www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Highway One Strat


ebh
 Share

Recommended Posts

Am fost azi la proguitar sa incerc chitare. M-am tot gandit si razgandit pana sa ii vizitez ce chitara imi doresc si, din mai multe motive, m-am hotarat sa fac ce mi s-a recomandat din mai multe parti si sa iau un Fender mexican.

 

Cum tocmai au trecut cumparaturile de craciun, oferta nu era prea bogata in gama pe care mi-o doream.

 

Ce am gasit si m-a surprins ca pret, a fost un Fender Highway One, made in USA. Mi s-a parut foarte placuta la mana chitara, iar pretul foarte putin mai mare decat un mexican mai bunisor (2550ron, respectiv 2250ron).

 

Ma vad nevoit sa va cer din nou sfatul si sa va intreb daca e ok chitara (modelul, ca idee - exemplarul pe care l-am incercat mi-a placut). Sa o iau, sau sa astept un pic in ideea ca dupa 5.01.09 vin noi stocuri de mexicane si poate gasesc ceva pe gustul meu dintr-o oferta mai bogata? Eventual gasesc ceva mai bun sau la fel de bun la un pret mai mic (in gama entry de 1850)...

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la proguitar sa incerc chitare. M-am tot gandit si razgandit pana sa ii vizitez ce chitara imi doresc si, din mai multe motive, m-am hotarat sa fac ce mi s-a recomandat din mai multe parti si sa iau un Fender mexican.

 

Cum tocmai au trecut cumparaturile de craciun, oferta nu era prea bogata in gama pe care mi-o doream.

 

Ce am gasit si m-a surprins ca pret, a fost un Fender Highway One, made in USA. Mi s-a parut foarte placuta la mana chitara, iar pretul foarte putin mai mare decat un mexican mai bunisor (2550ron, respectiv 2250ron).

 

Ma vad nevoit sa va cer din nou sfatul si sa va intreb daca e ok chitara (modelul, ca idee - exemplarul pe care l-am incercat mi-a placut). Sa o iau, sau sa astept un pic in ideea ca dupa 5.01.09 vin noi stocuri de mexicane si poate gasesc ceva pe gustul meu dintr-o oferta mai bogata? Eventual gasesc ceva mai bun sau la fel de bun la un pret mai mic (in gama entry de 1850)...

 

Merci!

dap, e super bun la banii astia. am eu si nu m a dezamagit. nici nu se compara la calitatea finisajelor cu cele mexicane, daca iti iei maple neck e o decizie buna e foarte prietenos griful. e made in usa ce sa mai... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut experiente contradictorii cu Highway One. Am avut acum 2 ani unul cu tastiera rosewood luat SH care suna si se comporta foarte bine. Finishul era un pic deteriorat de la cel care o avusese inainte si asta a fost motivul principal pentru care am facut marea prostie sa il vand, alaturi de faptul ca imi doream un strat cu grif maple dintr-o bucata. Daca as putea as cumpara-o inapoi, avea sunetul pe care l-am cautat mult dupa aceea la alte straturi si inca nu l-am gasit 100% inca. Am un prieten care a avut unul mai nou cu maple si cu headstockul gen 70 si pot sa spun ca a fost printre cele mai proaste Fender pe care am cantat pana acum. Era lucrat foarte bine si destul de bine finisat, dar nu suna a nimic, nu avea sustain mai deloc si tonul parca se infunda in chitara. Noroc ca nu l-a auzit Arpi ca sigur ar fi spus ca un strat din placaj suna mai bine decat ala. Pe mine sincer m-a dezamagit profund. Am mai probat si alte Highway si au fost pe undeva pe la mijloc intre cele 2. Ce mi-a placut mie personal foarte mult a fost Classic Player 50 care desi era mexican mi s-a parut mult peste Highway-urile care erau in acel moment la Guitar Shop, mai ales ca ton. Daca aveam ceva bani atunci sigur il cumparam.

 

Sfatul meu ar fi sa te duci intr-o zi in care nu e prea mare aglomeratie la magazin si cand ai mai multe chitari de unde sa alegi si sa iti cumperi ceea ce simti tu ca suna mai aproape de ceea ce vrei tu si sa lasi prejudecatile cu privire la Fender-urile americane sau mexicane. Poti nimeri modele foarte bune sau foarte proaste de ambele parti, e drept ca printre cele mexicane gasesti mai multe chitari nereusite, dar eticheta Made in USA nu iti garanteaza neaparat ca chitara respectiva e perfecta, mai ales in cazul seriei Highway. Eu mi-as lua ceva din seria Classic Player care mi se pare excelenta sau un Standard american SH.

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o pana la urma ieri. In principal pentru cum se simte la (in) mana, cu tonul nefiind eu mare cunoscator. Are ceva fret buzz pe mi-ul gros dar oricum vreau sa imi schimb corzile cu unele ceva mai groase deci nu ar fi asta un capat de tara - oricum trebuie reglata din nou atunci.

 

Chitara se comporta bine, finish-ul satin e foarte placut la mana si mi se pare un pic mai usoara decat celelalte, dar nu intr-un mod neplacut. Sustain nu prea are, din pacate. Deocamdata nu am amp si am bagat-o in computer, deci cu tonul si aspecte de genul asta nu pot sa ma exprim - mi se pare ca la maxim oricum distorsioneaza un pic pe corzile groase; nu stiu daca e de la software sau de la doze (poate sunt prea aproape?).

 

Multumesc pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101
Am luat-o pana la urma ieri. In principal pentru cum se simte la (in) mana, cu tonul nefiind eu mare cunoscator. Are ceva fret buzz pe mi-ul gros dar oricum vreau sa imi schimb corzile cu unele ceva mai groase deci nu ar fi asta un capat de tara - oricum trebuie reglata din nou atunci.

 

Chitara se comporta bine, finish-ul satin e foarte placut la mana si mi se pare un pic mai usoara decat celelalte, dar nu intr-un mod neplacut. Sustain nu prea are, din pacate. Deocamdata nu am amp si am bagat-o in computer, deci cu tonul si aspecte de genul asta nu pot sa ma exprim - mi se pare ca la maxim oricum distorsioneaza un pic pe corzile groase; nu stiu daca e de la software sau de la doze (poate sunt prea aproape?).

 

Multumesc pentru sfaturi!

Pentru mine exista 2 mari reguli care ar trebui aplicate imediat dupa ce se cumpara o chitara noua sau sh:

 

1.schimbat corzi

2.facut un setup complet de catre un profesionist (action, intonatie, nivelare fret-uri, umblat la nut, etc)

 

sunt increzator in faptul ca vei fi si mai multumit dupa ce aplici ce am spus eu mai sus

 

numai bine si sa o stapanesti sanatos

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Sunt intru totul de acord cu ce spui. Din pacate pana luna viitoare nu exista buget pentru asa ceva :) Daca ma duc tot la proguitar sa fac setup-ul e ok? Are cineva experiente cu serviciile lor?

 

De asemenea trebuie sa iau un amplificator in care sa o introduc. Puteti sa imi recomandati ceva in jur de 1000 de lei? Poate foarte bine sa fie doar amp/preamp, nu combo, ca as avea cu ce sa scot sunetul din el. Vreau ceva cat mai analogic - fara milioane de efecte si simulari de diverse ampuri.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101
Sunt intru totul de acord cu ce spui. Din pacate pana luna viitoare nu exista buget pentru asa ceva :) Daca ma duc tot la proguitar sa fac setup-ul e ok? Are cineva experiente cu serviciile lor?

 

De asemenea trebuie sa iau un amplificator in care sa o introduc. Puteti sa imi recomandati ceva in jur de 1000 de lei? Poate foarte bine sa fie doar amp/preamp, nu combo, ca as avea cu ce sa scot sunetul din el. Vreau ceva cat mai analogic - fara milioane de efecte si simulari de diverse ampuri.

 

Merci!

 

 

VOX AD50VT

nu recomand sa cumperi ampul, dar as putea recomanda sa il incerci.

 

 

 

incearca sa fii mai deschis cand vine vorba de digital/modelling

 

exista si efecte digitale care suna foarte bine

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Am luat-o pana la urma ieri. In principal pentru cum se simte la (in) mana, cu tonul nefiind eu mare cunoscator. Are ceva fret buzz pe mi-ul gros dar oricum vreau sa imi schimb corzile cu unele ceva mai groase deci nu ar fi asta un capat de tara - oricum trebuie reglata din nou atunci.

 

Chitara se comporta bine, finish-ul satin e foarte placut la mana si mi se pare un pic mai usoara decat celelalte, dar nu intr-un mod neplacut. Sustain nu prea are, din pacate. Deocamdata nu am amp si am bagat-o in computer, deci cu tonul si aspecte de genul asta nu pot sa ma exprim - mi se pare ca la maxim oricum distorsioneaza un pic pe corzile groase; nu stiu daca e de la software sau de la doze (poate sunt prea aproape?).

 

Multumesc pentru sfaturi!

 

 

Baga poze cat mai mari si cat mai clare ...

Sa se bucure si ochiul nostru.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.