www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Floyd Rose Edge Pro


Mosh Craciun

Recommended Posts

mi-am luat un edge pro...si am obs ca in ultimele zile daca trag menta in sus(corzile is tensionate)nu revine la pozitia 0 .daca trag maneta invers..revine la 0 . nu ii mare decalaju..dar se simte..ii floyd nou..nu cred ca are cum sa se toceasca lamele alea asa repede..sa fie de la arcuri ? need help de la cei care stiu ce sa fac,multumesc

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

Problema poate sa fie de la diferenta prea mare de inaltime dintre cele doua suruburi care ajusteaza actiunea corzilor fata de taste. De obicei surubul de sus (E6) se ridica ceva mai mult decat cel de jos (E1) insa nu trebuie exagerat pt. ca se creeaza un unghi intre muchia ascutita si cantul surubului care fixeaza sistemul. Daca nu e diferenta prea mare intre ele , incearca sa rotesti suruburile inaltatoare putin (fara sa afectezi radical actiunea corzilor) si verifica daca face la fel... Sa verifici si menghina de la grif (toplock III) daca e starnsa bine pe grif (nu daca ai strans bine corzile...acolo chiar nu e nevoie sa strangi tare) pt. ca lemnul se mai "lasa" in timp. Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Problema poate sa fie de la diferenta prea mare de inaltime dintre cele doua suruburi care ajusteaza actiunea corzilor fata de taste. De obicei surubul de sus (E6) se ridica ceva mai mult decat cel de jos (E1) insa nu trebuie exagerat pt. ca se creeaza un unghi intre muchia ascutita si cantul surubului care fixeaza sistemul. Daca nu e diferenta prea mare intre ele , incearca sa rotesti suruburile inaltatoare putin (fara sa afectezi radical actiunea corzilor) si verifica daca face la fel... Sa verifici si menghina de la grif (toplock III) daca e starnsa bine pe grif (nu daca ai strans bine corzile...acolo chiar nu e nevoie sa strangi tare) pt. ca lemnul se mai "lasa" in timp. Bafta !

 

incercam... ms pt sfaturi.

 

am incercat ..dar fara succes..chiar nush ce poate sa aibe..nu am lovit-o sau scapat-o :-??

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

se poate sa fie tocite lamele acelea care vin in contact cu suruburile care intra in corpul chitarii si tin floyd-ul in echilibru.

Am intalnit faza asta la un floyd sub licentza...materialul fiind prost se indoaie si trebuie pilit(indreptata acea portiune).

Nu e o solutie decat de moment...o sa apara iar aceasta problema.

Cumpara un floyd bun...firma ceva.

 

P.S.Pana nu vede cineva experimentat,treaba aia, nu te baga la pilit!!!(e posibil sa nu fie asta)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

se poate sa fie tocite lamele acelea care vin in contact cu suruburile care intra in corpul chitarii si tin floyd-ul in echilibru.

Am intalnit faza asta la un floyd sub licentza...materialul fiind prost se indoaie si trebuie pilit(indreptata acea portiune).

Nu e o solutie decat de moment...o sa apara iar aceasta problema.

Cumpara un floyd bun...firma ceva.

 

P.S.Pana nu vede cineva experimentat,treaba aia, nu te baga la pilit!!!(e posibil sa nu fie asta)

am pus pivotii de la floydu vechi si s-a cam rezolvat problema

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

ai rezolvat problema cu pivotii vechi pt ca erau deja tociti, iar acum ai mai mult spatiu de "joc"... inainte tot edge pro ai avut?...

Link to comment
Share on other sites

Reclamatie la Protectia Consumatorului , si sa ceri banii inapoi , nu are garantie ?

nush daca cei de la thomann.de dau garantie mai mult de 30 de zile.. daca stie cineva sa ma anunte .ms

 

ai rezolvat problema cu pivotii vechi pt ca erau deja tociti, iar acum ai mai mult spatiu de "joc"... inainte tot edge pro ai avut?...

cu ocazia asta am ramas dezamagit putin de edge pro... inainte am avut un lo edge. idee de a schimba pivotii mi-a dat-o cristi gram..si el a avut aceasi problema la edge pro...

 

:) succes,atunci, la cantat !

10x

Link to comment
Share on other sites

nush daca cei de la thomann.de dau garantie mai mult de 30 de zile.. daca stie cineva sa ma anunte .ms

 

 

cu ocazia asta am ramas dezamagit putin de edge pro... inainte am avut un lo edge. idee de a schimba pivotii mi-a dat-o cristi gram..si el a avut aceasi problema la edge pro...

 

 

10x

 

uite d'aia folosesc eu numai FLOYD ROSE chiar daca e mai scump da nu am treaba.

La cea mai veche chitara pe care o am de 15ani (mai avea 4 ani inainte sa o cumpar...S.H) are floyd original si nu am avut probleme cu ea de nici un fel si nu are lamele schimbabile sau alte chestii.

Totusi firma conteaza...

Link to comment
Share on other sites

nush daca cei de la thomann.de dau garantie mai mult de 30 de zile.. daca stie cineva sa ma anunte .ms

 

 

cu ocazia asta am ramas dezamagit putin de edge pro... inainte am avut un lo edge. idee de a schimba pivotii mi-a dat-o cristi gram..si el a avut aceasi problema la edge pro...

 

 

10x

Eu am un "Edge " vechi primit da la un coleg am inlocuit " plastilina" de pe Keiper si au ramas pivotii "keiper" si vad ca nu am nici o problema.Lamelele de otel de la "Edge -Ibanez" nu sunt tocite de loc .

Eu cred ca nu ai reglat planul vibratorului corect , exact cum a scris si @grammsteen , in acest caz "nu are loc" lamela acea subtire.

Ca sa mentii in "plan" vibratorul cu pivotii poti sa faci urmatoarea figura.Nu ridici la corzile groase din pivoti ci pui sub calus ceva distantor prin incercari pana gasesti inaltimea ideala asa nu trebuie sa reglezi pivotii "asimetric".

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
<br />nush daca cei de la thomann.de dau garantie mai mult de 30 de zile.. daca stie cineva sa ma anunte .ms<br /><br /><br />cu ocazia asta am ramas dezamagit putin de edge pro... inainte am avut un lo edge. idee de a schimba pivotii mi-a dat-o cristi gram..si el a avut aceasi problema la edge pro...<br /><br /><br />10x<br />
<br /><br /><br />

 

ciudat... sunt la a 2-a chitara cu edge pro si nu am pb de genu asta... oricum faptul ca lo pro edge-ul a fost ceea mai buna mecanica tip fr ever e un lucru bine stiut... incearca sa "tocesti" pivotii noi cu o pila sau ceva.. s-ar putea sa tina faza... dar nu inteleg de ce nu ti-ai adus tot lo pro edge, sau doar cutitele pt cel vechi...

Link to comment
Share on other sites

<br /><br /><br />

 

ciudat... sunt la a 2-a chitara cu edge pro si nu am pb de genu asta... oricum faptul ca lo pro edge-ul a fost ceea mai buna mecanica tip fr ever e un lucru bine stiut... incearca sa "tocesti" pivotii noi cu o pila sau ceva.. s-ar putea sa tina faza... dar nu inteleg de ce nu ti-ai adus tot lo pro edge, sau doar cutitele pt cel vechi...

pai am inteles ca edge pro is cele mai bune floyduri..chiar am avut 2 sapt un ibanez prestige cu edge pro..si mi s-a parut f bun..acum am alta parere..de pilit nu mai pilesc nimic.. is oarecum multumit..

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

sunt floyd-uri foarte bune, insa cele mai reusite au fost lo pro edge-urile... gramsteen iti poate da mai multe detalii :)

 

daca esti multumit cu el asa... that's great! :)

Link to comment
Share on other sites

sunt floyd-uri foarte bune, insa cele mai reusite au fost lo pro edge-urile... gramsteen iti poate da mai multe detalii :)

 

daca esti multumit cu el asa... that's great! :)

am vb cu el.am aflat si chestii noi.. adevaru e ca acum nu am ce sa fac..pana strang 200euro sa-mi iau un lo pro edge mai dureaza putin ca nu am cantari multe in perioada asta dar il voi schimba.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.