www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metallica Si Schimbatul Efectelor


OntZ
 Share

Recommended Posts

Un topic intr-adevar demn de un incepator care da dovada de o crasa incultura chitaristica... nevertheless....

 

Ma roade o dilema de ceva vreme, si anume: in majoritatea concertelor MetallicA ( :) ) pe care le-am vazut, baietii nu au nimic la picioare, eventual kirk are un controller pt wah, ca sa poata sa se exprime dupa bunul plac. Nu pedalboard-uri, nu procesoare, nu controalere midi (nici macar cabluri de la chitara, dar deh... aia se explica prin wireless :) ). Ce ma framanta pe mine este cum schimba ei efectele fara macar un butonas pe care sa calce. Au guitar-tech-persons in spate care stau atenti la fiecare strofa/riff/fraza sa le schimbe efectele ca ei sa poata canta nescingheriti, sau cum?

 

Imi cer scuze daca s-a mai discutat si daca deranjez.

Link to comment
Share on other sites

Cu ceva gen un Rocktron All Acces Midi Controller nu e dificil , vine ceva de genu Rocktron > Midi Controler > Rack.

Practic ai setat pe un buton combinatie de Distort cu Chorus sau stiu eu ce , pe altu alta combinatie si tot asa.

Din cate stiu si Kirk si James folosesc cate un Rocktron , si Kirk detine si o pedala de expresie Ernie Ball ca sa controleze wah-wah.

Edited by Muse
Link to comment
Share on other sites

Nu e chestie de comoditate. Ei au multe pasaje cu treceri bruste:

de la un clean cu chorus la un drive high-gain fara nici un efect de

bucla. Ar fi foarte dificil sa faca asta apasind de 3-4 ori in timpul

unui concert.

:)

inseamna ca nu l-ati auzit cantand pe Jordan Rudess :)

 

nu mai zic nimic :)

Link to comment
Share on other sites

Oricum la Metallica, cel mai mult se trece intre distors si clean cu chorus, si eventual wah la kirk. Mult mai multe efecte nu au. Este si o chestiune de comoditate, zic eu, pentru ca nu cred ca e atat de greu sa schimbi 2 pedale (pui una langa alta aia de distors sau FS de la amp si aia de chorus :) that's how i do it) si dupa ceva vreme te obisnuiesti

 

sau no, cu rocktorn all access e chiar foarte lejer, dar nu i-am vazut inca sa calce pe ceva. Exemplele video sunt bine primite :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.