www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Imi Cumpar?


Guest coacervat
 Share

Recommended Posts

Guest coacervat

Vai, ce de raspunsuri!... Multumesc pentru toate, nu ma asteptam.

 

Deci buna ideea asta cu acustica: dar daca iau acustica, nu e asa ca e mult mai greu de invatat, iar de progresat si mai greu? Asta ar insemna ca prima electrica s-o iau peste alti cativa ani... Dar sa trecem la lucruri directe: cred ca o sa-mi iau acustica, pentru inceput. Care? :) Ziceti voi... maxim 600 lei. Astept propuneri, compar "afacerea" cu electrica cu acustica si mai vedem...

gadjo: :) pentru idee. Mai, eu tot ce stiu despre chitare stiu de pe net, Harmony-Central si Youtube plus RGC si Wiki. Dar asta inseamna tot asa, mai mult pareri subiective. Mi-a fost frica sa dau banii pe "rabla", cu gandul ca iau teapa, precum un fost coleg a luat o acustica vai mama ei, 600 de mii vechi, suna ce-i drept dar nu prea bine, (evident, nici el nu avea skill) si omu' s-a lasat.

Restul lumii:da... e clar... mai mult m-am incurcat.

Astept sa vedem daca reusesc sa-mi iau acustica; daca nu, probabil ma mai gandesc la ceea ce vreau eu de fapt sa faca o chitara- si poate ca o sa gasesc... Iar amplificatorul ramane o joaca de copii.

Totusi, astept in continuare opinii si propuneri pentru acustica (sau electroacustica?... ma rog...). As vrea sa zic ca mi-a facut cu ochiul acest Ibanez: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1215 dar nu stiu ce sa zic despre el...

Multumesc

 

...tu cauti ce cauta toti incepatorii. Tonul lui Satriani in scule de 200 de euro. Nu-l vei gasi. Ia-ti omule ceva cat de ieftin si incepe sa zdrangani...

 

Nooo...nici nu ma gandeam sa imit/copiez pe cineva. Caut un sunet specific, sunetul meu. :D

Asa vad ca esti cunoscator care e mai bun, care nu iti place, dar nu ai pus niciodata mana pe sculele de care ai spus ca iti plac sau nu

Cum adica? Nu am inteles ce vrei sa zici... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Chiperion

Da sa-ti zic io, mai verde-n fata, pe pasi. Esti din Bucuresti, da? Rezumat: lasa dreacu' netu', ca nu-ti spune mai nimic despre ce vrei tu, de fapt. Pasii:

*Inchide calculatoru'.

[Optional: ia pe cineva care se pricepe cat-de-cat cu tine.]

*Meri la magazine. In afara de Grosmann, care-i ceva mai incolo, intre GuitarShop, M&C Music si Senia poti sa mergi si-n maini. Sunt in centru, ai cum ajunge de oriunde, sunt una langa alta, chestii trestii.

*Pune si tu mana pe instrumente, ca nu-ti zice netu' cum o sa simti TU cutare grif, cum o sa tii TU cutare chitara, ce impresie are sa-ti lase TIE produsul in sine. Produsul. Nu filmuletul. Nu ce-a zis cutare.

*Roaga cunoscatorul/vanzatorul sa-ti faca o proba. E in interesu' vanzatorului sa vanda. N-o sa te manance. Daca te mananca, sunt singurul vinovat. Pe parcursul probelor, casca analizatorii si vezi care si cum iti place mai mult si mai putin. Nu te sfii sa pui intrebari. Cum se manevreaza aia, cum se foloseste tunerul de pe electroacustica aia, cum se schimba corzile la vintage tremolo/floyd rose, poate chiar si ce ar lua omu' ala in X suma de bani.

 

Uite, pentru ca-s io dragut, o noua lista, Scuze posibile:

*N-am timp: n-ai timp de mers la praduit, n-ai timp nici de chitara. Lasa-te. Ce-o sa te faci daca iti iei ceva? O sa ai de mers periodic sa iei corzi, pene, consumabile.

*Daca [...]? : Daca o sa fie bine? (cum or sa reactioneze aia de la magazine, sau orice alt drob de sare)

*N-are cine sa vina cu mine: Ofera de baut, daca esti filotim, sau doar fa o rugaminte aici, sunt destui oameni care pot sa te ajute, [dez]interesat.

*Nu stiu ce vreau, de fapt: De-aia te duci sa probezi.

*[scuze tip procrastination, adica amanare, pe romaneste]: Ia o haina pe tine, incalta-te si zboara la magazine.

 

in incheiere, da-mi voie sa-ti spun ca esti pe calea cea buna pentru ca nu ti s-a pus pata pe ceva si pentru ca iti doresti un sound al tau. Sunt doua chestii foarte frumoase si foarte importante. Totusi, afla cum suna sculele din cauza ta, nu pe iutub sau din ce zice lumea in review. Si mai important, cumpara-ti ceva la care sa canti cu drag si cu placere. Cel mai important, hev fan. Deocamdata, nu ne gandim la un contract de sute de mii de euro in Dubai, vrem doar sa invatam sa cantam la un instrument. Daca asta vrem. Vrem?

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
Da sa-ti zic io, mai verde-n fata, pe pasi. Esti din Bucuresti, da? Rezumat: lasa dreacu' netu', ca nu-ti spune mai nimic despre ce vrei tu, de fapt. Pasii:

*Inchide calculatoru'.

[Optional: ia pe cineva care se pricepe cat-de-cat cu tine.]

*Meri la magazine. In afara de Grosmann, care-i ceva mai incolo, intre GuitarShop, M&C Music si Senia poti sa mergi si-n maini. Sunt in centru, ai cum ajunge de oriunde, sunt una langa alta, chestii trestii.

*Pune si tu mana pe instrumente, ca nu-ti zice netu' cum o sa simti TU cutare grif, cum o sa tii TU cutare chitara, ce impresie are sa-ti lase TIE produsul in sine. Produsul. Nu filmuletul. Nu ce-a zis cutare.

*Roaga cunoscatorul/vanzatorul sa-ti faca o proba. E in interesu' vanzatorului sa vanda. N-o sa te manance. Daca te mananca, sunt singurul vinovat. Pe parcursul probelor, casca analizatorii si vezi care si cum iti place mai mult si mai putin. Nu te sfii sa pui intrebari. Cum se manevreaza aia, cum se foloseste tunerul de pe electroacustica aia, cum se schimba corzile la vintage tremolo/floyd rose, poate chiar si ce ar lua omu' ala in X suma de bani.

 

Uite, pentru ca-s io dragut, o noua lista, Scuze posibile:

*N-am timp: n-ai timp de mers la praduit, n-ai timp nici de chitara. Lasa-te. Ce-o sa te faci daca iti iei ceva? O sa ai de mers periodic sa iei corzi, pene, consumabile.

*Daca [...]? : Daca o sa fie bine? (cum or sa reactioneze aia de la magazine, sau orice alt drob de sare)

*N-are cine sa vina cu mine: Ofera de baut, daca esti filotim, sau doar fa o rugaminte aici, sunt destui oameni care pot sa te ajute, [dez]interesat.

*Nu stiu ce vreau, de fapt: De-aia te duci sa probezi.

*[scuze tip procrastination, adica amanare, pe romaneste]: Ia o haina pe tine, incalta-te si zboara la magazine.

 

in incheiere, da-mi voie sa-ti spun ca esti pe calea cea buna pentru ca nu ti s-a pus pata pe ceva si pentru ca iti doresti un sound al tau. Sunt doua chestii foarte frumoase si foarte importante. Totusi, afla cum suna sculele din cauza ta, nu pe iutub sau din ce zice lumea in review. Si mai important, cumpara-ti ceva la care sa canti cu drag si cu placere. Cel mai important, hev fan. Deocamdata, nu ne gandim la un contract de sute de mii de euro in Dubai, vrem doar sa invatam sa cantam la un instrument. Daca asta vrem. Vrem?

Sounds like fun... Intr-o saptamana-doua sper sa pot incerca mai multe instrumente. Nu sunt originar din Bucuresti, in timpul saptamanii trec aproape in fiecare zi pe la Universitate, ceea ce inseamna ca voi avea timp. Acum ca e week-end stau sa procesez ideea...

Sa nu creada cineva ca n-am fost la Muzica- am fost de multe ori chiar dar doar am tras cu ochiul... la Hellraiserul ala lucios... sau parca cel de langa el era lucios?...

Bine, deci se pare ca va trebui sa petrec cateva zile pe la Muzica...

Multumesc pentru raspuns(uri). Spor!

Link to comment
Share on other sites

Sounds like fun... Intr-o saptamana-doua sper sa pot incerca mai multe instrumente. Nu sunt originar din Bucuresti, in timpul saptamanii trec aproape in fiecare zi pe la Universitate, ceea ce inseamna ca voi avea timp. Acum ca e week-end stau sa procesez ideea...

Sa nu creada cineva ca n-am fost la Muzica- am fost de multe ori chiar dar doar am tras cu ochiul... la Hellraiserul ala lucios... sau parca cel de langa el era lucios?...

Bine, deci se pare ca va trebui sa petrec cateva zile pe la Muzica...

Multumesc pentru raspuns(uri). Spor!

ca acustica eu personal iti recomand calduros acusticele Hohner... mi-am luat una la 550 ron(parca atat era) acum o luna si un pic (e model HW220P) si cu niste corzi fender acustice noi de 0,12 suna absolut bestial, am mai probat cateva pe acolo si sunau destul de bine da asta m-a lasat masca.. m-am asezat, am acordat-o un pic, am dat un la minor si ma uit la un prieten de-al meu cu care venisem, eram amandoi ceva de genu "woah", singura chestie care nu prea imi convine e ca a inceput sa se duca un pic din vopseaua neagra de pe grif, da tonu'... tonu' e incredibil, am probat si un Fender CD60, care e vreo 425 roni, si o acustica Aria cam tot de vreo 400 roni, si asta hohner a mea e cu 2-3 clase peste astea.

 

le gasesti la Music E Store, cam pustiu magazinu' da intreaba pe la Muzica, iesi pe acolo pe niste scari in jos unde scrie "numai personal autorizat" :) si iesi intr-o curte interioara. din music e store poti sa iesi la 10 metri de Senia.

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
nu ti s-a pus pata pe ceva

 

De fapt, sa sti ca-mi plac foarte mult Ibanezurile electrice (mai ales cele hollowbody). :)

 

Momentan nu dispun de bani, dar in cel mai scurt timp cand voi face rost de suma respectiva, probabil voi cere asistenta cuiva de aici pentru shopping. Sper sa nu se supere nimeni...

 

In tot cazul multumesc tuturor celor care au raspuns, mi-am facut o idee. Respecte vesnice... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest KingAndrulici
A!... greseala evidenta!...

Stil:de la blues si classic rock-folk la death metal... sau fara folk... adica de toate cu aglomerarea elementelor pe langa rock-metal

Bani:nu stiu in ce proportie sa dau pe chitara si pe amplificator, dar in total nu pot depasi 15-1700 RON in total, sa zicem ~1000 lei pe chitara si restu' pe amp... sau mai putin, ca cine stie ce mai descopar ca-mi mai trebuie...

Altele:intrebati...

 

ia-ti un jackson

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Clasica sincer nu ma atrage, iar referitor la Jackson ma abtin deoarece chiar nu ma pricep, poate imi spui tu ce avantaje ar avea fata de Squier si ce dezavantaje fata de un Ibanez. However, m-am hotarat sa-mi iau o acustica. Nu am exclus electrica din plan, dar deocamdata as vrea sa zdrangan o acustica, sa vaz cu ce se mananca. Luni merg in Muzica sa caut una. Sper sa gasesc un Hohner sau un Ibanez la MC Music... daca gasesc deschis... :) Probabil ca alti membri ar zice: pai ce-ai pazit pana acum? E simplu: abia acum am strans practic bani suficienti (mai vreau si alte lucruri), iar vacanta o petrec la tara... Ce-am precizat in postarile anterioare erau in faza de proiect. Asta ca sa nu stric rostul mai multor treburi. Multumesc pentru parere, oricum. Sarbatori fericite si la multi ani!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest coacervat

Scuze ca reinvii topicul, dar poate ca membrii care au incercat sa ma ajute (le multumesc iar pe aceasta cale) ar fi amatori sa stie rezultatul sfaturilor lor. Contrar parerii generale, un nene din Muzica mi-a recomandat un Epiphone. L-am ascultat si mi s-a parut ok, deci l-am luat. Am mers, cum spunea cineva, mai mult la instinct. Nu mult, ~ 500 de lei. Acum vreo saptamana si ceva. Nu stiu daca e buna sau proasta- mie-mi place.

Multumiri speciale celor care s-au oferit in mod expres sa ma "sfatuiasca".

La anul si la multi ani!

P.S.: daca mai am vreo intrebare, sper ca pot s-o adresez tot aici...nu?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever

Cred ca ai facut o alegere buna :D . Iti urez cantari placute si reusite, La Multi Ani si numai bine :)

 

Da, mai poti pune intrebari aici daca e ceva, sau poti face un topic nou :) . RGC te va ajuta intotdeauna :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest GuittaraNovice

Ce credeti un Fender CD-140S sau un Hohner HW640 sunt cu o clasa peste actuala Hora Western? Peste cateva luni vreau sa fac un upgrade asa ca ma interesez de acum...

Daca a testat cineva respectivele modele rog sa posteze opinii...10x

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Da ceva detalii despre Hora ta, parerea mea e ca da, din umila mea experienta acumulata intre timp. Oricum, cele doua expuse de tine sunt putin diferite. Cel mai bine tu poti sa-ti raspunzi, le incerci si vezi daca iti plac mai mult decat actuala. Simplu. Cum ai zis de la inceput, mai intereseaza-te, eventual incearca si altele. Bafta! Asa am facut si eu cand am cautat chitara.

Link to comment
Share on other sites

Ce credeti un Fender CD-140S sau un Hohner HW640 sunt cu o clasa peste actuala Hora Western? Peste cateva luni vreau sa fac un upgrade asa ca ma interesez de acum...

Daca a testat cineva respectivele modele rog sa posteze opinii...10x

 

Cu siguranta sunt mai bune decat Hora Western. Daac tot vrei sa cheltuiesti cca 750 RON pe o chitara acustica te sfatuiesc sa te uiti si dupa un Ibanez AW15-LG, este 800 RON si mi se pare o super chitara pentru banii aia.

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

@coacervat- este hora W11204 cu fata solida de molid. Sunetul este bun insa as vrea o chitara la care sa pot canta mai usor. Aici ma refer la gat care este cam gros si ma incomodeaza dar si cu action-ul cred ca s-ar putea mai bine. Sunt incepator si merg 90% pe fingerpicking; cu tonul ei ma impac insa as vrea ceva care sa-mi usureze procesul de invatare si nu sa ma obstructioneze. Cu banii vreau sa ma opresc la 8-9 mil maxim. Nu cred ca e necesar la experienta mea(~4 luni) sa investesc cateva zeci de milioane intr-o chitara de referinta.

 

@Blackthorn - prompt ca intotdeauna. Am descoperit ca este si-n oraselul meu (Buzau) o filiala a Magazinului de Muzica care ar avea (cel putin pe site) Fender CD-140S si Hohner HW640. Speeer sa fie si la fata locului pentru ca altfel nu cred ca aduc ei la comanda doar ca sa probez eu:D Daca nu sunt satisfacut prin comparatie cu hora de "cantabilitate?" raman cu asta pana invat instrumentul bine. O sa tin cont si de sugestia ta insa sa vad pe unde prind Ibanezul la probat. Mi-oi face un drum pana la Bucharest pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Sunt incepator si nu stiu pe cine sa intreb, nu am prieteni in domeniu, abia incerc si eu sa intru in "gasca"...

Vreau sa cumpar aceasta chitara:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...caster&st=0

Prima problema pe care o am, inainte sa o fi vazut, este seria. Este made in Mexico si chitara are seria urmatoare (dictata la telefon, eu nu am vazut inca chitara):

MN8 115701

Pe site-ul lu Fender se confirma ca e facuta in '99, asa cum spune si cel care o vinde, dar mai scrie si ca seria trebuie sa fie MN8+ 5 digits

Iar seria aceasta a mea are 6 cifre............

Este vorba de ceva necurat? Ca nu inteleg..

PS: Imi cer scuze lui Alex, cel care vinde chitara, ca fac totul public asa, pun la dezbatere, dar am spus o: nu am pe cine sa intreb in alta parte. Nu ne cunoastem inca, nu e vorba de nimic personal.

Tot intrand pe forum am observat ca sunt f multi aici de a dreptul experti in Fender, oameni care isi dau seama doar dupa un detaliu doua ce model e, ce an, in ce tara e facut etc. etc., chestii care pe mine ma depasesc total.

Si, daca tot aduc vorba, as primi bucuros orice fel de comentariu despre aceasta chitara. Daca cineva cu ochiul format vrea sa isi dea cu parerea ii multumesc anticipat..

:)

 

Am uitat sa zic. Evident ca l am intrebat pe vanzator intai despre dilema dar nu a stiut nici el despre ce ar putea fi vorba.. Asa ca m am hotarat sa pun intrebarea aici pe forum.

Repet: La fel de cu interes primesc orice fel de comentariu care ar putea sa ma ajute, la adresa acestei chitari.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutare

Sunt incepator si nu stiu pe cine sa intreb, nu am prieteni in domeniu, abia incerc si eu sa intru in "gasca"...

Vreau sa cumpar aceasta chitara:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2...caster&st=0

Prima problema pe care o am, inainte sa o fi vazut, este seria. Este made in Mexico si chitara are seria urmatoare (dictata la telefon, eu nu am vazut inca chitara):

MN8 115701

Pe site-ul lu Fender se confirma ca e facuta in '99, asa cum spune si cel care o vinde, dar mai scrie si ca seria trebuie sa fie MN8+ 5 digits

Iar seria aceasta a mea are 6 cifre............

Este vorba de ceva necurat? Ca nu inteleg..

PS: Imi cer scuze lui Alex, cel care vinde chitara, ca fac totul public asa, pun la dezbatere, dar am spus o: nu am pe cine sa intreb in alta parte. Nu ne cunoastem inca, nu e vorba de nimic personal.

Tot intrand pe forum am observat ca sunt f multi aici de a dreptul experti in Fender, oameni care isi dau seama doar dupa un detaliu doua ce model e, ce an, in ce tara e facut etc. etc., chestii care pe mine ma depasesc total.

Si, daca tot aduc vorba, as primi bucuros orice fel de comentariu despre aceasta chitara. Daca cineva cu ochiul format vrea sa isi dea cu parerea ii multumesc anticipat..

:)

 

Am uitat sa zic. Evident ca l am intrebat pe vanzator intai despre dilema dar nu a stiut nici el despre ce ar putea fi vorba.. Asa ca m am hotarat sa pun intrebarea aici pe forum.

Repet: La fel de cu interes primesc orice fel de comentariu care ar putea sa ma ajute, la adresa acestei chitari.

Multumesc

 

Daca asta e fake, inseamna ca pot sa merg la dealerul local de Fender si sa fac treaba mica pe jumate din Fenderele de acolo, pt ca asta suna mai bine. Pe de alta parte, eu i-am bagat seria aici http://www.guitardaterproject.org/fender.aspx si mi-a zis asta despre ea

 

Guitar Info

Your guitar was made at the

Ensenada Plant (Fender), Mexico

in the Year(s): 1998 - 1999

 

Vezi si tu ce si cum cauti si pe unde verifici, eu sunt oricand disponibil sa ti-o aduc la o proba sau sa mergem cu ea la Guitar Shop sa o compari cu cele din magazin.

 

Numai bine

Alex

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.