www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Pentru Chitara


Guest junkie

Recommended Posts

Deci cine e nedumerit(ca mine) in priviinta efectelor, sau poate are doar curiozitati, se poate discuta aici :)

 

Fiind egoist de la nastere evident am facut topicul in interes personal, am cantat mult pe clasica, acum juma de an am trecut pe electrica dupa o trecere scurta prin acustica.

 

Din ce stiu sunetul unei pedale este influentat mult de chitara/amp, eu am un pack ibanez gsa6 de care sunt foarte multumit. Momentan vreau o pedala de distorisie in jur de 300 de lei,mi-ar placea un procesor digital cu o droaie de efecte dar in banii astia nu am vazut nimic interesant, si in plus parca nu imi place ideea ca sunetul meu e produs de o chestie cu 0 si 1.

 

 

 

Eu ma gandeam la pedala asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1209

 

 

 

Asta imi place mie, din ce am auzit si vazut pe net, ca sound vreau ceva cat mai gros, amplu, dar sa se descurce bine si la altele, 

 

am mai vazut pedale de la boss, si chiar mi s-a parut interesanta hardwire metal distorsion

 

daca mai este un topic imi cer scuze dar nu am reusit sa-l gasesc.

 

de mers sa testez pedale chiar nu am cum si sunt si foarte ocupat in aceasta perioada, deci nu am timp de plimbat prin tara.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am Metal Planet de un an si ceva, si sunt foarte multumit de el. E o pedala perfecta pentru metale, e versatila (are mid-uri parametrice, high si low, deci poti scoate cam orice ton de metal). Ca gain merge de la AC/DC pana la thrash metal, sa zicem un pic poate si Black sau death, dar pentru alea numai cu pickup-uri high output sau cu un boost in fata.

Boss Metal Zone are mai mult gain, dar Metal planet are mai mutl volum, adica daca ai volumul la Metal Planet la 50% pentru acelasi volum, la metal ZOne trebuie sa il dai la 65-70%. Pe langa asta, Metal Planet e o pedala destul de silentioasa, adica daca folosesti humbucker, nu ai zgomot deranjant nici la volum de repetitie sau concert.

Acum am si un metalZone, dar nu am avut ocazia sa le compar inca, side-by-side, cum majoritatea chestilor sunt departe de mine, dar in 2-3 ore o sa pot face asta la un prieten, o sa mai revin atunci.

pana atunci, citeste pe aici: http://reviews.harmony-central.com/reviews...tal+Planet/10/1

A, si recomand Metal Planet pt heavy/thrash, in loc de orice procesor.

Uite aici, se vinde un Metal planet: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...mp;#entry277577

Pe langa asta, recomand adaptorul de la Rocktron, e super fain, si filtreaza zgomotele de la retea, adica o sa iti sune ca si cum ai avea pedalele pe baterii http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1212

Link to comment
Share on other sites

Am facut comparatia, suna foarte asemanator, (nu imi permit sa zic la fel, ca numai 15 minute le-am testat), se pot scoate cam aceleasi sunete din ele. Diferentele insa sunt altundeva:

- la drive mare, Metal Planet e mai silentios decat Metal Zone

- Metal Planet are mai mult volum decat Metal Zone (cu vreo 20%)

- Metal planet are un led orbitor de luminos, un pic chiar enervant.

Avantajul lui Boss insa este ca e mai mic si are design mai bun, "chicken head"-urile lui Metal Planet se pot misca usor daca nu esti atent cum ii calci switch-ul. Plus ca daca ai mai multe pedale Boss (Digitech, etc de forma asta) poti sa le apesi doua cate doua.

 

Eu zic asa: Metal Planet e un pic mai okay decat Metal Zone la sunet, dar daca ai pedalboard mai mic, e mai okay boss-ul.

Link to comment
Share on other sites

Dimpotrivã. S-a discutat aºa de mult pe forumul RGC despre "pedale" de efecte, încât "liniºtea" sugereazã probabil cã mai bine cauți în subforumurile respective. Ori pui întrebãri mai concrete, mai punctuale.

asta e una din bolile mele, ma pierd usor in detalii :)  

 

 

mersi mult robinfinity am vazut si eu cateva review-uri dar nu pareau prea credibile (pe ultimate guitar avea scor 9.8 :D) ), si in plus eu de rocktron nu prea am auzit. 

 

Mersi ca m-ati ajutat sa ma decid  :) pe viitoro sa mai achizitionez si o pedala de delay eventual un wah. Procesoarele digitale chiar nu pot sa le suport, deci am de cheltuit :)

Link to comment
Share on other sites

E un pic riscant cu review-urile, eu am incredere pana la 70% sa zicem in cele de pe http://reviews.harmony-central.com , ultimate-guitar le citesc cateodata doar asa ca idee, la fel si cele de pe musiciansfriend, zzounds, etc. A, si la note iara nu conteaza asa de mult, de fapt cand vad multe note bune, de obicei caut alea mai slabe, sa vad ce nu i-a placut respectivului.

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

oricum vreau sa o testez si eu :) dar macar sa stiu unde ma duc, mai era si o pedala marshall jackhammer care parea interesanta, dar nu m-a convins

Link to comment
Share on other sites

Am si eu Metal Planet si subscriu la ce a spus robinfinity, este o pedala destul de versatila si cam ce i-ai face nu suna prost. Intr-adevar volumul pedalei este uimitor!!!

 

De fapt toata ingineria sta in reglarea mediilor si a frecventei acestora, de aici putandu-se obtine tonuri variate. Cu doze active suna de mori. Chiar si cu un gain redus nu suna infundat ca o gajaiala, dar desigur ca este facuta pt a abuza de gain.

 

Intr-adevar led-ul este uneori deranjant de puternic, deseori il acopar cu degetul ca sa vad bine cat sucesc de butoane. Un minus ar fi faptil ca nu este true bypass, dar nu ia prea mult din ton. Folosit cu baterie sau cu un adaptor 9V de calitate nu are zgomot (insa utilizarea unui adaptor fabricat in RPC, ca asa se spune acum, aduce un brum cat casa).

 

Daca esti din Bucuresti ti-as putea arata pedala, intr-o zi cu soare cand am timp.

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu imi mai iau pedala de distorsie, pentru inceput imi i-au o pedala multieffect digitala (ca ajuta mai mult la trupa) si mai incolo dupa ce se aduna banii mai cumpar si cate o pedala :)

 

probabil o sa cumpar un korg ax5g din ce am vazut pe net e destul de buna la banii ei :)

 

am I right? :)

Link to comment
Share on other sites

Rocktron, suna mai natural si la distors asta chiar conteaza. Uber Metal nu e o pedala rea dar se aude cateodata ca e digitala.

CUM SE AUDE CA-I DIGITALA ?

 

probabil ai analizor de spectru in ureche si auzi si armonicile codurilor numerice radiate parazitar

 

? ce le sesizezi prin ecranajele suplimentare si filtrele de rejectia a emisiei acestora .

 

Cum suna un distors natural si cum suna artificial ?

 

Sau ce inseamna distorsiune ?

 

pana acum am dedus ,din ce ai scris, ca exista:

 

 

distorsiune Analogica

 

-Naturala

 

- Artificiala

 

 

 

distorsiune Digitala

 

-Naturala

 

- Artificiala

 

 

 

naturala o fi cea care apare fara sa o dorim , dar cand vrem distorsiune o cream artificial ?

 

cum ar fi treaba asta cu natural si artificial ?

 

Tot asa putem sa spunem ca pedala XYZ are distorsiune mai "verde" cam tot atata valoare ar avea in descrierea carac

teristicilor electroacustice .

Link to comment
Share on other sites

dar nu avea dreptate, sunetul digital e altfel fata de cel analog, si personal mi se pare mai placut :)

 

tot nu am reusit sa ajung la bacau sa-mi iau multiefect, dar oricum am mai gasit o alternativa :)

 

ce e mai bun dintre korg ax5g si zoom g1x (sa omitem ca mbele sunt varza :))

)

Link to comment
Share on other sites

CUM SE AUDE CA-I DIGITALA ?

 

probabil ai analizor de spectru in ureche si auzi si armonicile codurilor numerice radiate parazitar

 

? ce le sesizezi prin ecranajele suplimentare si filtrele de rejectia a emisiei acestora .

 

Cum suna un distors natural si cum suna artificial ?

 

Sau ce inseamna distorsiune ?

 

pana acum am dedus ,din ce ai scris, ca exista:

 

 

distorsiune Analogica

 

-Naturala

 

- Artificiala

 

 

 

distorsiune Digitala

 

-Naturala

 

- Artificiala

 

 

 

naturala o fi cea care apare fara sa o dorim , dar cand vrem distorsiune o cream artificial ?

 

cum ar fi treaba asta cu natural si artificial ?

 

Tot asa putem sa spunem ca pedala XYZ are distorsiune mai "verde" cam tot atata valoare ar avea in descrierea carac

teristicilor electroacustice .

 

Arpi cred ca tu intelegi mai bine decat noi despre ce este vorba. Mie personal pot spune ca in general imi plac efectele de la Line6, dar nu as cumpara pedale de distors de la ei pentru ca nu au dinamica mai deloc. Aici este marea diferenta intre analog si digital dupa parerea mea. Daca nu ai nevoie de dinamica mai bine cumperi un procesor mai bun, pentru ca, intr-un fel sau altul scoti cam orice ton din el, nu mai este nevoie de pedale. De lamurit detaliile tehnice ii las pe cei care se pricep mai bine la bytes si tranzistori, eu unul nu sunt printre cei care au cunostinte foarte bogate in acest domeniu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.