www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Drac` De Amp Sa-mi Iau


Silviu_i

Recommended Posts

Mi se pare mie sau cinta cu gainul foarte incet? Unde ma-sa e drive-ul?

 

 

tocmai ca mie imi suna a amp dat incet dar cu gain destul de mare...daca acel sunet vi se pare satisfacator, bugera chiar e o alegere inteleapta...si vorbesc serios...am trecut pe la senia acum cateva zile sa testez niste chitari si am cantat intamplator si pe bugera....mie mi se parea ca suna naspa, parca ar fi pe tranzistori, dar daca aici vi se pare ca slash suna bine, atunci repet, sunetul asta e f usor de obtinut si la un amp pe lampi de 400 eur gen peavey valveking etc...nu vreau sa ma dau smecher, dar am senzatia ca sunetul asta l-as obtine cu 15 minute de efort si dintr-un procesor de la boss gt5 in sus :)...si asta costa in jur de 5-6 mil second hand, nu 400 eur...revenind la intrebarea pt care a fost deschis threadul, daca ai BANU' fa ce oi face si testeaza un bogner alchemist, ca o sa iti curga sange din nas...cel putin in cazul ampului astuia, e o prostie ideea ca nu suna bine varianta combo (desi sincer si eu mi-as lua head si cab)...dar daca faci economie, merita sa iti iei varianta aia combo cu un singur difuzor...e genial...are marele avantaj ca e o corcitura de fender cu marshall...asta in sensul ca pe clean si crunch (adica clean cu boost) obtii sunetul ala incomparabil de fender, iar pe lead si lead cu boost obtii un sunet de marshall (sau chiar de mesa daca stii sa umbli la poturi si butonase:D), care e greu de gasit la orice amp in pretul respectiv...

...ceea ce ma tenteaza si pe mine sa fac si te sfatuiesc si pe tine, daca nu te tine buzunarul sa cheltui 1200 eur, ar fi sa vorbesti cu domnul dan panaitescu, care din cate am inteles tocmai scoate amp de vreo 20 W clasa A, pe care astept si eu cu nerabdare sa il aud...daca ai ureche, poti sa mergi sa incerci, ca sunt multe vorbe si de bine si de rau despre omul asta, dar eu personal am auzit si scule facute de mana lui, care suna absolut bestial...dar e drept si altele care suna f prost (de exemplu ampul lui nicu covaci :))....cam atat...

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

oricum cred k ar trebui sa cauti ceva mai versatil ..... pt k sar putea sa vrei sa canti anumite lucruri si sa nu iti permita ampul ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.