mea de "lautar" se misca si suna (in sytrus si altele din FL studio) EXTRAORDINAR. Dar sper sa ii descopar si functiunile ptr care a fost creata, ca doar nu a fost creata ca simpla clapa.

Revin.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
ajuns cu clapa si placa Audiophile....bine ca am luat si Audiophile ala caci dadea un soi de delay, isi pierdea suflul asa cumva uneori....daca cantam la ea prin placa mea de sunet onboard. Anyway incerc 1st sa optimizez placa mea apoi o pun si pe aia pe firewire, azi nu mai am stare ca le-am cumparat din provincie si sunt rupt dupa 9h de drum. Oricum dupa parerea mea de "lautar" se misca si suna (in sytrus si altele din FL studio) EXTRAORDINAR. Dar sper sa ii descopar si functiunile ptr care a fost creata, ca doar nu a fost creata ca simpla clapa.

Revin.

 

Bafta!

Eu am un Controller Xboard49 de la E-MU pe care doresc sa-l dau la schimb cu o placa de sunet M-Audio Audiophile 192.Daca cineva detine o astfel de placa si doreste sa o dea la schimb, sa-mi scrie un mesaj pe adresa alesandru1980@yahoo.com .Despre acest controller pot spune ca este de foarte buna calitate, am lucreat si pe un Radium 49 un an de zile si pot spune ca si acest controller este aproape la fel de bun.Xboard are claviatura sanatoasa, multe functii si un avantaj enorm care consta in faptul ca se poate conecta la calculator si fara cablu MIDI si anume direct prin USB, de unde se si alimenteaza.Se poate alimenta si de la alimentator(6V), atunci cand nu este folosit alaturi de un calculator ci conectat la un sintetizator sau la un modul de sunet.Cand este conectat la calculator se foloseste foarte simplu, se introduce cablul in controller si in unul din porturile USB ale calculatorului.Se deschide Fruity-ul, Reason-ul Cubase-ul sau alt editor MIDI, se bifeaza USB controller apoi alegi sintetizatorul de care vrei sa te folosesti si-i dai bataie :))...cei care detin o placa de sunet mai serioasa vor seta si latenta driverului ASIO(pentru eliminarea delay-ului, sub 10ms nu mai este sesizat delayul.In pachetul cu care mi-a venit Controllerul sunt vreo 7 CD-uri cu diverse sintetizatoare, banci de sunete, softuri audio(cu licenta) bla bla....Din informatiile pe are le-am gasit eu pe net despre Xboard am inteles ca, claviatura este luata de pe nu stiu ce sinth profi(nu-mi amintesc acum)..nu stiu daca este sau nu asa dar categoric este de o calitate superioara surclasand alte controllere din aceeasi categorie de pret. http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...,Xboard_49.html

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Controller Xboard49 de la E-MU pe care doresc sa-l dau la schimb cu o placa de sunet M-Audio Audiophile 192.Daca cineva detine o astfel de placa si doreste sa o dea la schimb, sa-mi scrie un mesaj pe adresa alesandru1980@yahoo.com .Despre acest controller pot spune ca este de foarte buna calitate, am lucreat si pe un Radium 49 un an de zile si pot spune ca si acest controller este aproape la fel de bun.Xboard are claviatura sanatoasa, multe functii si un avantaj enorm care consta in faptul ca se poate conecta la calculator si fara cablu MIDI si anume direct prin USB, de unde se si alimenteaza.Se poate alimenta si de la alimentator(6V), atunci cand nu este folosit alaturi de un calculator ci conectat la un sintetizator sau la un modul de sunet.Cand este conectat la calculator se foloseste foarte simplu, se introduce cablul in controller si in unul din porturile USB ale calculatorului.Se deschide Fruity-ul, Reason-ul Cubase-ul sau alt editor MIDI, se bifeaza USB controller apoi alegi sintetizatorul de care vrei sa te folosesti si-i dai bataie :) )...cei care detin o placa de sunet mai serioasa vor seta si latenta driverului ASIO(pentru eliminarea delay-ului, sub 10ms nu mai este sesizat delayul.In pachetul cu care mi-a venit Controllerul sunt vreo 7 CD-uri cu diverse sintetizatoare, banci de sunete, softuri audio(cu licenta) bla bla....Din informatiile pe are le-am gasit eu pe net despre Xboard am inteles ca, claviatura este luata de pe nu stiu ce sinth profi(nu-mi amintesc acum)..nu stiu daca este sau nu asa dar categoric este de o calitate superioara surclasand alte controllere din aceeasi categorie de pret. http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...,Xboard_49.html

 

up

Link to comment
Share on other sites

Dar ai postat aiurea, asta nefiind sectiunea de anunturi. De acum 2 ani de zile s-au mai schimbat lucrurile. Sectiunea de anunturi e la 2 ecrane mai jos si un click distanta.

:)) ok, imi cer scuze

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.