www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prima Mea Improvizatie


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Prima mea improvizatie.

 

Armonia este in La. Am folosit niste acorduri cu septima in speranta sa sune mai bluesy.

Gama in care am facut "solourile" este gama La de Blues (cred ca asa se numeste).

"Chitara bass" de pe fundal am facut-o cu notele corespunzatoare acordurilor, dar toate pe Mi gros, ca sa semene cu bass-ul :)

 

Sunt convins ca improvizatia este departe de una decenta, dar de aceea am postat-o aici. Mi-ar place niste pareri asupra lucrurilor pe care le pot indrepta.

Guitar_Improv.mp3

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Prima mea improvizatie.

 

Armonia este in La. Am folosit niste acorduri cu septima in speranta sa sune mai bluesy.

Gama in care am facut "solourile" este gama La de Blues (cred ca asa se numeste).

"Chitara bass" de pe fundal am facut-o cu notele corespunzatoare acordurilor, dar toate pe Mi gros, ca sa semene cu bass-ul :)

 

Sunt convins ca improvizatia este departe de una decenta, dar de aceea am postat-o aici. Mi-ar place niste pareri asupra lucrurilor pe care le pot indrepta.

 

Chitara ritm si chitara solo nu au nicio legatura, nici la ritm, nici la gama.

Link to comment
Share on other sites

Chitara ritm si chitara solo nu au nicio legatura, nici la ritm, nici la gama.

 

Repet, este prima mea improvizatie. Am facut-o fara sa citesc nimic despre relatiile intre chitara ritm si cea solo. Numai ca gama care am folosit-o mi s-a parut potrivita. Dar multumesc mult pentru feedback :)

 

Alte idei?

Link to comment
Share on other sites

Repet, este prima mea improvizatie. Am facut-o fara sa citesc nimic despre relatiile intre chitara ritm si cea solo. Numai ca gama care am folosit-o mi s-a parut potrivita. Dar multumesc mult pentru feedback :)

 

Alte idei?

 

Ideea e ca in solo trebuie sa apara doar notele care fac parte din gama in care este chitara ritmica.

Link to comment
Share on other sites

Deci, daca acordul care se aude este Fa, atunci trebuie sa fiu in gama fa. Interesant. O sa mai lucrez la asta, si o sa revin cu o alta improvizatie in momentul in care o sa am solourile in functie de acord puse la punct. Eu am facut in gama La, fiindca pe La incepea armonia.

 

Merci mult :)

Link to comment
Share on other sites

Guest westsound

Nu, nu trebuyie schimbata gama dupa fiecare acord, trebuie cantat in gama in care este armonia. Tu canti in gama cu armonia, cel putin partial. Ai insa grija ce intervale se pot canta pe acordurile respective si mai ales canta notele mai hotarat si mai ritmic.

Link to comment
Share on other sites

@ ccpascu : Nah, I only enjoy enslaving the human race on Fridays :)

@ westsound: Eu am incercat sa fac doar pe nota in care este armonia. Probabil mi-a mai scapat cate o nota.

 

Voi tine seama de tot feedback si eventual imi voi reprograma zilele in care vreau sa subjughez rasa umana. Alte idei? :)

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.