www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitie Les Paul ... Caut Pareri


vic88
 Share

Recommended Posts

Salut !

 

Sunt nou pe-aici. Am un Squier Bullet Strat care e o chitara foarte buna pentru cat am dat pe ea , cel putin asta zice toata lumea si sunt foarte multumit de ea. DAR ! nu pot nici de-al naibii sa scot un sunet de "Slash" din ea, am incercat sa cant "Sweet child of mine" si nu iese cu nici o setare de amp + setare chitara. Ampu fiind unul nu foarte rasarit, e un Squier si el (le-am luat la pachet). E primu meu set de electrica si sunt cam novice. Am cautat si am gasit un Harley Benton Les Paul HBL400. care arata cam asa : big_7781166301217580200.jpg. si are urmatoarele specificatii : Harley Benton HBL400CS electric guitar - alder body, 2x humbucker pick-ups, 3 way switch, 2x volume and 2x tone controls, maple neck with rosewood fingerboard, saddle width: 44mm, scale: 63cm, 22 frets. Colour: Cherry Sunburst.

 

M-am interesat si am aflat ca majoritatea care au achizitionat-o sunt f multumiti de ea, dar se plang putin ca nu duc dozele sunetele prea inalte. Eu ma gandesc ca pentru astfel de sunete e facuta... acuma ce sa cred ? apropo pretul unei chitari e relativ ieftin pentru un Les Paul (567 lei) noua.

 

Pareri ?

Link to comment
Share on other sites

salut!daca te-ai hotarat pt un sunet de "slash" veritabil iti recomand cu toata caldura chitara pe care am pus-o eu la vanzare pe rgc!ai tot sustainul din lume la fel cu o gama larga de armonice usor de infaptuit(chiuituri pe inalte)!si eu tot asta am cautat la o chitara si dupa niscaiva modificari am ajuns sa o fac sa sune "ca acolo"!pt inceput daca vrei un sunet mai plin si mult mai prezent,nu mai cauta chitare care au corpul din lemn de anin!ceea ce da personalitate chitarei este mahonul(asa au toate gibsonurile si epifoanele,inclusiv al meu). http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=30775

astept PM pentru pareri sau eventuale discutii privind pretul!gasim si o solutie pt o demonstratie de sunet live daca cadem la invoiala!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca poti gasi chitari Vintage si la noi in tara la preturi bune (asta pana epuizeaza stocul, ca la cat s-a depreciat leul ma indoiesc ca or sa mai tina mult timp preturile astea) pe www.muzikia.ro Seria V100 asa cum a spus si dudu este excelenta, merita fiecare banut.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru toate raspunsurile. Le-am citit cu mare bagare de seama. La doze ma gandeam pentru o schimbare...cat despre alte marci la preturi de + inca 200 lei nu am gasit astfel de chitari. Nu as vrea ceva profesional de-acum, ci ceva care sa poata duce macar un solo decent, in forma de Les Paul. Recunosc ca sunt cam indecis acum sincer...bugetul meu e cam de vreo 600 lei...pe care oricum nu ii am ci ii strang. Eram fericit de chitara asta si de pret, dar...acum sunt iarasi nesigur :). daca mai aveti sugestii sau pareri le accept cu mare placere...Probabil noua tema va fi : Ce Les Paul acceptabil si relativ mai ieftin pana in 1000 lei pot sa-mi iau ?

Link to comment
Share on other sites

Sunet de "Slash" nu scoti cu nicio chitara sub 1000 de ron. Te-ai gandit ca poate chitara nu e chiar asa de rea pe cat e ampu' ?

 

Vrei neaparat sa-ti cumperi alta chitara? mai intai incearca sa conectezi chitara la comp' si joaca'te cu nishte softuri gen Amplitube si poate te razgandesti.

 

Daca chiar vrei "sunet de "Slash" mai aduna bani si intre timp mai invata, o sa-ti zica si altii, mana are un rol destul de important cand vine vorba de ton.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.