www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help :)


Guest Witchdemon
 Share

Recommended Posts

Guest Witchdemon

buna....as dori sa-mi cumpar un squier bullet ca nu dispun de prea multi bani din pacate....da am auzit ca e cam slab la doze ...dupa ce le schimbi va suna mai ok ? ....va multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cata_catalin

am eu un telecaster super daca te intereseaza nou noutz adaugama sa`tzi dau poze si ne intelegem la pretz catalinu_alt

Link to comment
Share on other sites

Guest Witchdemon
te contrazic :) am luat una la 200 ron si ii fac dozele cu shielding si corpul...e mai buna ca si grif si routing in corp ca unele standarduri si grifu decat un affinity

sunt umpic mai paralel ....cum e chestia cu shielding ?:">

Link to comment
Share on other sites

asijderea

pai nu ai si tu pe cineva care sa ti recomande o chitara mai calumea cat de cat?chiar tr sa iei toate gunoaiele cu nume pompoase?harley benton,vorson,squier,behringer,delson,unde le gasiti frate?

 

de ce ai bagat Squierul in lista "gunoaielor" ??? tare sunt curios daca ai tinut una in mana vreodata...

am vazut ca vindeai o copie ordinara de stratocaster, din placaj ... crezi ca e mai valabila ca un Squier , fie el si cel mai ieftin ( Bullet ) ???

din lista aia , Delson este cu adevarat un gunoi de brad, dat cu lac de unghii ...Behringer o urmeaza...

Harley Benton , desi e o chinezarie ieftina, are finisaje destul de bune pt pretul la care se vinde ...

cat despre Squier, au preturi pana la 1200RON , asa ca nu cred ca poti sa le pui in aceeasi oala cu Delson.

Link to comment
Share on other sites

aste tr sa fie un fel de mdf,nu?nu am vazut asa ceva sub forma de chitara da daca pui o doza de electrica sub un elastic de chiloti si l zbarnai un pic o sa sune a electrica.asta nu inseamna ca cineva tr sa l cumpere sub forma de chitara electrica si sa se dea ciumec cu ea

Link to comment
Share on other sites

aste tr sa fie un fel de mdf,nu?nu am vazut asa ceva sub forma de chitara da daca pui o doza de electrica sub un elastic de chiloti si l zbarnai un pic o sa sune a electrica.asta nu inseamna ca cineva tr sa l cumpere sub forma de chitara electrica si sa se dea ciumec cu ea

 

si cum ramane cu "gunoaiele" alea enumerate de tine ? zi-mi ca Squier ti-a scapat, si ai scris din greseala... ca altfel nu ai nici o scuza, si ti se poate pune o eticheta de "habarnamist" ...cu scuzele de rigoare, dar nu asa se dau sfaturi ...

Link to comment
Share on other sites

de ce ai bagat Squierul in lista "gunoaielor" ??? tare sunt curios daca ai tinut una in mana vreodata...

am vazut ca vindeai o copie ordinara de stratocaster, din placaj ... crezi ca e mai valabila ca un Squier , fie el si cel mai ieftin ( Bullet ) ???

din lista aia , Delson este cu adevarat un gunoi de brad, dat cu lac de unghii ...Behringer o urmeaza...

Harley Benton , desi e o chinezarie ieftina, are finisaje destul de bune pt pretul la care se vinde ...

cat despre Squier, au preturi pana la 1200RON , asa ca nu cred ca poti sa le pui in aceeasi oala cu Delson.

am avut squier prietene dar am ramas cu griful pe jumatate in mana pt ca eu nu prea folosesc tremolo si trag de gatul chitarii si obisnuit fiind cu chitari solide sa fac un pic de wa wa si surpriza:corpul nu zic ,era mai rezistent si impreuna cu un gat am facut o chitara care am dat o gratis la cineva de pe forum

tu poti sa faci asa ceva?

ce ai vazut tu nu e din placaj e lemn din 3 bucati si am scris si in anunt ca nu e mare grozavie,stii sa deosebesti placajul de lemn?

nu mai zic ca era mad max signiature

Link to comment
Share on other sites

am avut squier prietene dar am ramas cu griful pe jumatate in mana pt ca eu nu prea folosesc tremolo si trag de gatul chitarii si obisnuit fiind cu chitari solide sa fac un pic de wa wa si surpriza:corpul nu zic ,era mai rezistent si impreuna cu un gat am facut o chitara care am dat o gratis la cineva de pe forum

tu poti sa faci asa ceva?

ce ai vazut tu nu e din placaj e lemn din 3 bucati si am scris si in anunt ca nu e mare grozavie,stii sa deosebesti placajul de lemn?

nu mai zic ca era mad max signiature

 

ok , nu vreau sa intram in polemici. doar ca mi s-a parut putin deplasata afirmatia ta cu Squier-ul in lista gunoaielor...

Link to comment
Share on other sites

si cum ramane cu "gunoaiele" alea enumerate de tine ? zi-mi ca Squier ti-a scapat, si ai scris din greseala... ca altfel nu ai nici o scuza, si ti se poate pune o eticheta de "habarnamist" ...cu scuzele de rigoare, dar nu asa se dau sfaturi ...

au stai ca pe asta nu am vazut o

pai sfat mai bun ca asta cine i dadea?ai observat ca daca cineva da un anunt si zice;sunt incepator si vreau electrica;sar o gramada de pe forum:baga un ochi aici, ia de aici ,cumpara de la mine,nu ti lua squier ia ti aria nu stiu cat dar am si eu una la vanzare intamplator am dreptate?

 

uite retrag squier de pe lista ca sa ti fac o placere o fi fost un accident

prima chitara am luat o in 1992 era acustica si am facut o electrica pt ca pe atunci nu erau posibilitati ca acum

tu te nascusesi pe atunci?

 

facem pace ca doar avem ceva minte nu?

Link to comment
Share on other sites

a

prima chitara am luat o in 1992 era acustica si am facut o electrica pt ca pe atunci nu erau posibilitati ca acum

tu te nascusesi pe atunci?

 

facem pace ca doar avem ceva minte nu?

 

da , ma nascusem de mult, si cantam pe vremea aia ...

gata, piua... sa-l lasam pe om sa-si cumpere o chitara pt inceput.

pt begineri , zic ca un Bullet e mai mult decat OK. o duci la un mester, iti face un setup bun , nu folosesti tremolo-ul ca e prost si se dezacordeaza... in rest, poti sa canti cat vrei la ea.

Link to comment
Share on other sites

pai tu ai dreptate ca noi am sarit unu la altul da tie nu ti a raspuns nimeni cum trebuie

daca ai bani putini o sa iei o chitara cu probleme chiar daca ei una noua

sftul meu e sa iei o chitara second hand dar care sa aiba humbucker (doza dubla)pt ca un sigle coil nu o sa ti aduca satisfactie decat pe clean in lipsa unui amplificator bun sau a unei pedale reusite

pot sa ti dau o copie strat cu doze fender daca esti din bucuresti o tii cat vrei tu si cand te plictisesti de ea o dai inapoi sau la altcineva ca sa ta lamuresti ce fel de chitara vrei

Link to comment
Share on other sites

Guest Witchdemon

problema e ca sunt din maramures ...da multumesc oricum ...macar m-am razgandit sa ma grabesc aiurea si sa dau si banii degeaba...pana la urma nu moare nimeni daca mai astept

Edited by Witchdemon
Link to comment
Share on other sites

de acord ..cu cat astepti mai mult cu atat vei pierde mai mult timp pt. cantat.....

eu te-as sfatui sa-ti iei cat mai repede .....sa inveti ....si in viitor vezi tu ce vrei mai exact sa canti iti alegi chitara ce o sa vrei....

 

Edit : squier bullet mi se pare just right pt. incepator....

Start playing...fast! :)

Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu in seama cu o intrebare...

de ce ar fi asa de proasta o chitara ca Squier Bullet...? :) nu ma refer la materiale, care probabil ca nu sunt asa de bune, cu toate ca are corp din basswood...ma refer la tremolo, la doze, la electronica... pan' la urma, dozele sunt niste doze stoc, pe care le gasesti pan' la urma pe orice chitara mai ieftina, poturile sunt decente, nu fasaie sau nu fac zgomote ciudate, iar vibrato-u' e identic cu unu' de pe un Fender Mexican, sa zicem...

chiar as vrea sa stiu care e treaba... :)

 

acum...on za topic:

eu cred ca cel mai bine ar fi sa mergi prin magazine si sa probezi, sa te gandesti si sa te hotarasti, si in final sa iei exact chitara care-ti place tie, care ti se pare tie ca suna mai bine si e mai cantabila :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

CernoBill, e vorba de calitatea materialelor folosite si de calitatea constructiei. Poate ca design-ul puntii este acelasi cu cele de la suratele mai mari, insa doar atat.

 

In alta ordine de idei, pentru "prima chitara electrica", sintagma care, in cele mai multe cazuri denota un instrument temporar, eu zic ca este OK.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.