www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Platonic Band


mosenache
 Share

Recommended Posts

Am fost aseara la o cantare de-a lui Nicu Patoi cu Berti & co. si, spre rusinea mea, am descoperit ca cel care pana aseara era "chitaristu' lu' Banica" pentru mine canta acel blues care ma unge la sufletel. Intrebarea e daca vreunul dintre voi are v-o inregistrare cu platonic sa o dea mai departe ca nu-i gasesc nicaieri pe baietii astia, si tare mi-e ca mai trec v-o doi ani pana mai vin prin iasi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Patoi si Berti au mai scos si mai de curind un album, chiar il lauda cineva de curind aici pe forum. Mai stie cineva cum se chema?

 

String-a-song

Link to comment
Share on other sites

Azi l-am achizitionat. Dupa gustu meu a cam exagerat omu la unele piese cu viorile si violoncelu. Sincer eu l-am cumparat dupa ce am auzit reprezentatiile live si am ramas un pic dezamagit. Per ansamblu insa e placut.

 

Totusi am auzit in seara aia niste melodii compuse de Nicu Patoi, pe care as vrea sa le ascult mai des.

Edited by mosenache
Link to comment
Share on other sites

E super chitarist,il stiu de cand eram drac si ma chinuiam sa descifrez 2 acorduri. El repeta in aceeasi sala cu noi (in Casa de Cultura a Studentilor) Da,e din Galati si s-a mutat in Buc. ca acolo poate sa scoata bani din muzica :)

Am ceva tras cu el dar nu pot sa iti trimit ca asta deja e piraterie(se gaseste de cumparat) Cel putin pentru scena Rock romaneasca incerc sa ajut cum pot la ridicarea ei si asta o faci numai cumparand un CD cu timbru :)

Am fost la lansarea acelui album,in Galati,super tehnic si ceas, chitarist(nu il laud ca e din Galati,dar e de exceptie)

Link to comment
Share on other sites

Nicu Patoi este unul dintre cei mai tehnici chitaristi romani !

 

pot spune ca am contribuit cumva la succesul lui in perioada de inceput a activitatii sale, din 1996-1997 !!!

 

organizam concerte la un club din Onesti si a cantat acolo datorita mie de 2 ori si au ramas si filmarile !

 

Albumul se numeste SAVED BY THE HOLY LOVE - a aparut la casa de discuri TEMPO MUSIC!

 

Nu stiu daca se mai gaseste pe piata! atunci a aparut doar pe caseta !

 

poate ai ceva noroc pe la MUZICA ????

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

Am fost aseara la o cantare de-a lui Nicu Patoi cu Berti & co. si, spre rusinea mea, am descoperit ca cel care pana aseara era "chitaristu' lu' Banica" pentru mine canta acel blues care ma unge la sufletel. Intrebarea e daca vreunul dintre voi are v-o inregistrare cu platonic sa o dea mai departe ca nu-i gasesc nicaieri pe baietii astia, si tare mi-e ca mai trec v-o doi ani pana mai vin prin iasi.

bre, mergi inapoi la PUB 25, cauta-l pe patron, unu chel care-o facea pe prezentatorul in seara aia, si intreaba-l de inregistrare. o stat permanent o camera la pupitrul de mixaj cu sunet luat din consola :)

Link to comment
Share on other sites

Nicu Patoi este unul dintre cei mai tehnici chitaristi romani !

 

pot spune ca am contribuit cumva la succesul lui in perioada de inceput a activitatii sale, din 1996-1997 !!!

 

organizam concerte la un club din Onesti si a cantat acolo datorita mie de 2 ori si au ramas si filmarile !

 

Albumul se numeste SAVED BY THE HOLY LOVE - a aparut la casa de discuri TEMPO MUSIC!

 

Nu stiu daca se mai gaseste pe piata! atunci a aparut doar pe caseta !

 

poate ai ceva noroc pe la MUZICA ????

Da, despre caseta asta vorbeam si eu. Din pacate, albumul este tras absolut ingrozitor. Am fost la cateva concerte Platonic Band in perioada aia si diferenta este enorma.

Link to comment
Share on other sites

e ciudat ! eu am caseta acasa si din cate imi mai aduc eu aminte suna bine pe casetofonul meu...

 

poate ai gasit(cumparat) tu o caseta multiplicata mai prost.... in perioda aceea se intampla destul de des ca anumite casete audio sa fie multiplicate prost la fabrica ! nu stiu ce poate sa fie... albumul acela a fost tras la vremea respectiva intr-un studio foarte bun din Bucuresti(am fost acolo cand Nicu lucra la solouri !!!) - e vorba de MAGIC SOUND(acum nu mai exista!) iar la mixaje era Mihai Coman(sunetist bun !). Stiu ca a fost tras pe banda in multitrack(cred ca pe 24 canale !)... ceea ce acuma este mai greu...

 

Nu stiu ce sa spun... daca te mai vezi cu Nicu intreaba-l ce se mai stie de album.... poate ca l-au scos cei de le TEMPO si pe cd si nu s-a aflat...

Link to comment
Share on other sites

Albumul a fost scos in '97 doar pe caseta si nu am auzit sa fi fost reeditat pe cd. Am caseta audio cumparata chiar cand a fost lansat albumul, si se pare ca si eu am avut ghinion la multiplicare, caseta mea se aude ingrozitor pe una din fetze...

 

Albumul contine piesele:

 

FATA A:

1 - FUNK BEGINNING

2 - MY FRIEND SATCH...

3 - TEARS

4 - THE BUTTERFLY

5 - BEAUTIFUL AGE

6 - CARMEN MEI ANIMI (SONG OF MY SOUL)

 

FATA B:

1 - EXTENDED BLUES

2 - THEME IN C

3 - FOREVER IN MY HEART

4 - SAVED BY THE HOLY LOVE

 

Componenta: NICU PATOI - chit., RAZVAN LUPU "LAPI" - tobe, CATALIN CRETEANU - bass, ARISTIDES PANAITESCU - perc., OVIDIU BOCANIALA - clape

Link to comment
Share on other sites

nu am urmarit discutia...

Da despre acea caseta e vorba si la mine se aude destul de bine...pentru o caseta :)

Poate m-am exprimat gresit. Fata de sunetul live, ceea ce se aude pe caseta e o porcarie, fapt ce dauneaza grav muzicianului, in speta Nicu Patoi. Daca nu as fi fost la cateva concerte, inainte de lansarea albumului, si as fi ascultat caseta prima oara, nu cred ca as fi dat banii pe ea. Se poate, insa, sa fii avut eu ghinion si sa ma aleg cu o caseta proasta. Ceea ce conteaza, cel putin pentru mine, e ca Nicu Patoi e unul dintre chitaristii mei preferati, indiferent de cine si in ce studio il inregistreaza.

Link to comment
Share on other sites

salut !

 

cu siguranta ca ai prins o caseta dintr-un lot de calitate proasta ! In acei ani erau multe probleme cu aceste casete audio !

 

mai ales ca la un moment dat banda din ele era de f. proasta calitate !

 

si la cum erau multiplicate - la viteza mare ...

 

Eu zic sa nu disperi ! poate ca o sa reapara albumul pe CD !

 

Oricum, la ce scule de live sunt acum(NU PESTE TOT e adevarat - dar in anumite locuri e sunet bun !!!), e foarte posibil ca in concert Nicu & Platonic sa sune mai bine ca pe acea caseta !

 

Oricum sunt multi, mai ales cei foarte tineri care nici macar nu mai au casetofoane si nu ar fi incantati sa asculte pe casete albume ! mai ales ca nu poti sa sari de la o piesa la alta asa intr-o secunda.....

 

sper ca ti-am fost de ajutor ! Bafta, Marcian

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.