www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inside A 1954 Fender Stratocaster


Guest Andrei_T
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

c'mon people, nu va certati. eu doar am vrut sa pun threadul asta foarte interesant la vedere :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

da cunosc siteul da nu imi spune nimic ... adica nu cre ca au nimic deosebit fata de altele bune sau foarte bune...( doze)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Daca tot ati dezgropat topicul...

Am avut placerea sa pun mana pe un strat din 61, care lasand la o parte uzura cheilor din cauza careia se dezacorda destul de repede, este o chitara excelenta.

De asemenea am incercat unele straturi din anii 90 care nu stiu daca sunt cu ceva mai prejos; si chiar recent am testat un vg stratocaster nou(cel care este la vanzare), care este de asemenea un strat cu sound impecabil (lasand la o parte doza midi si toate jucariile prezente pe ea).

Concluzia mea ar fi ca devine din ce in ce mai greu (odata cu trecerea timpului si alterarea controlului calitatii) sa gaseti un strat bun intre cele noi, dar nu cred ca va fi vreodata imposibil, doar ca va trebui sa sapi intro gramada din ce in ce mai mare de scanduri cu corzi ca sa gasesti o chitara.

Link to comment
Share on other sites

nu-i batut in cuie sa canti pe chitara aia jazz, blues, soft things...chiar nu inteleg.Poti la fel d bine sa canti metal, si shred , si neoclassic si dastea, suna foarte foarte bine :), cine a zis ca trebuie sa ai humbuckere sau sa schimbi ceva p ea? ...oh...de-as avea asa o chitara, cu asa un lemn :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
nu-i batut in cuie sa canti pe chitara aia jazz, blues, soft things...chiar nu inteleg.Poti la fel d bine sa canti metal, si shred , si neoclassic si dastea, suna foarte foarte bine :) , cine a zis ca trebuie sa ai humbuckere sau sa schimbi ceva p ea? ...oh...de-as avea asa o chitara, cu asa un lemn :)

 

da...nu ascult, dar stiu ca cei de la Splipknot folosesc Strat-uri

 

zicea unu' ca Vaughan foloseste Strat vechi. Poate doar am eu impriesia, dar nu cumva a murit in '90 intr-un accident de elicopter?

 

si eu, chiar daca fac parte din generatia "noua", as alege o relicva fender in locul orcaror altor chitari

jakson, ibanez etc., astea nu ma impriesioneaza, nu e nimic special in ele si nici gibsonurile nu prea imi plac, mai ales dupa faza cu LP=ul care se acordeaza singur...josnic...maine-poimaine, canta singur....nu te ajuta cu nimic daca se acordeaza singur, cel mai bine il acordezi dupa ureche, te inveti, asa iti dezvolti auzul muzical

Link to comment
Share on other sites

da...nu ascult, dar stiu ca cei de la Splipknot folosesc Strat-uri

 

zicea unu' ca Vaughan foloseste Strat vechi. Poate doar am eu impriesia, dar nu cumva a murit in '90 intr-un accident de elicopter?

 

si eu, chiar daca fac parte din generatia "noua", as alege o relicva fender in locul orcaror altor chitari

jakson, ibanez etc., astea nu ma impriesioneaza, nu e nimic special in ele si nici gibsonurile nu prea imi plac, mai ales dupa faza cu LP=ul care se acordeaza singur...josnic...maine-poimaine, canta singur....nu te ajuta cu nimic daca se acordeaza singur, cel mai bine il acordezi dupa ureche, te inveti, asa iti dezvolti auzul muzical

unu din ei intradevar foloseste, FENDER, dar telecaster , nu strat. Relicva aia anytime 4 me :)

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101
da...nu ascult, dar stiu ca cei de la Splipknot folosesc Strat-uri

 

zicea unu' ca Vaughan foloseste Strat vechi. Poate doar am eu impriesia, dar nu cumva a murit in '90 intr-un accident de elicopter?

 

si eu, chiar daca fac parte din generatia "noua", as alege o relicva fender in locul orcaror altor chitari

jakson, ibanez etc., astea nu ma impriesioneaza, nu e nimic special in ele si nici gibsonurile nu prea imi plac, mai ales dupa faza cu LP=ul care se acordeaza singur...josnic...maine-poimaine, canta singur....nu te ajuta cu nimic daca se acordeaza singur, cel mai bine il acordezi dupa ureche, te inveti, asa iti dezvolti auzul muzical

 

vaughan CANTA pe stratocaster.

 

Jim Root de la Slipknot foloseste un Telecaster modificat.. , ai putea spune ca ce mai e "Telecaster" la chitara aia e doar forma.

 

LP-uri de la Gibson care dezacordeaza? Acum..depinde.... daca intradevar sunt probleme mari se pot schimba cheitele

 

Vezi sa nu confunzi Epiphone LP cu Gibson LP

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

vaughan CANTA pe stratocaster.

 

Jim Root de la Slipknot foloseste un Telecaster modificat.. , ai putea spune ca ce mai e "Telecaster" la chitara aia e doar forma.

 

LP-uri de la Gibson care dezacordeaza? Acum..depinde.... daca intradevar sunt probleme mari se pot schimba cheitele

 

Vezi sa nu confunzi Epiphone LP cu Gibson LP

 

se acordeaza nu se dezacordeaza (robot guitar). Si ca sa fiu ontopic,STRAT all the way for me, dar recunosc,nu sunt un purist.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

fara diacritice romanesti, nu inteleg ce vrei sa spui, ori canta in trecut, ori canta in prezent

daca ai zis ca virgula ca canta in prezent, tin sa te contrazic cu Wikipedia in mana (figurat scriind)

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.