www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Degete Mana Stanga


Guest Mihai D.
 Share

Recommended Posts

Guest Mihai D.

Am achizitionat ieri o electrica..avand deja o acustica..dar..nestiind sa cant la vreuna :))..acum invat, insa am o mareeee PROBLEMA.

stau la calculator multe ore pe zi...de vreo 15 ani de zile..si de la atata tastat ..ma dor articulatiile degetelor de la mana stanga..

am observat ca treaba asta ma influenteaza foarte mult..neputand sa-mi misc degetele foarte rapid..oasele memorandu-si pozitia de la tastatura..si vorbesc in general despre degetele 3 si 4. ( cel mic si urmatorul ).

 

Are cineva vreo idee despre ce-as putea face sa-mi recapat elasticitatea articulatiilor ? in afara diminuarii orelor pe tastatura ? mi-ati fi de foarte mare ajutor.. " ma gandesc ca poate ar mai avea cineva aceeasi problema... ?

Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat ieri o electrica..avand deja o acustica..dar..nestiind sa cant la vreuna :) )..acum invat, insa am o mareeee PROBLEMA.

stau la calculator multe ore pe zi...de vreo 15 ani de zile..si de la atata tastat ..ma dor articulatiile degetelor de la mana stanga..

am observat ca treaba asta ma influenteaza foarte mult..neputand sa-mi misc degetele foarte rapid..oasele memorandu-si pozitia de la tastatura..si vorbesc in general despre degetele 3 si 4. ( cel mic si urmatorul ).

 

Are cineva vreo idee despre ce-as putea face sa-mi recapat elasticitatea articulatiilor ? in afara diminuarii orelor pe tastatura ? mi-ati fi de foarte mare ajutor.. " ma gandesc ca poate ar mai avea cineva aceeasi problema... ?

 

stai linistit...nu e de la tastat...toti am avut problema asta la inceput(cred)..si eu am avuta...mai mult la degetul 4...trebuie lucrat mai mult...adica...nici acum nu am aceeasi flexibilitate cu el la fel ca celelalte...pan aucm am reusit sa-mi aduc degetul 3 la aceeasi performanta cu celelalte...acum mai urmeaza degetul 4 pe care il lucrez :D

 

asta se rezolva pur si simplu cantand :) ...dar nu cantand doar cu degetul 1 si 2 :) )...folosind toate degetele in timp ce canti...vor ajunge cam la acelasi nivel in ceva timp..asta nu inseamna o saptamana :D ) :>...dar se vor regla sigur..stai linistit :P

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

un exercitiu de baza ar fi tastele 1-2-3-4 pe fiecare coarda, si cand ajungi jos, invers, pana sus. Faci chestia asta in fiecare zi cate 5-10 minute si o sa vezi ca o sa fie din ce in ce mai usor. Dar nu te astepta ca maine cand te vei trezi sa zburzi pe grif... :)

Link to comment
Share on other sites

uite aici niste exercitii bune post-7690-1230672695_thumb.jpg daca nu intelegi imi dai un PM cu id-ul tau de mess si iti explic acolo :)

daca citesti tot ce zice pe acolo..o sa vezi ca exact pentru a avansa degetul mic au fost facute astea :)...eu abia acum am citit...inainte ma uitam doar la tabulatura :))

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Am achizitionat ieri o electrica..avand deja o acustica..dar..nestiind sa cant la vreuna :))..acum invat, insa am o mareeee PROBLEMA.

stau la calculator multe ore pe zi...de vreo 15 ani de zile..si de la atata tastat ..ma dor articulatiile degetelor de la mana stanga..

am observat ca treaba asta ma influenteaza foarte mult..neputand sa-mi misc degetele foarte rapid..oasele memorandu-si pozitia de la tastatura..si vorbesc in general despre degetele 3 si 4. ( cel mic si urmatorul ).

 

Are cineva vreo idee despre ce-as putea face sa-mi recapat elasticitatea articulatiilor ? in afara diminuarii orelor pe tastatura ? mi-ati fi de foarte mare ajutor.. " ma gandesc ca poate ar mai avea cineva aceeasi problema... ?

Eu nu inteleg ceva...se presupune ca ,,de la atata tastat" sa iti si mearga mana better la chitara...eu cum nu cant tot timpul si scriu mult pe comp, iau chitara si e totul ok, ca merg degetelele pe tastatura...E fix invers de ce zici tu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai D.

deci ...eu pe o tastatura imi folosesc absolut toate degetele cu pondere mai mica sau mai mare

la mana dreapta 1-2-3 au aceeasi flexibilitate ,..mai putin degetul 4 cu care nu tastez aproape deloc..neavand nici o tasta pt el in afara de :)) ENTER si SHIFT

 

mi-am studiat pozitia pe tastatura..degetul 3(stang ) sta la fel de arcuit cu celelalte, dar este folosit in mai putine cuvinte..etc..insa sta permanent sub o "tensiune" daca pot sa-i zic asa.. si asa cum fiecare material are o anumita "memorie" probabil si asta si-a luat atributiile-n serios.

 

@archangello - de la tastat articulatiile se uzeaza in timp, prematur si intervin anumite probleme..de aceea japonezii tot incearca dezvolatarea unor tastaturi sub forma de glob, pentru a-ti tine degetele in pozitie cat mai relaxanta si fara tensiune in ele.. in timp apar anchilozari etc.., de aceea nu este bine sa-ti troznesti degetele..

 

multumesc celor care mi-au raspuns...

sper ca-n timp problema sa se rezolve si rezultatele sa apara....

Link to comment
Share on other sites

Recomandarea mea: iti legi de degete 4 perechi de elastic pentru borcane de muraturi :) unul de la index spre cel mic altul de la inelar spre mijlociu infasurat de cateva ori altul de la mijlociu la mic si ultimul de la inelar la index, in poxitia asta infasurat incearca exercitiile de rutina --1-2-3-4-- . La inceput incearca incet tastiera langa tastiera apoi forteaza cu timpul si departeaza-ti degetele sarind peste o tastiera de exemplu Mi - 1-345 13 - 45 134 - 5 si tot asa pana cand ajungi sa iti departezi degetele cat mai mult. Alta solutie, mergi la magazinul sportiv si cumpara-ti o bila medicinala de strans in pumn :) ajuta la dezvoltarea musculaturii.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai D.

merci de sfat..:) chiar ma gandeam la asa ceva.. sa m-apuc sa fac cate 5-10 minute pe zi cu flexoarele sau cauciucul in forma de O..sau bila vorba ta... pentru a-mi uniformiza efortul..

 

mai astept idei cine mai are :)

Link to comment
Share on other sites

@archangello - de la tastat articulatiile se uzeaza in timp, prematur si intervin anumite probleme..de aceea japonezii tot incearca dezvolatarea unor tastaturi sub forma de glob, pentru a-ti tine degetele in pozitie cat mai relaxanta si fara tensiune in ele.. in timp apar anchilozari etc.., de aceea nu este bine sa-ti troznesti degetele..

da sa stii...fix de aia tastez si eu d ft mult timp si pot sa cant repejor pe chitara...ca mi se distrug articulatiile :) ma ce :)

In timp apar calcifieri ale oaselor care sunt normale la o anumita varsta, nu are nici o leg cu tastatura, de aia tot trebuie zilnic cantat pe chitara pana prinzi,pentru ca dupa o anumita varsta e cam too late...am mai vb cu Crisovan despre treaba asta, si e true

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu tastatul, dupa 1 an de chitara si 15 minute pe zi de exercitii recomandate de colegi putin mai sus ai sa vezi ca poti sa tastezi 24 de ore pe zi doar cu nasul, si degetele iti vor merge excelent pe chitara.

Tu te astepti sa ai dexteritate, forta si independenta in degete inca de la inceput ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
@archangello - de la tastat articulatiile se uzeaza in timp, prematur si intervin anumite probleme..de aceea japonezii tot incearca dezvolatarea unor tastaturi sub forma de glob, pentru a-ti tine degetele in pozitie cat mai relaxanta si fara tensiune in ele.. in timp apar anchilozari etc.., de aceea nu este bine sa-ti troznesti degetele..

 

Aha. Si acum ma duc la sa scot la o plimbare Ferrariul ca a stat prea mult timp in garaj... Ai ma, acum serios, nu cred ca o sa canti mai prost la chitara daca tastezi mult la calc. Cand scrii de exemplu eu zic ca degetele sunt mult mai incordate, si nimeni nu a venit cu ideea sa nu mai folosim pixul sau stiloul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai D.

baieti..o-i fi eu mai nou p-aici ..si poate sa-mi fac "dusmani" da cum e romanul mereu isi da cu parerea si le stie pe toate doar atunci cand nu este vorba despre persoana lui.

n-are cum sa stie x sau y cat timp stau eu pe calc..de la ce varsta si-n ce mod tastez...cat de mult folosesc un deget sau altul

nu m-astept la dexteritate..insa stiu foarte bine ce vorbesc si nu ca pustii de 15 ani care le stiu pe toate.. pana anu trecut n-am avut nici o problema.. la degetul respectiv.. :)

 

tin sa le multumesc celor care mi-au raspuns la obiect cu sfaturi utile si nu si-au dat cu parerea despre ce si cum hai sa inventam scrisul cu pixul sau pe tastatura ergnomica si aia d-acu 10 ani.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.