www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor


Guest Wolfy

Recommended Posts

As vrea si eu sa ma apuc sa cant la chitara si am nevoie de cateva opinii ale celor mai experimentati. :)

In primul rand, e mai usor sa invat pe chitara acustica si dupaia sa trec pe electrica? Ce recomandati?

Si cam ce model s-ar potrivi pentru inceput, bugetul sa zicem ca nu este o problema foarte mare dar nici ceva foarte scump.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever
As vrea si eu sa ma apuc sa cant la chitara si am nevoie de cateva opinii ale celor mai experimentati. :D

In primul rand, e mai usor sa invat pe chitara acustica si dupaia sa trec pe electrica? Ce recomandati?

Si cam ce model s-ar potrivi pentru inceput, bugetul sa zicem ca nu este o problema foarte mare dar nici ceva foarte scump.

 

In primul rand, este recomandat sa inveti mai intai pe o clasica, si apoi dupa ce stapanesti destul de bine chitara, sa iti iei si electrica. In felul asta, cand o sa treci pe electrica o sa fii mult mai pregatit si o sa canti mult mai usor(pe elecrica fiind mai usor de cantat fatza de clasica, dar acum...fiecare cu opinia lui :) )

 

Ca si chitari clasice sau acustice, ti-as recomanda Fender, Ibanez, Takamine si Hora(nu prea le am cu chitarile clasice din pacate :) ), dar stiu ca astea sunt cele mai bune si la preturi rezonabile :P .

 

Uite un site cu aceste marci de chitari si multe altele: http://www.mcmusic.ro/products.php

 

Sper sa te ajute :) , bafta si spor la ales chitari :D

Link to comment
Share on other sites

E bine sa te apuci de stilul de chitara care iti place si pe care il faci cu pasiune si motivare...daca vrei sa canti la electrica nu iti mai pierde timpul si banii pe acustica pentru ca nu are nici un rost...Nu exista NICI UN AVANTAJ in a incepe pe acustica...si la electrica si la acustica (daca este una buna) totul este coordonarea, dexteritatea si viteza...si in primul rand cunostintele teoretice pe care le-ai acumulat..nu este vorba deloc de forta bruta fizica...o chitara cu 2 mm actionul poate fi cantata si de un tantar care se pune pe coarda...nu iti trebuie forta ci doar independenta degetelor, coordonare si viteza care se obtin dupa multe, multe ore de repetat...asa ca daca vrei electrica iti recomand cu caldura un Ibanez RG321MH...e super ok si poti sa te folosesti de ea ani buni pana treci la urmatorul nivel... :)

Link to comment
Share on other sites

^Incepe tu cu barreuri pe electrica si treci dupaia la acustica ia vezi e la fel de usor. Daca incepi cu acustica eventual iti iei cu cutaway sa ai acces la freturile superioare ca la electrica si nu pierzi nici un fel de experienta ba din contra iti va veni mai usor pe electrica si capeti claritate in note pe acustica pe cand pe electrica bagi doza din neck, distors, reverb si shredduiesti perfect cu greseli garla(care se simt cand treci pe un ton calumea sau incerci sa canti acelasi lucru la acustica).

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este un lucru bun sa faci din cantatul la chitara un chin. Daca vrei sa canti metal, nu vad de ce ti-ai lua acustica. Nu faci altceva decat sa injuri si sa-ti vina sa arunci chitara. Sunt stiluri total diferite de cantat la electrica (unde se canta cu pana, de cele mai multe ori) si la chitara clasica (unde se canta cu degetele). Mai aveam amici care erau foarte mandri ca au cantat pana au facut bataturi. Pai daca faci din cantat un chin, nu prea ii vad rostul. Ia-o cu inceputul, gandeste-te la trupele care iti plac si daca ti-ar placea sa canti ce canta ei si in functie de asta iti alegi chitara. Nu-ti lua clasica numai ca sa-ti vina usor sa canti pe electrica, pentru ca nu prea vad legatura. Sigur, toti care incep pe chitara clasica vad un lucru simplu trecerea la electrica, e normal, grif mai subtire, distanta dintre corzi si grif mai mica, mai multe taste, etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.