www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare


yamazaki
 Share

Recommended Posts

o intrebare [ sper sa fie la forumu bun ]

la soloul de a dont cry - guns are o faza asta:

|-----------------------|
|--10~------------------|
|----------------7r---5-|
|--7~-------------------|
|-----------------------|
|-----------------------|

 

dupa cum vedeti 7~ si 10~ se dau in alelas timp, cum ac treaba asta cu pana fara sa lovesc eu pe [ sol ]

Link to comment
Share on other sites

pei, aici e o faza cam aiurea... ca, trebuie sa tii pana intre degetul aratator si muianu :), ca sa-ti ramana degetul mare liber, si astfel sa dai cu cu pana pe mi (adica pe 10~) si cu degetul mare pe sol (7~). sau ai putea sa lasi pana deoparte si sa o faci cu degetele, si cand vine o parte, de exemplu e un bend mai mare, sa iei din nou pana in mana. etc.. is mai multe variante

Link to comment
Share on other sites

Sau poti pur si smplu sa tii cele 2 note apasate si sa mutuiesti coarda dintre ele cu aratatorul. Adica aratatorul de la mana stanga sa tina apasata coarda Re pe tasta 7 si sa stea doar putin lipit de coarda sol. Cealalta nota o tii cu degetul mic. Dai in toate cele 3 corzi ( inclusiv Sol ) dar cea pe care nu ai nota nu se va auzi decat f scurt ( asta daca nu cumva o atingi intr-o pozitie de armonica naturala ). Nu e chiar corect dar functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

adi varianta ta este corecta si se foloseste insa varianta lui hihi e total incorecta.cea mai simpla metoda este sa folosesti "hybrid picking" care este foarte folosita si consta in folosirea penei normal iar degetul mijlociu si inelarul se folosesc la ciupit note in cazuri mai speciale, ca si acesta de exemplu.deci MI il ataci normal cu pana ,iar SOL cu degetul mijlociu. iar daca chiar ti se pare prea complicat poti lasa o nota afara ca doar nu trebuie sa copiezi nota cu nota. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu il cant folosind hybrid picking si mi se pare chiar lejer. Repeta-l un pic cum a drescris s0rin sa vezi ca nu mai e asa greu dupa o vreme. Eventual incearca sa canti si alte octave in stilul asta

 

Octava (asa la gramada): power-chord complet din care scoti coarda din mijloc, adica de exemplu ai mai jos Si si octava precum Do# si octava:

 

e------------
B------------
G-4---6------
D------------
A-2---4------
E------------

 

Edit: am tras la repezeala bucatica aia ca sa-ti dau o idee. Primele trei sunt cantate la octava cu hybrid picking si dup-aia canti doar nota mai joasa.. cam ca in TAB :)

bucatica_dont_cry.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.