www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Buzz Chitara Clasica


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Salut, am si eu o intrebare. Am o chitara clasica si nu stiu daca se comporta normal sau nu.

Cand apas exact intre fret-uri sau spre fretul dinspre cheite am buzz in corzile de bas. Daca apas langa fret-ul dispre corp nu se aude nimic, doar daca dau mai tare in corzi. Asta se intampla cam cu primele 7-9 fret-uri.

Mentionez ca este o chitara noua si ca acum are pe ea primul set de corzi care trebuiesc schimbate. Ma gandesc sa nu faca asa din cauza corzilor si a faptului ca inca nu s-a "asezat" cu corzile pe ea.

Este normal un asemenea comportament?

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Vibratia vine de la corzile ce se lovesc de barele metalice. Pozitia corecta a degetului este cea 2-a doua mentionata de tine. Cu cat lovesti mai tare in coarda amplitudinea creste si coarda poate lovi una din taste. Chestia asta tine si de curbura gatului si distanta dintre gat si corzi etc.

Pentru binele tau schimba corzile. E pacat ca o chitara noua sa stea cu corzile din fabrica :)

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, dar problema apare la unele acorduri unde nu pot sa tin mai multe degete pe acelasi fret chiar langa fret-ul dinspre corp. Si inevitabil un deget il tin exact la mijloc. Referitor la asta ce sa fac?

Corzile din fabrica inca nu le-am schimbat fiindca am vrut sa "tensionez" chitara cu ele pentru urmatoarele corzi. Era pacat sa le arunc la cos de noi.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

E normal. Corzile noi nu ajuta prea mult [cu exceptia cazului in care corzile actuale sunt antice] - efectul nu e totusi neglijabil - desi in timp corzile pentru clasica se lasa. Corzile de clasica sunt mult mai ... ?wobbly? decat cele de metal, deci daca "dai tare" o sa zbarnaie.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Daca o schimb o sa o dau pe una la fel. S-ar putea sa exagerez dar cred ca astea sunt limitele de constructie ale chitarei. Sau poate ideal ar fi sa verifice cineva fret-urile sa vada daca sunt cum trebuie si dupa sa le "calibreze" (daca este cazul). Alta solutie nu am.

Oricum dupa ce ii schimb corzile o sa vad cum se comporta si daca face la fel ii sun pe producatori sa imi dea niste explicatii.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

ce descrii tu acolo pare perfect normal... corzile bazaie imediat daca le tii prea 'in spate'. trebuie sa iti echilibrezi forta de apasare a degetelor cand tii acorduri si te avertizez.. e mai greu pe clasica.

gatul trebuie sa fie cum e orice gat de chitara: o curbura slaba in mijloc. freturile cum spui tu echilibrate dar daca aveai fret buzz cred ca il gaseai pana acum.

 

eu zic sa-ti cauti niste d'addario pro-arte (25 lei sus la muzica daca esti din buc) si vezi atunci ce se mai intampla. eventual ia-ti unele cu tensiune mai mare pt ca ar trebui sa iti scada sansele de bazait.

 

n-am studii de clasica dar din experienta pe care am capatat-o exersand pe clasica mea as zice ca ai o chitara corecta. cum te intelegi cu inaltimea corzilor?

Link to comment
Share on other sites

Inaltimea la coarda 6 este cam asa:

 

de la grif: de la taste:

- fretul 1: 2mm 1mm

- fretul 5: 3mm 2mm

- fretul 9: 3.5mm 2.5mm

- fretul 14: 4.5mm 3.5mm

 

Nu mi se par inalte corzile.

Grif-ul inca nu are o curba pronuntata dar asta si fiindca nu a stat cu corzi pe el. Ma astept ca in 2-3 luni sa aibe curba respectiva. Momentan daca apas tasta 1 si ultima tasta pe la tasta 9 unele corzi nu ating iar vreo doua ating. Dar dupa ce se mai lasa grif-ul sigur o sa fie putin mai mare curbura.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.