www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kirk hammett e tare sau nu?


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Vreau sa aud ce pareri aveti despre Kirk Hammett, lead guitaristul de la Metallica. Eu zic , ca intra cel putin in top 10.

 

P.S. Si vreau sa stiu ce credeti despre chitarile lui? Mie imi plac les paul-urile lui si un fel de ibanez nu stiu ce e dar ii zice " The Spider ". WAW

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest alexmaniac

Da. Ma refer la chitara. Cosu, daca vrei sa inchizi threadul nu ma deranjeaza. Ai dreptate, e material de generalitati.

 

Cosu, dar topicul " pentru fumatori " aka vand bricheta este ?

Link to comment
Share on other sites

pai daca omu vinde bricheta atunci de ce sa nu stea la publicitate ? :)

 

revenind la hammet... nu l-as include in "top 10"

topurile astea 10,11, 100 sunt facute super aiurea. exista instrumentisti foarte buni dar care nu au avut parte de o mediatizare asa puternica.

hammet nu este varza (e departe de a fi varza) dar nu este nici zeu.

Link to comment
Share on other sites

Mai, eu sunt unul dintre cei mai mari fani ai lui Kirk Hammet si l-as pune in Top10 al preferintelor mele. De ce? Pentru ca imi place foarte mult thrash-ul, mai ales cel produs de Metallica in anii '84-'88, iar Kirk Hammet este un chitarist extraordinar pentru asa ceva. S-a mai zis ca e supra-estimat si ca e fretboard wanker si nu mai stiu ce. Ma rog, nu e mare virtuos, nu poate fi comparat cu cei din "clubul select" ca Malmsteen, Vai, Satriani, Petrucci etc. Mie mi se pare ca face extrem de bine ceea ce face ( sau mai bine zis facea :) ) si pentru asta il apreciez.

 

A face un top al chitaristilor mi se pare inutil pentru ca unii nu pot fi comparati, pur si simplu fiind buni la lucruri diferite in stiluri diferite. Asa topuri cat de cat corecte poti sa faci doar de genul : "Top 10 cei mai rapizi chitaristi de power metal". Asa poate da. De ce nu cei mai rapizi punct? Pt ca Al DiMeola e rapid in felu lui si Malmsteen in felu lui.

 

Eu l-as numi pe Hammet pe locul intai la pus solouri pe melodiile lui Hetfield :) Asta a facut el foarte bine si pt asta il apreciez. Nu poti sa zici ca e in primii 10 chitaristi din lume in primul rand pentru ca nu poti sa definesti primii 10 si in al doilea rand, chiar daca ai putea sa-i definesti chiar l-ai supra-aprecia pt ca nu se poate compara tehnic, creativ, sau ca viteza cu multi alti chitaristi ( mai mult de 10 oricum ).

Link to comment
Share on other sites

....uita-te la Yngwie Malmsteen si ai sa vezi diferenta, sau chiar la slash...care il ia cu mult pe hemmet.....ideea e ca stie si hemmet exact cat ii trebuie pentru stilul de rock pe care il canta....daca canta power sau altceva mai ritmat....poate ca stia mai multe.....oricum il respect pentru piesele pe care le-a facut pana acum(pana la reload :) ..porma s-au tampit).....eh cam atat despre hemmet asta.....eu iti propun sa mai iesi putin din sfera asta metallica si sa mai asculti si altceva...pe urma sa mai faci clasificari

Link to comment
Share on other sites

....uita-te la Yngwie Malmsteen si ai sa vezi diferenta,......

 

 

Hmm, mai dar u vad ca le sti pe toate (OFFTOPIC: vezi si topicul cu repetatul /OFFTOPIC).... m-am uitat la Malmsteen si am vazut diferentza, ce-i drept e mare diferentza ... daca hammett mere doar pe pentatonice, malmsteen are si ceva clasic si blues, dar sa o luam si altfel... ...."uita-te la" Petrucci, Vai, Satrianni, Johnson, Gilbert, Vaughan, Patitucci.... si ai sa vezi diferentza!!!

 

..."eu iti propun... ...sa mai asculti si altceva...pe urma sa mai faci clasificari"

 

Cat despre Hammett, cata vreme canta in Metallica, mie-mi place de mor... insa asa cum am spus... nu am sa il pun in Top10

Link to comment
Share on other sites

....nu le stiu pe toate... am spus ca nu pare asa tare hemmet...daca iti place tie sau nu e alta problema...aici era vorba doar de clasificare in top 10....probabil ca nu stiai dar malmsteen a fost multa vreme cel mai bun chitarist din lume...si inca mai este daca nu ma insel...a fost doar asa orientativ....ca sa vezi care e diferenta de pe locul 1 pe 50 unde e hemmet..daca nu mai jos........ma rog..vad ca multa lume citeste printre randuri in ziua de azi....

Link to comment
Share on other sites

....probabil ca nu stiai dar malmsteen a fost multa vreme cel mai bun chitarist din lume...si inca mai este daca nu ma insel...a fost doar asa orientativ....

 

 

Defapt a fost cel mai rapid chitarist din lume.... si da, a fost.... intre timp am auzit ca a fost luat.... "Cel mai bun chitarist din lume".... chiar crezi ca poate exista sintagma asta.... tu chiar ii poti compara???,..... fiindca eu nu pot.... omule esti tare!!!... :)

Link to comment
Share on other sites

bah, deci topicul asta e useless, deoarece sunt pareri si pareri, si nu are cum sa iasa la evidenta. poate doar daca se face un poll DA/NU. Razvan, nu poti spune care e cel mai bun chitarist din lume, pentru ca nu prea poti sa-i compari. pentru ca unii au viteza, unii canta blues, unii metal etc. deci, e destul de greu sa spui acest lucru. probabil, ca cei mai tari sunt satriani, petrucci, malmsteen (cred ca am uitat unu :))

Link to comment
Share on other sites

...nu se pare ca lord-c nu prea a vazut concerte cu malmsteen la viata lui....cand o canta steve vai cum canta ala la chitara mai vorbim....malmsteen pune chitara pe jos si canta ca la tambal la ea....tu nici cu ea in brate nu poti sa scoti sunetele alea.....nu mai zic ca mai canta si cu limba

 

...nu prea se compara chitaristii intre ei...dar hemmet nu e in top 10 clar......poate in 50 da....daca ar fi sa facem un top....eu l-am dat pe malmsteen ca exemplu..un banal exemplu.....ca sa arat cata diferenta e intre locul 1 si unde s-ar putea clasa hemmet....dar omul se da mare ca stie mai multi chitaristi decat toti....

 

...am si spus ca il respect pe hemmet pentru ceea ce a facut.....n-am zis ca e praf.... ca daca e sa ma compar cu el sunt de 100 de ori mai varza(cred :) )...dar nu e chiar atat de bun...

Link to comment
Share on other sites

Manu_s, ai perfecta dreptate, poate am gresit deoarece nu sunt atat de atras de Malmsteen, cu toate ca am ascultat mai tot ce inseamna Yngwie, si nu pot spune ca imi displace total, din contra, doar ca ma atinge mult mai mult progress-ul si in general improvizatiile de jazz-rock, fussion. Malmsteen imi place pt ceea ce canta insa la un moment dat imi pare monoton, ceea ce vreau sa spun e ca nu reprezinta tocmai artistul pe care l-as asculta tot timpul. Imi cer scuze pt ca tonul meu ironic a degenerat in a da senzatia ca as fi un ignorant... my mistake!

 

Dementhor, belive-me ca am vazut aproape toate concertele Malmsteen iar cel care m-a surprins in cel mai placut mod este cel cu simfonia Japan. :) , cat despre cantatul cu limba, incearca sa vezi ceva mai multe concerte Vai :) .

 

Am spus si mai sus ca pentru mine artistii ce ma ating cel mai mult sunt John Petrucci, dupa care Eric Johnson si apoi Steve Vai.

Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc pentru sfat, poate ca voi vedea si eu la un moment dat lucrurile, daca nu exact asa, macar intr-o forma apropiata. :), repet... ultimul lucru pe care as fi vrut sa-l exprim ar fi fost ignoranta... insa la urma urmei.... tonul face muzica... daca am gresit fata de vre unu din fanii Malmsteen imi cer iertare....

...si... let's "Keep On ROCKING in a FREE world"..... (citat din Adi Manolovici) :)

Link to comment
Share on other sites

Mie personal imi place mult de Hammett, din mai multe puncte de vedere. Nu stiu daca e "prost" sau nu dar e cel mai linistit si lipsit de ifose membru al formatiei Metallica. Ma rog mai era si Newsted ala si acum Trujilio e nou venit, nu poate comenta, dar spre deosebire de unele faze pe care le-ar face Hetfield sau Ulrich, Hammett e cuminte.

 

Vorbind despre chitara, mie mi se pare foarte bun.. E idealul meu sincer sa fiu, sa pot sa fac ce face el mie mi-ar fi de-ajuns la chitara, normal ca nu e Malmsteem dar nu conteaza... Cum a spus cineva, pentru ce canta el e f. bun...

 

Nu foloseste numai ESP-uri, l-am vazut live cu un Ibanez exact ca al meu care mai incolo l-a tarait pe scari (:)) dar chitarele lui principale, sunt intr-adevar, ESP.

Link to comment
Share on other sites

Gibson Les Paul n-am vazut

 

Cunning Stunts, cand canta Doodle-ul, intro de bass, sanitarium si nothing else matters.

Apropo, mai e si chitara aia telecaster transparenta, cu lichidul ala albastru. lol, cu chitara asta e o poveste marfa, ca atunci cand a cumparat-o, i-a intrebat pe aia: dar nu as putea sa o umplu cu urina mea ? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.