www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tuning Chitara


Guest gnrmarius
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Propun spre discutie urmatorul subiect:

Ce si cum schimbam la chitarele noastre ca sa sune mai bine si in ultima instanta, sa arate mai bine.

 

De exp,am aflat ca daca schimbi pragusul,poti obtine un sunet mai frumos al corzilor si mai ales sustain.Se inlocuieste cu unul de fildes(putin probabil ca nu prea se gasesc) sau cu unul de os.Cica e mortala schimbarea!

 

Voi ce ziceti?Cum v-ati "tunat" instrumentele?

Orice idee este binevenita!

 

:))

Link to comment
Share on other sites

Propun spre discutie urmatorul subiect:

Ce si cum schimbam la chitarele noastre ca sa sune mai bine si in ultima instanta, sa arate mai bine.

 

De exp,am aflat ca daca schimbi pragusul,poti obtine un sunet mai frumos al corzilor si mai ales sustain.Se inlocuieste cu unul de fildes(putin probabil ca nu prea se gasesc) sau cu unul de os.Cica e mortala schimbarea!

 

Voi ce ziceti?Cum v-ati "tunat" instrumentele?

Orice idee este binevenita!

 

:))

 

 

instrumentele scumpe au, în general, cam tot ce le trebuie. pentru că vorbeai de prăguş, osul sau chiar fildeşul nu sunt chiar aşa de bune, neavînd o consistenţă uniformă şi mai sunt şi scumpe!. mai degrabă alama (brass), dar sunetul, deşi f. bun, se mută în alt spectru de frecvenţe. mai precis, spre ex. un fender stratocaster vintage are prăguşul din CYCLOVAC, un material f. bun care imită osul de consistenţă uniformă şi sună cu sunetul pentru care este proiectat, evident dacă îţi doreşti acel sunet. Yngwie Malmsteen are pe modelul său de chitară prăguşul făcut din brass, sună f.bine dar diferit! dacă tot vorbim de statocaster, schimbările majore în sound, ca de altfel şi la gibson şamd, vin, în primul rând, de la tipurile de doze folosite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

mi-am tunat chitara cu o doza dimarzio super distortion in bridge.... urmatoarea mutare va fi un floyd rose original sau un lo pro edge

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Am auzit ca pentru un sound mai bun de la doze se izoleaza intr-un fel cu o anuitasubstanta,stie cineva in ce consta????

Link to comment
Share on other sites

mi-am tunat chitara cu o doza dimarzio super distortion in bridge.... urmatoarea mutare va fi un floyd rose original sau un lo pro edge

 

 

nu ştiu exact ce chitară ai, di marzio super distorsion este o excelentă alegere, de referinţă, aş putea spune. la original floyd rose ai grijă mare, căci nu se potriveşte pe orice. mulţi şi-au compromis insrumentele după o astfel de încercare.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Nu stiu exact unde pun ei rahatul ala dar stiu ca sunt destui care folosesc o substanta,cred ca pe langa doza,nu stiu,asta incercam si eu sa aflu,daca stie cineva.Ma mai interesez si eu poate aflu prin alte parti...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact unde pun ei rahatul ala dar stiu ca sunt destui care folosesc o substanta,cred ca pe langa doza,nu stiu,asta incercam si eu sa aflu,daca stie cineva.Ma mai interesez si eu poate aflu prin alte parti...

 

 

" vacuum wax potted"

http://www.seymourduncan.com/products/humb...lassicHumbucker

 

Asa sunt ale mele pe spate. Izolate cu un fel de smoala. LW Classic si Metal Humbucker. Dar s-ar putea sa se faca treba asta doar la humbuckere. Nu stiu. Oamenii astia cu mai multa stiinta in ale electronicii (poate Mibu) iti pot da mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Cred ca le umplu gaurile de la chitara cu acea substanta ca sa sune mai misto,nu stiu!E un fel de rasina,dracu stie!

Oricum,ma intereseaza orice poate face chitara sa sune mai bine!

Daca auziti ceva sa imi spuneti(scrieti) si mie...

Link to comment
Share on other sites

Procedeul in limba engleza poarta denumirea de "pickup potting". Se foloseste pentru a "linisti" dozele microfonice (alea care tiuie de iti iau urechile daca dai prea mult gain)

Uite aici un link in care se prezinta procedura : http://www.guitarnuts.com/technical/electrical/index.php

 

Ontopic:

3 doze schimbate + pickguard pe un squier affinity. Ma gandesc de ceva vreme sa ii pun cheite blocabile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.