www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vermona.. A Murit?


comanel
 Share

Recommended Posts

intreb si eu din pura curiozitate, gasind aceasta relicva dupa un sifonier al apartamentului meu, am realizat ca aceasta statie de 50w este functionabila.. si presus de toate :) CHIAR MERGE>... asa ca am luat frumos niste cabluri si am trecut chitara printr-o pedala relativ veche de distors.. (un distors rusesc..cu distorsiunea setata aproape de minim... o panarama de pedala..) si suna extraordinar... -jazz anii 70... curat si dragut...- nu are hall sau chestii de genu.. doar bass treble si volume..

 

intrebarea este... au murit aceste statii? - amplif sau whatever? .. stiu ca soundul este incomparabil cu marshall peavey sau anyway chiar si berhinger... adic.. reusesc sa scot un sunet tipic vintage.. apropiat de genul eric clapton - Cocaine (live) sau gary moore - cold black night..... e pe lampi ? sau nu?.. cum aflu? daca-i schimb difuzorul rezolv ceva? - penru un update, zic.. statia e vermona regent 150k echipata cu un difuzor rusesc schimbat de 50w... multumesc anticipat pentru sugestii, comentarii etc...

 

Later edit : nu va apucati sa-mi spuneti prin ce scule obtin cei mentionati mai sus sunetul lor... ca stiu deja, sau macar am o idee... asa ca don't bother hitting a guy who's willing to learn more about stuff :)

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

intreb si eu din pura curiozitate,

Yo!!!

Draga comanel, baga de seama ca daca statia e Regent 150k, nu este de 50w, asa cum crezi, ci de 12,5w. Dar asta nu-i important. E o statie cu tranzistoare, cu un sunet destul de curat, pe care cred ca o poti folosi pentru casa si exercitii bine mersi. E OK!

Daca vrei sa vezi singur ce contine, te sfatuiesc sa folosesti surubelnita cu incredere. Nu se-ntimpla nimic!

Inteleg ca nu mai ai difuzorul original, care era marca RFT - un difuzor cu membrana usoara, numai bun pentru chitara. Firma pe care mai mult sau mai putin o stim cu totii a murit odata cu refacerea Germaniei. A reaparut in ultimii ani si construieste sintetizatoare, filtre si diverse alte tipuri de efecte analogice.

Una peste alta, dupa mine e o statie buna pentru categoria ei, evident daca e intretinuta bine.

Si eu folosesc din cind in cind o alfel de statie Vermona, dar din seria 600 pentru bass-ul fretless. E un pic zgomotoasa [fsss] dar nu am gasit alta sa sune ca ea - si am incercat destule! :)

Parerea mea este ca in general e bine sa folosesti scula potrivita pentru soundul potrivit si sa nu te cramponezi de nu stiu ce nume de statie - care chiar daca nu-ti va place, va trebui sa te autosugestionezi ca e grozava. [doar ai dat o circa de bani pe ea!] Ha, ha, ha!

Link to comment
Share on other sites

sa stii k mai mergeam prin scoli de arte... prin braila.. si ...mai zaream kte un mixer vermona... puneau copii cu microfoanele sa cante pe el .. :) ce pot sa zic... a km murit ..asta e.. kiar imi amintesc ce vremuri .. cu mixeru meu vermona de acasa :) kre l-am vandut k nu mai aveam ce face cu el

Link to comment
Share on other sites

noi avem la sala un mixer cu putere vermona 2X100W si un cab tot vermona care nu mai are difuzoare (intregi :) ). Puterea inca merge dar cabu e vai de el...ar merita sa investesc in 2 dif-uri de 12" sa il reabliltez? o sa pun si poze cu prima ocazie.

Link to comment
Share on other sites

:) voi aveti culturi le scule in gradina? unde le gasiti? eu nicodata n-am dat intalplator peste un les paul dupa frigider

:) ce penal... mai cauta... cine stie, poate intr-o zi...

 

am intrat in ea, asa cum mi-ai spus.. si sincer nu inteleg nimic din ce se intampla, si lasand ignoranta la o parte nu ma intereseaza ce e acolo... pentru ca suna grozav... si asta e tot ce conteaza.. am aflat ulterior ca statia asta a fost furata de la o sala de repetitii de la formatia cristal (daca a-ti auzit de ea.. puiu cretu .. god rest his soul :( and stuff)... e prea tare... acum am cu ce-mi teroriza vecinii cu adevarat... bine.. nu ca benson da pe aproape... scoate foarte mult basul si mediile in evidenta => blues si jazz curat :) .. i'm soo happy!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

am intrat in ea, asa cum mi-ai spus.. si sincer nu inteleg nimic din ce se intampla, si lasand ignoranta la o parte nu ma intereseaza ce e acolo...

Yo!!!

...te sfatuisem sa folosesti surubelnita pentru ca iti puneai urmatoarea problema: "e pe lampi ? sau nu?.. cum aflu? daca-i schimb difuzorul rezolv ceva?"

Presupunind ca stii cum arata o "lampa" - ti-ai fi dat seama imediat de raspuns da/nu?

Parerea mea este ca in general in lumea asta atit de tehnica si cind sunetul tau ca si chitarist depinde foarte mult si de ceea ce se afla la capatul celalalt al chtarii, nu e prea bine ca esti ignorant si ca nu te intereseaza ce contine cutia aia cu care tu scoti sunete. Sigur ca nu e chiar o statie pe care sa o "update", dar daca ai posibilitatea sa probezi mai multe difuzoare de 12", o sa-ti dai seama de diversele nuante ale fiecarui difuzor. La urma urmei - e capatul lantului audio pe care-l formezi. Si de "el" depinde in mare masura felul in care vrei sa suni.

Tot timpul sa ai surubelnita la indemina!

Search!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

acest minunat de oribil instrument ... avea totusi ceva tonuri haioase de orga ... si interesant ... o maneta care actiona vibratia dar se folosea cu piciorul (cu genunchiul) ... hmm .. vremuri ..

... ha, ha , ha spune pina la capat!

Cind o loveai mai tare din greseala cu "reverbul" deschis ce se intimpla?

Citi oameni carati la ea?

Si ca sa las risul la o parte - pedala de volum pe care o avea in dotare, eu o folosesc azi cu mult succes [evident "updatata" - vorba lui comanel. E singura care mi se "potriveste". Mi-am facut rost de doua bucati. E mare, de plastic, robusta si poti sa te sprijini pe ea.

Link to comment
Share on other sites

:) ce penal... mai cauta... cine stie, poate intr-o zi...

 

am intrat in ea, asa cum mi-ai spus.. si sincer nu inteleg nimic din ce se intampla, si lasand ignoranta la o parte nu ma intereseaza ce e acolo... pentru ca suna grozav... si asta e tot ce conteaza.. am aflat ulterior ca statia asta a fost furata de la o sala de repetitii de la formatia cristal (daca a-ti auzit de ea.. puiu cretu .. god rest his soul :) and stuff)... e prea tare... acum am cu ce-mi teroriza vecinii cu adevarat... bine.. nu ca benson da pe aproape... scoate foarte mult basul si mediile in evidenta => blues si jazz curat :) .. i'm soo happy!!!

adi tata suna excelent pentru repetitii!

pana in 90' vermona era hi top incepand de la pustanii metalisti ca noi ,pana la concertisti de restaurant nunti botesuri si avorturi

iar puiu reusea sa scoata un sound frumusel pentru anii aia (la vremea respectiva vermona era singura marca din afara care ajungea usor in tara , eu l-am ascultat pe la anu'87 cu alti muzicanti in devenire ca , mugurel, gabi ghimpu si pentru noi era un fel de guitar hero de galati

a murit?

Edited by dalex
Link to comment
Share on other sites

salut

E buna , dar in a cui dulap ?

dulapu lu tata...deh...si el era cu tehnologiile "ultramoderne" pe vremea lui...poesis daca ati auzit..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.