www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vama La Instrumente ...


crackk1
 Share

Recommended Posts

Am shi yo o intrebare pt voi ... dak se poate sa ma ajute cineva . Stiu k ptr instrumente se plateste vama , dak yo vreau sa-mi cumpar 3 stative de cinel , aia din vama o sa-mi opreasca ceva ? poate k e stupida intrebarea , dar am nevoie de un raspuns

Multzam anticipat!

NU e stupida deloc ! Exista o lista cu vama care se pune la instrumente muzicale si iti zice in cel mai mic detaliu (single coil, humbucker, etc). Dar eu nu o am. Poate o are totusi cineva pe forum, care a ami comandat de afara si poate o pune, ca ma intereseaza si pe mine.

Link to comment
Share on other sites

merci pt raspuns ... acu' tre' doar sa mai caut lista ! Tot am nevoie de ajutor ... dak stie cineva o adreasa ceva ... postatzi !

 

uite k am gasit ceva ... Thanx GOOGLE ! :) Kre' k asta e lista ... o sa pun aici linku' poate o sa ne fie de ajutor http://tpb.traderom.ro/Ro/Cd/noupag/Consul.../Vama/Lit_I.htm ... ROCK ON ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Desi cred ca singurul beneficiu al postului meu e ca mai intaresc buricele degetelor, tin sa subliniez ca nomenclatorul ala reprezinta "Valoarea in vama", in cazul in care marfa nu este insotita de o factura.

Link to comment
Share on other sites

Desi cred ca singurul beneficiu al postului meu e ca mai intaresc buricele degetelor, tin sa subliniez ca nomenclatorul ala reprezinta "Valoarea in vama", in cazul in care marfa nu este insotita de o factura.

Poti sa detaliezi ? :) (hai ca stiu ca tu ai experienta cu asa ceva)

 

Taxele vamale sunt valabile si pentru produsele second-hand?

Eu banuiesc ca da, dar in cazul asta daca plec cu o kitara... cand ma intorc... platesc taxa pt ea? :)

 

P.S. E cumva tampita intrebarea mea? :)

Si pt second hand. Faza e ca o declari cand iesi din tara cu seria de pe ea si cand te intorci iti verifica iar seria si nu mai platesti nimic. Stiu ca se face faza asta pt ca aia din vama nu stiu ei ce-i aia. Tehnica e urmatoarea: iei de la un prieten o placuta cu o serie de Stratocaster, o pui pe o Hora, pleci afara (dai la vama seria de Stratocaster), arunci Hora in primul sant (bagi frumos placuta in buzunarul drept), iti iei un Stratocaster de afara (chiar si la mana adoua), ii desfaci frumos placuta pe care o bagi in buzunarul stang, pui pe chitara placuta din buzunarul drept, cu care ai iesit tu din tara, si intri ianapoi cu o chitara cu aceeasi serie pe ea. Adica ai plecat si te-ai intors cu aceeasi chitara. La ce draq sa platesti vama ? :(

 

PS: Asta e din auzite. Eu nu am facut asta, dar suna plauzibil.

PS2: Nu uita sa inapoiezi prietenului placuta cu seria de la Stratocasterul lui

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa spui ca e chitara unchiului tau si ca ai luat-o inapoi de la el ? Eu plec in State la vara, 6 sapt. si sper sa ma intorc macar cu un Epiphone Les Paul Standard sau poate Ultra.

A si in ce sunt preturile alea de pe site-ul vamei ? Si inca ceva ...cat % din valoarea produsului de pe site-ul ala trebuie sa platesc ?

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Plus comision vamal.

La modul cel mai serios, exceptand situatia in care vrei sa treci cu un camion de scule, la 1-2 chitari nu te intreaba nimeni, si daca te intreaba spui ca sunt ale tale si ca vrei sa canti pe ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest madbluepaul

Nu stiu daca e cazul sa-ti faci probleme. Eu am iesit din tara cu mana in buzunar si m-am intors cu un Fender la Otopeni pe aeroport. M-a intrebat doar ce am in toc, am raspuns si am plecat mai departe. Si eu imi faceam probleme...dar n-a fost cazul.

Link to comment
Share on other sites

M-am intors sapt trecuta din State cu un Ibanez JS100 in hard case pe care scria Ibanez. Pe Otopeni a venit vamesul spre mine, m-a intrebat ce am acolo, i-am zis ca o chitara. A, zice, doar atat? Ok. Si m-a lasat in pace. Oricum, pentru orice eventualitate, aruncasem factura si dezlipisem de pe chitara toate dovezile ca ar fi noua. Si mai aveam in valize printre haine si o gramada de pedale si procesoare :). Dar cu jumatate din valize iesise nevasta-mea cu vreo 5 minute inaintea mea. N-am iesit impreuna ca sa nu i se para ca avem prea mult bagaj.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest space

in curand plec in germania si o sa imi i'au si o chitara de acolo...va rog sa imi spuneti cum sa fac sa nu platesc vama atunci cand intru in tara....

multumesc anticipat... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Poti incerca sa o ascunzi, daca vii cu masina personala, printre haine, i don't know.... sau poti incerca cu Sfanta Shpaga.

Bafta.

 

Sa ne zici ce ai facut.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca sa o ascunzi, daca vii cu masina personala, printre haine, i don't know.... sau poti incerca cu Sfanta Shpaga.

Bafta.

 

Sa ne zici ce ai facut.

 

Cu masina chiar nu-i problema, decat daca te urmaresc baietii. Nu m-a controlat nimeni NICIODATA in masina. La fel in tren.

 

PS Mi-am adus cate o chitara si cu masina, si cu trenul, dar chiar nu m-am temut ca mi-ar putea cere vama. La aeroport insa imi era un pic teama.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.