www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Uitatul Unde Trebuie Pe Chitara


Guest Keeper
 Share

Recommended Posts

Problema mea e ca nu prea stiu ce/cum sa fac astfel incat sa reusesc sa nu mai fie nevoie sa ma uit la mana dreapta atunci cand cant ( ca din cate am citit/vazut atentia trebuie indreptata spre mana stanga). Am incercat metoda cu tinutul partii de sub degetul mare pe corzile de mai sus dar asa la majoritatea melodiilor care le "incerc" opresc sunetul corzii respective si suna aiurea...

 

intrebarea mea exista alte puncte de reper pentru mana dreapta? sau ramane "exerseaza metoda asta pana iese ca e cea mai eficienta"? :)

 

mentiuni poate importante pentru cei care vor raspunde: atm am o chitara clasica hora si sunt extrem de incepator :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

E mai simplu si recomandat sa "opresti sunetul mi-ului gros" aka sa faci palm-mute cu podul palmei drepte, tinant mana de-a curmezisul corzilor la bridge.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am incercat metoda cu tinutul partii de sub degetul mare pe corzile de mai sus dar asa la majoritatea melodiilor care le "incerc" opresc sunetul corzii respective si suna aiurea...

 

Oare? :)

Link to comment
Share on other sites

si uite asa incepe razboiul. Keeper mane incearca sa faci postul mai clar, ca nici nu stii daca beauwolle a fost ontopic sau nu. (no offence to anyone)

Link to comment
Share on other sites

mentiuni poate importante pentru cei care vor raspunde: atm am o chitara clasica hora si sunt extrem de incepator :)

E mai simplu si recomandat sa "opresti sunetul mi-ului gros" aka sa faci palm-mute cu podul palmei drepte, tinant mana de-a curmezisul corzilor la bridge.

 

Palm mute ... chitara clasica ... :):)

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

no offense dar sunt uimit ce de posturi aiurea au aparut pe baza unei intrebari...desi nu inteleg cum am fost neclar...mai incerc o data:

in acest moment cand cant trebuie sa ma uit la mana dreapta unde se duce fiindca altfel fie dau pe langa corzi si nu nimeresc niciuna, fie dau pe alta coarda decat cea care trebuie (in majoritatea cazurilor)... Din cate stiu eu corect este atunci cand nu mai ai grija mainii drepte astfel incat sa-ti acorzi majoritatea atentitei mainii stangi si unde se duce ea. Intrebarea mea este daca exista si alt sistem de repere in afara de cel cu "tinutul podului palmei pe corzile care se afla mai sus pe chitara" pentru a-ti da seama unde este exact mana dreapta pe corzi.

 

ce este neclar in asta? :) daca spuneti EXACT ce nu e clar o sa incerc sa clarific si mai mult ... desi mie mie se pare destul de inteligibil

Link to comment
Share on other sites

E mai simplu si recomandat sa "opresti sunetul mi-ului gros" aka sa faci palm-mute cu podul palmei drepte, tinant mana de-a curmezisul corzilor la bridge.

 

 

cre ca n-ai inteles tu...citeste mai atent

 

Deci voi ati inteles aiurea...nu voia sa faca palm-muting, ci doar nu nimerea corzile cu pana.

 

no offense dar sunt uimit ce de posturi aiurea au aparut pe baza unei intrebari...desi nu inteleg cum am fost neclar...mai incerc o data:

in acest moment cand cant trebuie sa ma uit la mana dreapta unde se duce fiindca altfel fie dau pe langa corzi si nu nimeresc niciuna, fie dau pe alta coarda decat cea care trebuie (in majoritatea cazurilor)... Din cate stiu eu corect este atunci cand nu mai ai grija mainii drepte astfel incat sa-ti acorzi majoritatea atentitei mainii stangi si unde se duce ea. Intrebarea mea este daca exista si alt sistem de repere in afara de cel cu "tinutul podului palmei pe corzile care se afla mai sus pe chitara" pentru a-ti da seama unde este exact mana dreapta pe corzi.

 

ce este neclar in asta? :) daca spuneti EXACT ce nu e clar o sa incerc sa clarific si mai mult ... desi mie mie se pare destul de inteligibil

 

Folosesti pana ?

Link to comment
Share on other sites

ca sa nu fie prea scurt reply-ul: da ... folosesc pana.

 

si in legatura cu obisnuinta: presupun si eu ca e din obisnuinta.. dar de ce sa am nevoie de ex de 1 luna sa ma obisnuiesc atunci cand poate datorita altei tehnici as putea ajunge la acelasi rezultat in 2/3 saptamani (un exemplu pur teoretic valorile nu au neaparat legatura cu realitatea :) ). Ideea e ca vreau sa vad daca exista si alte alternative .

Link to comment
Share on other sites

dai acolo pana te inveti ca si eu eram la fel acu 2 sapt dar acum e m bine efecitv joaca-te o ora cu corzile fiind atent doar la mana dreapta, pe urma dai uitandu-te in alta parte, inchide ochii si dai, chestie de exercitiu. eu incerc sa-mi impun 30 de min zilnic de repetitie doar sa dau peste corzi cu dreapta cu pana, si 30 de min cu degetele (primele 3 degetu mare, restu urmataorele degete si degetul mic tinut pe chitara) pe urma ma apuc si fac exercitii, acordurile le repet si incerc sa trec rapid din acord in acord dar corect si pe urma mai incerc un tab. a si mai repet notele pe corzi, care le stiu :)

 

repetitia secretul invataturii :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.