www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Sfat, Va Rog ! ( Chitara Electrica, Amplificator, Efect )


Recommended Posts

Buna seara ! La Multi Ani si la multi bani pentru chitarele ( si nu numai ) dorite !

 

Credeam ca stiu ce vreau, un Ibanez RG370DX + amplif Ibanez TBX150R + Zoom G2.1u.

Credeam,pentru ca astazi am fost la magazin, le-am vazut , mi-au placut dar la chitara s-a ivit o problema ( nu sunt un foarte bun cunoscator- am cantat mai mult pe chitara rece- de aceea va intreb pe voi de prin zona asta ). Am vazut o chitara Peavey Predator™ Plus EXP

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=229

 

Pe site, nu prea m-a atras, dar cand am vazut chitara mai de aproape, am inceput sa am dubii privind alegerea marcii ( inca le mai am ). Celelalte ( amplificator + efect ) raman la fel cum le-am ales , dar as vrea si pentru acestea cateva pareri.Chitara doresc sa o folosesc pentru studiu ( ceva mai avansat, dar nu mult ), cantare de rock (heavy metal, blues, hard-rock/ ceva gothic-daca mai ramane loc ). Multumindu-va anticipat pentru ajutor, astept sfaturile voastre.All the best !

Link to comment
Share on other sites

Daca tot vrei o chitara versatila, sa poti canta pe ea si blues si heavy metal cred ca ar trebui sa te uiti si la un Ibanez SA260, mie mi se pare o chitara excelenta la banii ei, are doza dubla pe spate splitabila si 2 doze simple, un tremolo cu care teoretic ar trebui sa fie mai usor de reglat ca un Floyd Rose si corp din mahon.

 

Ca si amplificator nu stiu ce saiti spun, nu am probat nici un amp Ibanez, singura observatie ar fi ca 150W inseamna destul de mult si nu stiu daca se merita sa dai banii pe un amplificator asa puternic daca nu ai nevoie de ea. Mai bine iti iei un amplificatorde putere mai mica, dar care suna mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Buna seara ! La Multi Ani si la multi bani pentru chitarele ( si nu numai ) dorite !

 

Credeam ca stiu ce vreau, un Ibanez RG370DX + amplif Ibanez TBX150R + Zoom G2.1u.

Credeam,pentru ca astazi am fost la magazin, le-am vazut , mi-au placut dar la chitara s-a ivit o problema ( nu sunt un foarte bun cunoscator- am cantat mai mult pe chitara rece- de aceea va intreb pe voi de prin zona asta ). Am vazut o chitara Peavey Predator™ Plus EXP

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=229

 

Pe site, nu prea m-a atras, dar cand am vazut chitara mai de aproape, am inceput sa am dubii privind alegerea marcii ( inca le mai am ). Celelalte ( amplificator + efect ) raman la fel cum le-am ales , dar as vrea si pentru acestea cateva pareri.Chitara doresc sa o folosesc pentru studiu ( ceva mai avansat, dar nu mult ), cantare de rock (heavy metal, blues, hard-rock/ ceva gothic-daca mai ramane loc ). Multumindu-va anticipat pentru ajutor, astept sfaturile voastre.All the best !

 

Am cantat pe mai multe DX-uri sunt ok la mana si nu suna chiar rau; dar in ultima vreme am vazut ca au probleme destul de nasoale la freturi in sensul ca se tocesc mult mai repede decat ar fi cazul (mai multi au remarcat treaba asta).A doua chestie ar fi ca dozele cu care vin sunt cam lipsite de vlaga si mai devreme sau mai tarziu probabil le vei schimba mai ales ca vrei sa canti metal. Deci as zice sa te gandesti la altceva.In rest...n'am incercat si nu ma pronunt. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.