www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Clasica Low Budget Recomandati?


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Pana acum m-am decis asupra urmatoarele modele clasice:

- modelul Spaniol la 220 lei

- modelul Stagg la 230 lei

- modelul Tenson la 170 lei

- modele din magazinul Muzica care sunt intre 200 lei si 250 lei

Vreau sa precizez ca nu am experienta in domeniu si vreau neaparat sa fie clasica.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

pai sa nu fie gatul stramb si inaltimea corzilor mult prea mare (atentie, o curbura minima e normala). poti pili inaltatorul pana cand cobori corzile suficient dar unele gaturi sunt pur si simplu montate aiurea. canta fiecare nota sa fii sigur ca nu are buzz.

 

daca ai ocazia incearca o chitara mai scumpa drept etalon :)

 

vezi si aici

 

http://www.ezinearticles.com/?How-to-buy-a...e&id=313114

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Ce vrei sa cinti? Clasica? Atunci, uita chestia aia cu "imi trag o chitara mai ieftina si o iau din pila, sa iasa D'Angelico"! Daca iti place (ti-ar placea sa cinti la) chitara inseamna ca nu esti un fel de Dorel! Si neglijeaza sfaturile prietenilor. Mai asteapta, pret de inca macar 200 de lei.

Daca faci parte din categoria celor care cred ca o chitara clasica este una ne-electrica, atunci tot asa, mai asteapta...

 

Chitara clasica este doar un model din marea familie a ne-electricelor. E cea cu neck mai lat, fara truss-rod, si cu corzi din plastic - fiindca legile europene interzic masacrarea animalelor in scopul nobil de a le scoate matele pentru a face corzi din ele - vezi "catgut" egal "cat gut". Si fiindca neck-ul n-ar rezista la tensiunea unor corzi de metal (eu am pus metal pe un asa neck, prin 1981, si a rezistat eroic). O chitara western e cam la fel pentru un neavizat, dar te poti uita din prima la tunning pegs, sa vezi cum sint (ca la chitara electrica, asadar headstock-ul sa nu aiba doua zone libere -gauri lungi - prin care sa bagi corzile, ca sa ma exprim mai pe intelesul nechitaristilor).

Daca vrei, de fapt, o "chitara rece", o "chitara folk" - o chitara acustica, ne-electrica, la urma urmei! - cauta pentru inceput un model dreadnaught - Reghin scoate asa ceva de zeci de ani, ultima pe care mi-am cumparat-o de la ei, prin 1984, a fost OK. Cele care sint acum pe piata se cam bat in preturi. Vrei una decenta, pe care sa o folosesti pentru folk, blues, country, rock etc.? Sa o folosesti pentru macar doua decenii? Ai de ales intre cele cu pretul invirtindu-se in jurul a 400 de lei: Fender, Hohner, Epiphone, Takamine etc. Altminteri, play what you pay!

 

Daca vrei neaparat sa cinti clasica (transcriptii dupa Bach, de pilda), pe corzi din plastic, uita tot ce ti-am spus si cauta una clasica. Este un domeniu in care nu ma (mai) bag. Dar incearca, totusi, in cazul asta, sa mai studiezi si altceva decit clasica aia, tipica, pentru chitara (in general, de tip latin) - altfel, risti sa devii un fel de Pepe sau Fuego al chitarei, blocat in proiect. Am cunoscut prea multi chitaristi clasici cu care nu puteam injgheba pe scena un dialog de blues, fiindca habar n-aveau ce inseamna 12 bars...

 

Studiaza in paralel si jazz-ul, de exemplu: vei vedea ca face parte dintr-un Univers si mai larg!

 

Daca nu vrei neaparat sa cinti piese clasice (Segovia, e.g.), ci doar vrei SA INVETI SA CINTI la chitara, gindeste-te bine cam CE vrei sa cinti. Daca pasiunea ta este MARE, mai asteapta pina iti poti cumpara o Ovation, de pilda. Sau, daca vrei sa faci rock ori blues, iti recomand cu maxima caldura sa incepi cu o electrica, la pachet cu un practice-amp. Eventual, un Fender Squier (in US costa 99$, la noi e vreo 4 milioane). Fiind debutant, nu stressezi lumea din jur, auzi doar tu ce chestii minunate scoti...

 

Scuzati-ma daca am fost, poate, mai inflamat, dar am remarcat ca multi nu cunosc diferenta dintre o chitara clasica si una care nu este electrica. La multi ani in continuare. Criza fericita!

Link to comment
Share on other sites

Hora. Laura Nylon sau Spaniol 4/4.

 

Vezi ca sunt mai ieftine in magazinul Rapsodia [in Piata Alba-Iulia] ... Daca poti sa mai pui un pic, uita-te si la cele "ECO" , Silver sau Gold. Suna bine. Indiferent ce alegi, uita-te sa fie "solid-top" nu laminat ... e cam singura conditie cu adevarat importanta pentru o clasica ieftina.

Link to comment
Share on other sites

parca au corp mai mic eco si suna probabil mai 'boxy' desi nu mai tin exact minte ce am auzit atunci :) eram foarte tentat sa-mi iau si eu una dar noroc ca am avut bani de sm

 

 

@cip.. lasa-l sa-si ia clasica. oricum ai da-o nu strica.. peste niste luni daca vrea poate sa se intinda si la altceva dar daca raportam ban/sunet nimic nu e mai profitabil decat o clasica :) Sincer daca ar fi sa raman la o sg chitara din cele pe care le am tot clasica ar fi.

 

important e sa isi ia corzi bune si sa o seteze pe cat posibil. stiu ca au ditai inaltatorul horele si trebuie aranjat. apoi e destul de ok

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii, este exact ce cautam si nu ma deranjeaza daca sunteti mai "directi". Acum sa va zic si ce urmaresc, ca sfaturile voastre sa fie cat mai precise.

De ceva vreme vreau sa cant flamenco (si doar flamenco acum), asa ca am studiat si am vazut ca ideal este una clasica cu corzi de naylon.

Asa ca am inceput sa caut si am ajuns la variantele de mai sus. Stiu ca nu sunt cele mai bune, si ca in fiecare hobby, cu cat investesti mai mult cu atat ai scule mai bune, dar pentru inceput am zis ca ar fi o alegere buna una mai low budget.

Nu vreau sa cant pe scena, nu vreau sa ajung un mare don juan al flameco-ului, ci doar vreau sa imi fac placerea asta, sa incerc sa invat si sa cant flamenco doar pentru mine.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii, este exact ce cautam si nu ma deranjeaza daca sunteti mai "directi". Acum sa va zic si ce urmaresc, ca sfaturile voastre sa fie cat mai precise.

De ceva vreme vreau sa cant flamenco (si doar flamenco acum), asa ca am studiat si am vazut ca ideal este una clasica cu corzi de naylon.

Asa ca am inceput sa caut si am ajuns la variantele de mai sus. Stiu ca nu sunt cele mai bune, si ca in fiecare hobby, cu cat investesti mai mult cu atat ai scule mai bune, dar pentru inceput am zis ca ar fi o alegere buna una mai low budget.

Nu vreau sa cant pe scena, nu vreau sa ajung un mare don juan al flameco-ului, ci doar vreau sa imi fac placerea asta, sa incerc sa invat si sa cant flamenco doar pentru mine.

Numai bine!

 

 

Stii exact ce vrei si bine faci. La flamenco nu m-am priceput niciodata. Pentru inceput e perfect ce vrei sa-ti cumperi. Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

fii foarte foarte atent la distanta dintre corzi si grif prin zona spatiului 12 14( aici influienteaza 3 factori ... - pozitia grifului fata de corp, - curbura grifului, - intaltimea brige-ului (care se poate slefui pana la un moment dat)

Chiar de e chitara clasica distanta nu trebuie sa fie f mare !

 

- Ce poti incerca sa vezi daca griful este montat corect ceea ce presupune sa iei o rigla de 60cm sau mai lunga daca gasesti.

O pui pe corpul chitarei din bridge pe langa grif ... in lungul grifului. Bineinteles o pui pe cant ca sa nu se curbeze.

Si de uiti daca griful este montat corect si drept.

Montat corect nu inseamna ca trebuie sa fie paralel cu rigla ci chiar sa fie foarte putin mai pe spate la tasta 0. Adica in partea unde e pragusul(tasta 0), apare pe sub cantul riglei acea marginutza neagra a grifului pe care sunt punctele de ghidaj cam 2mm trebuie sa iasa in afara riglei. Daca vezi marginutza neagra putin iesita pe sub rigla atunci griful e montat corect pe corp. Mentionez rigla o tii lipita de corpul chitarei tot timpul.

 

Aceasta verifici dupa ce curbura grifului e normala:

- curbura grifului este normala daca apesi tasta 1 si tasta 19 sau 22 a chitarii adica ultiam tasta de pe grif depinde de chitara.. si daca la mijlocul grifui (tasta 8 9 ) se vede o mica distanta intre coarda si tasta de metal. Trebuie sa fie ceva de genul 0.3mm adica doar sa zaresti putin acea distanta. Atunci curbura grifului e in regula. Daca aceasta distanta intre coarda si partea superioara a tastei 8 sau 9 e mai mare de 0.5mm atunci griful e curbat sau daca acea distanta nu este deloc( coarda atinge spatiul 8 9 ) atunci griful e bombat si iar nu e bine.

 

asadar verifici curbura, apoi verifici montarea grifului fatza de corpul chitarei.

 

Acesti pasi trebuie urmati la chitarile mai ieftine ca altfel te trezesti ca iei o chitara pe care nu se poate canta si te chinui.

 

bafta.

p.s. cat despre clasificarea chitarelor eu le vad asa:

- chitari acustice (au incinta acustica si pot avea optional montate doze)

aceastea pot fi de 2 feluri:

1. clasice (corzi nylon)

2. western (corzi metalice)

 

- chitari electrice ( nu au incinta acustica si modelele variaza deja prea mult)

 

deci uita de ideea de chitara clasica cu corzi de metal ( total gresita aceasta analogie si denumire)

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Niste sfaturi foarte utile. Acum stiu la ce sa ma uit cand o voi achizitiona. Cred ca saptamana viitoare ma duc sa imi cumpar una fiindca acum nu au pe stoc (in Bucuresti) modelul Spaniol.

 

Referitor la ideea de chitara clasica, nu am zis niciodata nimic despre o chitara clasica cu corzi de metal.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.