www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tokai Ls250


 guitarhero1957
 Share

Recommended Posts

Chitara este fabricata in Japonia in 2008.

 

BODY : Flamed Maple Two Pieces Top, Mahogany One Piece Back

NECK : Mahogany One Piece, Set-Neck Deep Joint, Head Angle 18°

FINGERBOARD : Rosewood

RADIUS : 300R

FRETS : 22

SCALE : 625/312.5mm

BRIDGE : HLS-VB(Brass Saddle)Bridge, HLS-VT Aluminum TailPiece

TUNERS : Gotoh SD90-SL

NUT(width) : Bone(43.0mm)

INLAY : Dish(Amber Cell)

PICKUPS : PAF-Vintage MK2×2(Made In Japan)

CONTROLS : 2V.,2T., 3way Toggle SW

POT : CTS

SWITCH : Switchcraft

CONDENSER : Sprague Black Beauty

JACKS : Switchcraft

FINISH : Lacquer Finish

 

Parti bune:

 

  • Este setata perfect, finisajele sunt ireprosabile.
  • Corzile sunt foarte apropiate de grif, fara sa aiba fretbuzz.
  • Sustain foarte bun.
  • Comparativ cu un Gibson Custom Shop Historic 1957 / 1958 este mai usoara si are gatul ceva mai confortabil.

 

Pentru mai multe detalii:

http://www.tokaiguitar.de/produktdetail.php?id=44

 

http://www.tokai-guitars.co.uk/index.php?p...t&Itemid=31

 

 

Puncte slabe: nu am ce sa ii reprosez.

 

E posibil un upgrade al dozelor la Gibson Burstbuckers #1/#2 sau Gibson P-57 Classic/Classic Plus.

 

Din seria Premium exista doar doua modele superioare calitativ: LS370 si LS470 (mahon de Honduras, rosewood brazilian, maple top AAAA), dar la preturi pe masura.

 

Sunt mai exigent, ii dau doar nota 9.5, avand in vedere ca exista modelele LS370/470 si Gibson R9/R0 iar in privinta dozelor exista loc de mai bine.

Insa din punctul meu de vedere nu se justifica diferenta de pret.

Link to comment
Share on other sites

nu pot decat sa-ti urez sa o sapanesti sanatos si s-o canti vesel! :)

 

Multumesc mult! >:)<

 

Deocamdata nu am cum sa pun sampleuri.

Oricum, pe viitor as avea in plan ceva de genul:

 

http://www.thomann.de/de/krk_rp5_g2_rokit.htm

http://www.thomann.de/de/line6_pod_studio_ux1.htm

http://www.thomann.de/de/shure_sm57_lc.htm

 

ceea ce ma va ajuta sa fac sampleuri de calitate.

 

 

Promit sa pun sampleuri in momentul cand vor fi disponibile (atat cu Tokaiul cat si cu Fenderul, un Stratocaster 1957 Reissue Commemorative Edition)

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu gatul, "confortabil" e un calificativ cel putin discutabil. Spre exemplu, eu prefer gaturile mai groase stil Gibson '50s, care par sa nu fie in mare voga in momentul de fata - cel putin pe forum toata lumea prezinta "'60s profile" ca pe cea mai tare treaba de cand s-a inventat painea feliata...

 

In legatura cu chestiuni de reprosat, poate nu am vazut prea bine in poza, insa pare sa sufere de aceeasi boala de care sufera majoritatea Gibson Les Paul-urilor - "agatatoarele" de strap sunt prea mici ca sa ofere siguranta atunci cand canti in picioare. La banii pe care i-ai dat pe chitara iti recomand niste strap locks de la firma ta preferata.

 

In rest, distractie placuta cu chitara!

 

Evident ca i-am pus strap locks imediat ce am cumparat chitara. Folosesc pentru fiecare chitara straplocks.

 

In privinta gatului, ai perfecta dreptate. Spunem ca o chitara are gatul confortabil in functie de preferintele noastre. Cunosc unii membri de pe forum care sunt mari fani ci gaturilor groase, iar altii nu le suporta.

 

Vreau doar sa remarc faptul ca pe chitara asta cant mai lejer decat pe un R7/R8.

 

Cele mai "confortabile" chitari pe care am pus mana pana acum sunt un Fender Stratocaster 1957 Reissue, care i-a apartinut lui Florin Ochescu (soft V shape) si un Ibanez JEM, una din chitarile lui Cristi Gram :)

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis, iata un mic demo cu Tokaiul.

 

Am preluat cu un microfon Soundking direct de la amplificator (Made by Overdrive), pe canalul de lead, fara reverb sau orice alt efect.

Am inregistrat acasa, asa ca din motive usor de inteles nu am dat amplificatorul prea tare.

 

Am folosit o interfata de sunet externa Native Instruments Audio Kontrol1 (24 bit/192 khz) si programul Audacity.

 

Multumiri speciale lui Alex (userul ulfhednar) pentru microfon si placa de sunet. :)

 

 

O sa uploadez si in format wav (se aude mult mai bine decat in format mp3), insa fisierul are aprox 35 MB...

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis, iata un mic demo cu Tokaiul.

 

Am preluat cu un microfon Soundking direct de la amplificator (Made by Overdrive), pe canalul de lead, fara reverb sau orice alt efect.

Am inregistrat acasa, asa ca din motive usor de inteles nu am dat amplificatorul prea tare.

 

Am folosit o interfata de sunet externa Native Instruments Audio Kontrol1 (24 bit/192 khz) si programul Audacity.

 

Multumiri speciale lui Alex (userul ulfhednar) pentru microfon si placa de sunet. :)

 

 

O sa uploadez si in format wav (se aude mult mai bine decat in format mp3), insa fisierul are aprox 35 MB...

hehe Mihai :) vezi ca e fain cum am zis asa mai departe de amp, se aude mai bine tonul original :) superb !

Link to comment
Share on other sites

Eu nu gasesc nimic deosebit sau admirabil in aceste inregistrari.

 

Scopul nu era de a-mi demonstra virtuozitatea, ci de a prezenta o chitara.

Se pot observa cateva imprecizii evidente in inregistrare dar totul a fost facut pe fuga, in 5 minute.

 

Inregistrarea a fost facuta dintr-o singura incercare, cu un microfon pentru care nici macar nu am avut un stativ si a trebuit sa fac tot felul de improvizatii sa-l pot fixa la o distanta optima de amplificator.

 

 

Topicul a fost conceput, in primul rand, pentru folosul forumistilor.

 

Evident ca exista chitari/amplificatoare mult mai bune/scumpe pe care, fara lipsa de modestie, chiar mi le pot permite. Insa pentru nivelul meu tehnic si putinul timp liber de care dispun le consider suficiente.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acum chitara are Gibson P-57 Classic Plus la bridge si Seymour Duncan Seth Lover la neck.

Ambele cu gold-plated cover.

 

Offtopic: Dintre dozele Seymour Duncan probate (SH-2n Jazz, SH-4 JB, SH-8 Invader, JB Jr, Little '59, Hot Rails, Cool Rails, Vintage Rails, Seth Lover), ultima mi se pare de departe cea mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.