www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule Bune Da Ieftine


Guest
 Share

Recommended Posts

unde gasesc si io scule(electrica efecte si amplificator) care suna bine da nu te costa zeci de milioane de lei.

Am un buget mai mic dar am nevoie de o chitara care e buna pentru solistica. efectele mele sunt ,pe moment, pe calculator (guitar fx box).

Unii mi-au spus ca reghinurile sunt bune altii ca nu si sa imi fac la comanda.

Unde pot sa gasesc pe cineva care se pricepe sa faca chitari(mai aprope de buzau) si cat mar costa. :)

Link to comment
Share on other sites

cam 6mil am gasit un .jackson js 30 warrior la 10 mil. e bun de solouri dak da imi starng bani pentru el si apoi efecte si dupaia satie pe lampi. stii unde gasesc la pretz mai mic ?

ce pare ai de reghin. merita?

Link to comment
Share on other sites

La 3 milioane si ceva, un Reghin ar merita poate :) ...Dar totusi suna ca o chitara de 3 milioane.Vorbesc in cunostinta de cauza, prima mea chitara electrica fiind un Reghin, la care dupa cateva luni volumul se intrerupea daca atingeam potentiometrul de volum, la care primele 3-4 freturi buzz-aiau grotesc, care falsa de pe la tasta 17 si a carei doze sunau ingrozitor.Totusi mi-am facut treaba cu ea vreo 2 ani(pe chitara asta am invatat foarte multe lucruri) si inca o pastrez ca amintire.Insa daca ar fi acum sa-mi cumpar prima chitara electrica, nu cred ca as mai alege Reghinul.E buna pana la un punct, dar mai incolo lasa de dorit...

Eu unul te-as sfatui sa alegi un Squier.Sunt chitari bune pentru pretul lor(raportul calitate/pret este mai bun decat la Reghin in orice caz).As zice sa nu te arunci din prima la o chitara scumpa...Ia-ti una mai ieftina pentru inceput si dupa cel putin cateva luni de cantat o sa stii cu adevarat ce te intereseaza si o sa poti sa dai mai multi bani pe exact ce chitara vrei.Cat despre prioritatile pe care la ai in ceea ce priveste achizitionarea de scule, eu as zice ca ordinea sa fie chitara, amplificator si mai apoi efecte...

Cat despre scule bune si ieftine in acelasi timp ma tem ca nu o sa gasesti...

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

Dar ai avut si trei ibanezuri?

 

n-am avut :)

ai tu dreptate si asta e de luat in calcul.

dar cand un Jackson dk2-made in japan e mai prost facut ,decat un ibanez-made in indonesia,incepi sa-ti pui intrebari.

ce-i drept am vazut si ibanez made in korea prost lucrat-finisat.

totusi ,vorbesc de cazuri particulare,intamplate mie!

ori oi fi fost eu ghinionistu' sef,ori nu sunt sanatos la cap si am probleme cu "jumatatea aia de milimetru",care nu e unde trebuie.

dar sunt de parere ca de pe la 6 mil. in sus la o chitara care mai poarta si vre'un NUME "jumatatea aia de milimetru" tre' sa fie la locul ei :)

Link to comment
Share on other sites

cu un buget mic nu cred ca poate sa-si cumpere nici "ibanezu ala ieftin" + un amp...ce cauta el e un guitar pack squier/yamaha/ibanez.

aaa da, si daca gasesti scule bune si ieftine, zi-ne si noua de unde le-ai luat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Eu pana in 15-20 de mil nu prea imi permit sa emit astfel de pretentii. M-am jucat pe multe chitari si ieftine si scumpe. La ieftine, prefer Jackson fata de Ibanez, dar treaba e pur subiectiva si total neprincipiala.

 

Iar legat de scule bune si ieftine, e mai corect sa judecam la calitate/pret intr-un maxim de buget decat sa facem comparatii fara sens.

Link to comment
Share on other sites

sa-l lase dreacu' de amp :) ce-i trebe amp acasa?are bani de amenzi?

 

obogz, baga banii intr-o chitara "calumea" sa-ti formezi mana pe ea,sa-ti placa s-o simti,s-o auzi,sa te tina langa ea! amp-u' mai tarziu. mai degraba un procesor efteneaua...

 

daca ai un audio hi-fi cu 2 boxe cat de cat,sau casti,conectezi calculatorul cu Guitar fxbox 2.06(ti-l dau eu daca vrei,soft-ul doar :) ) si cu niste setari destepte,nici n-o sa-ti vina sa crezi !

 

parerea mea...

 

Eu pana in 15-20 de mil nu prea imi permit sa emit astfel de pretentii. M-am jucat pe multe chitari si ieftine si scumpe. La ieftine, prefer Jackson fata de Ibanez, dar treaba e pur subiectiva si total neprincipiala.

 

Iar legat de scule bune si ieftine, e mai corect sa judecam la calitate/pret intr-un maxim de buget decat sa facem comparatii fara sens.

 

asa e,dar cateodata,mai nimeresti si cate un TUN...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest GabrielN

aveti careva idee pe unde pot gasi doze pentru electrice? am cautat pe net de mi-au sarit capacele si... pauza

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.