www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Sunt Cele Mai Subtiri Corzi Pt.acustica?


charvelfan
 Share

Recommended Posts

  • 5 months later...
Pe acustica se pot pune corzi de clasica?

poti sa faci shaorma de pastrav? poti sa faci pizza cu branza dulce alba de oaie? poti sa mananci un hot dog cu carnati de bere in loc de crenwurst? poti sa canti jazz-pop pe scena cu o chitara ca asta: http://www.thomann.de/de/bc_rich_son_of_beast_avenge.htm ?

 

 

raspuns, da, dar nu prea merge :) pt ca daca pui corzi de clasica pe termen lung strici gatul chitarii, daca nu stii sa reglezi bara de metal din interiorul gatului.

Link to comment
Share on other sites

poti sa faci shaorma de pastrav? poti sa faci pizza cu branza dulce alba de oaie? poti sa mananci un hot dog cu carnati de bere in loc de crenwurst? poti sa canti jazz-pop pe scena cu o chitara ca asta: http://www.thomann.de/de/bc_rich_son_of_beast_avenge.htm ?

 

 

raspuns, da, dar nu prea merge :) pt ca daca pui corzi de clasica pe termen lung strici gatul chitarii, daca nu stii sa reglezi bara de metal din interiorul gatului.

 

Cred ca e o mica confuzie...din cate stiu eu corzile de chitara clasica "in general" sunt din platic/nailon/etc...in general, se folosesc pentru chitara clasica corzi moi...pentru acustica sunt cele din metal/otel/etc :D

Inca o nelamurire....ce tija ai in griful chitarii "clasice/acustice"care se regleaza? :)

 

Ce treaba are chitara aia BC RIch? Are doze de serie deci se poate canta pe ea orice!(in sensul ca au caracteristici generale) :D Ca nu iti place tie forma... e alta treaba ;)

 

As vrea sa-mi pun niste corzi subtiri pe acustica si nu stiu care sunt cele mai subtiri (gen 008 pt. electrica) :D

 

Pai pune de 0.08 set de electrica ;)

 

nu-ti lua din alea prea subtiri, o sa iti f__i gatu chitarii daca nu o reglezi din truss rod(si ma indoiesc ca stii)

 

ia-ti de 0.11 sau ceva...

 

e prima oara cand aud asa ceva :)

Eu am cantat pe acustica si pe clasiva cu 0.09(ce e drept) dar nu am avut nici cea mai mica problema.Cu cat corzile sunt mai groase creste tensiunea in grif ...nu invers.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest szekely
e prima oara cand aud asa ceva :)

Eu am cantat pe acustica si pe clasiva cu 0.09(ce e drept) dar nu am avut nici cea mai mica problema.Cu cat corzile sunt mai groase creste tensiunea in grif ...nu invers.

 

probabil se refera ca daca nu are destula presiune se indoaie .... nu stiu sigur ... daca gresesc taiati-mi gatul :)....

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

ia-ti de 008 sau decare vrei tu, si intrafrumusel pe youtube si invata cum sa reglezi thruss rodul, ca nu e mare arta. Pui corzile pe chitara si gai inbusu in ala si dai in directia in care ai nevoie, astfel incat grifful sa fie perfect drept, nici curbat intr-o parte, nici in alta. Frate...ziceti c-o fi fizica cuantica sa faci asa ceva...jeez.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cantat pe acustica si pe clasiva cu 0.09(ce e drept) dar nu am avut nici cea mai mica problema.Cu cat corzile sunt mai groase creste tensiunea in grif ...nu invers.

CORZI DE CLASSICA LA .09 !??!?!?!? Eu cred ca faci o confuzie.

 

Nu iti recomand,o sa sune ca niste sarme.Ia-ti 0.10 si antreneaza-ti degetele sa faci benduri one step,chiar 1,5step.te vor ajuta pe electrica.

 

Eu cred ca tu nu ai cantat in viata ta pe o acoustica. Daca imi faci tu benduri pe acoustica de 1.5 step , eu te las sa ma iei la suturi pana in zimbabwe !

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca tu nu ai cantat in viata ta pe o acoustica. Daca imi faci tu benduri pe acoustica de 1.5 step , eu te las sa ma iei la suturi pana in zimbabwe !

 

Buna asta buna!! :)

 

Nici eu nu sunt de acord...la acustica eu prefer 0.09. Am avut si 0,10 dar ma deranjau la benduri. Am cantat si pe o chitara pe care coarda Mi subtire avea 0.12 parca...ce batataturi mi-am facut dupa cateva benduri cu chitara aia.

Link to comment
Share on other sites

Poi daca tragi cu 2 degete sa faci benduri poti sa faci 1 ton lejer pe 0.10 in acordaj Normal.eu am invatat sa trag coarda in jos,acu pot sa o ridic un ton,iar daca nu crezi,incearca cu 1 ton si jumatate( la inceput trage cu 3 degete lipite sa ai actiune mai mare.)

 

Incearca o saptamana sa vezi ca am dreptate,a functionat perfect pentru mine,si cand cant pe electrica ma simt mult mai detasat ...

 

 

 

A,si inca o chestie,am cantat pe 0.12 pe acustica, a fost primul meu set de corzi care mi le am cumparat,si nu mai zic cum mi se lua pielea de pe degete si cum ma dureau degetele,dar cu timpu m am obijnuit,luam barreuri fara probleme...

 

Pare imposibil dar nu e,e dureros ,dar merita.

Edited by CristiFlippeR
Link to comment
Share on other sites

La benduri se trage?? Eu imping coarda spre sus, spre coarda ma groasa...nu inteleg...cum adica sa tragi? Fie te-am inteles gresit fie nu fac bendurile cum trebuie.

 

Ai forta mai mare sa tragi de ea in decat sa o ridici,si se accepta benduri in ambele directii...

 

Ma refer la corzile mai groase ca pentru si si mi nu se pune problema ca nu prea ai cum decat sa ridici.

Edited by CristiFlippeR
Link to comment
Share on other sites

Si nu simti ca ai mai multa putere si mai mare controlu?

Serios acuma, ai cantat pe o acustica cu corzi de ACUSTICA ?! (si corzi normale nu ernie ball carbonizate sau mai stiu eu ce nanotehnologii in care ai corzi pe chitara de parca ai canta la arc). 1 ton jumate inseamna 3 taste. Pe mi-ul subtire chiar si pe tasta 12 (unde ar trebui sa fie cel mai lejer la benduri , TOT nu ai sa reusesti sa faci bend de 1 ton jumate. Incearca, inregistreaza-te ... si posteaza, ca pana atunci eu tot nu te cred !

 

Si nu iti dezvolti un control mai mare la benduri pe electrica daca tu faci benduri pe acustica. Trust me on that ca de fiecare data cand schimbam gaugeu la corzi , de fiecare data trebuia sa vad unde era "sweet spotu" pentru benduri.

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.