www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Chitara Clasica


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Salut, as vrea sa schimb corzile la chitara cu unele mai bune pentru o chitara clasica. Asa ca as vrea sa imi spuneti ce corzi din naylon credeti ca suna cel mai OK.

Numai bine!

 

 

Recomand Luthier care sunt extraordinare, dar si Hannabach, Savarez, La Bella, Hense si Augustine (eu le-am si adus o vreme).

 

Pt flamenco, merg excelent La Bella elite flamenco (red nylons).

 

Eu am cantat si pe Pro Arte si mi se par slabutze in comparatie cu nemtii si americanii de mai sus.

 

Bass-ii sunt ok si la Pro Arte insa trebles-urile lor (desi se lauda ca sunt "laser calibrated") sunt mediocre.

 

.. parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Cele mai tari (in sensul de sunet exceptional) pe care am cantat sunt Savarez (medium tension, dar tensiunea tine de preferintele personale).

Au un sunet fenomenal, problema e ca se cam duce timbrul dupa o saptamana-doua de cantat (peste 2 ore pe zi).

 

Am cantat pe toate culorile de Augustine, La Bella, D'addario, Martin, si altele de care nu-mi mai aduc aminte, dar Savarez mi s-a parut ca le dadea mucu' la restul.

 

Acum e drept ca nu prea mai sunt la curent cu ultimele tehnologii... ce spun eu e situatia de acum 6-7 ani, cand inca mai cantam foarte serios la clasica.

 

P.S. pe Luthier n-am cantat, deci nu ma pot pronunta :)

Edited by smar2
Link to comment
Share on other sites

Guest AndreDew

eu recomand Savarez Corum Alliance din carbon, sunt mult mai bune decat orice d' addario. singurele corzi pe care am cantat sa sune mai bine erau combinate Savarez cu Knobloch, dar diferenta era aproape insesizabila. mie personal imi place sa cant numai pe hard tension.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.