www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Cumparare Aplificator


xmmd
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Doresc sa cumpar un amplificator pana in 2000 ron , pe tuburi . Cateva detalii ..

- Nu am nevoie de putere ,dar doresc o calitate buna a sunetului .

- cant in general muzica rock mai veche , NU metale sau ceva de genul aceasta .

- sa mearga la nevoie sa pot pune un procesor (gt8) pe el si sa se auda rezonabil

- nu cred ca o sa-l folosesc in sala sau in alte parti decat in casa .. deci revin la pct1 .. nu ma intereseaza ceva de putere XXX W dar doresc o calitate buna a sunetului

 

Astept pareri si sfaturi ...

Multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Sau Valveking 112, tot de la Peavey. Duce bine la orice gen de muzika, suna foarte ok si pe clean si pe distors. Apropo, cu un procesor nu faci multe daca o sa canti pe amp cu lampi, asa ca ai grija, procesorul cam taie tonul dat de lampi in cazul distorsului... eventual foloseste procesorul pentru efecte gen chorus, delay, etc si lasa distorsul din amplif.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Avand in vedere ca viitorul amplificator urmeaza a fi folosit in casa, sunt de parere ca 20-30W este mult prea mult. Eu as merge pe un Champ 600.

Link to comment
Share on other sites

Blackstar HT-5 ca prima optiune, suna genial mai ales pe partea de distors nu cred ca o sa vrei vreodata altceva pentru acasa.

 

A 2-a optiune ar fi Peavey Classic 30 pe care ti l-au cam recomandat toti cei de pe aici si care mie mi se pare mult peste seria ValveKing. Este un amplificator pe care canta multi in cluburi, este destul de compact si suna bine si pe clean si pe drive si este foarte stomp box friendly. Nu stiu cum suna cu procesor, cred ca ar fi pacat sa mai folosesti procesorul prea mult daca tot poti sa ai dinamica de lampa.

 

Nici un Fender Hot Rod Deluxe nu ar fi o optiune rea, doar ca pentru acasa 40W de lampa sunt destul de mult.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

De acord cu tine, insa stim amandoi ca sunetul acela delicios de lampa vine din power-amp. Eu am parte de vecine batrane si surde, imi permit sa cant cu Champ-ul la volum 8-10. Sincer sa fiu, nu am simtit lipsa unui egalizator pe amplificator, ma multumesc cu ce-mi ofera pedalele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Amplificatoarele de rack sunt mai versatile; daca le lipesti de cabinetul potrivit poti sa obtii variatii mai multe de ton.

 

Asa este, un head pus in rack suna mai bine decat unul pus pe boxa, ca restul muritorilor.

 

:) La modul serios vorbind, si la un head poti schimba boxa. :)

 

In alta ordine de idei, omul cauta ceva pe lampa - de ce ii spui de tranzistori?, pentru repetat acasa - crezi ca o solutie preamp+power-amp+boxa ar fi viabila?

Link to comment
Share on other sites

Un Egnater Rebel 20...are posibilitatea de a combina in orice raport tuburi de tip 6l6 si EL84...are atenuator de putere in intervaul 1W-20W...Head-ul costa in jur de 600$...mai iei un cab mic tot de la Egnater si cu 800 de dolari o sa te alegi cu o scula excelenta pentru cantat acasa, si nu numai...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc la toata lumea care a raspuns pentru pareriile si sfaturile date.

 

Inainte sa intreb pe forum .. eram hotarat 90 % sa-mi iau Peavey ValveKing™ 112 Combo

 

Dar analizand acest topic o sa ma orientez pe un Peavey Classic® 30/112 mai mult ca sigur . Poate o sa am sansa prin magazine sa le vad in actiune pe ambele (dar slabe sanse :) )

 

@Geliraden @Blackthorn : Proc GT8 il folosesc doar pentru cateva efecte ... nicidecum pentru distors .

 

Multumesc frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.