www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Imi Cumpar?


Guest coacervat
 Share

Recommended Posts

Guest coacervat

Salut!

In primul rand sa va spun ca am de gand sa cumpar o chitara electrica plus whatever mai trebuie in afara de ea.

Am citit si rascitit aproape tot forumul si n-am ajuns la o concluzie multumitoare, plus ca ar fi mai bine sa primesc pareri strict pentru cazul meu. Sunt prea multe informatii, ma incurc in ele si poate ca de fapt, nici nu le inteleg.

Deci... nu ma consider incepator, pentru ca nu "am inceput" nimic, prin urmare nu stiu nimic sau aproape nimic despre chitare dar tare mi-ar placea sa aflu chestii noi si sa invat lucruri.

Ce sfaturi dati si ce propuneri faceti?

 

Daca am omis vreun detaliu, va rog sa-mi dati de inteles. Daca se poate as vrea cat mai multe pareri cu explicatia "de ce e asa".

Multumesc si astept propuneri.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest coacervat
ce stil muzical ai vrea sa canti, cat esti dispus sa dai pentru chitara, amplificator... sa stie lumea ce chitara sa iti recomande

A!... greseala evidenta!...

Stil:de la blues si classic rock-folk la death metal... sau fara folk... adica de toate cu aglomerarea elementelor pe langa rock-metal

Bani:nu stiu in ce proportie sa dau pe chitara si pe amplificator, dar in total nu pot depasi 15-1700 RON in total, sa zicem ~1000 lei pe chitara si restu' pe amp... sau mai putin, ca cine stie ce mai descopar ca-mi mai trebuie...

Altele:intrebati...

Link to comment
Share on other sites

Stil:de la blues si classic rock-folk la death metal... sau fara folk... adica de toate cu aglomerarea elementelor pe langa rock-metal

Bani:nu stiu in ce proportie sa dau pe chitara si pe amplificator, dar in total nu pot depasi 15-1700 RON in total, sa zicem ~1000 lei pe chitara si restu' pe amp... sau mai putin, ca cine stie ce mai descopar ca-mi mai trebuie...

Bugetul e cam mic pentru ceva pe termen mai lung. Este foarte probabil ca o chitarã ieftinã cu care sã lucrezi bine la început, sã ți se parã slãbuțã peste o jumãtate de an. La fel ºi cu amplificatorul, deºi acolo ajungi mai repede la o soluție decentã/durabilã.

Aºa cã îți recomand acum sã iei un amplificator bun, gen "VOX Valvetronix AD30", la 800 RON, ºi o chitarã second-hand. Ulterior poți lua ºi un multi-efect Zoom G2 (nou, sau second hand).

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
...

Care e ideea in asta? Sa schimb chitara mai incolo?

Pai... din cate am inteles eu, 30 W ai astuia sunt mult mai putin decat dublul lui 15(adica volumul perceput e doar cu putin mai mare decat la un amp cu 15 W), deci nu s-ar justifica cei 200 lei in plus fata de asta, de exemplu (am cautat si asta e cel mai mic si e la fel, nu difera decat puterea la output):

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424

Pe de alta parte, tot din auzite si citite umbla un mit cum ca ar fi prea mult chiar si astia 15... pentru relatiile bune cu vecinii. Deci parca l-as lua pe asta de 15 ca e putin mai ieftin, mai putin zgomotos si oricum nu am pretentia sa ma tina o viata sau sa urc cu el pe o scena. Ce parere ai despre acesta?

 

Cat despre chitara, nu am curaj sa apelez la second-hand. Cele noi sunt chiar asa de proaste?... Nu cred ca voi ajunge la un nivel atat de avansat incat sa mi se para slabuta intr-un timp asa de scurt. As vrea sa-mi cumpar personal chitara, nu sa-mi zica cineva "ia-o pe asta ca e ieftina/chilipir" iar dupa aia sa ma trezesc ca nu-mi place, plus ca nu pot/nu stiu sa le probez... In afara de asta, cele pe care mi le-ai aratat sunt din alder, cam light pentru gustul meu, si sunt Aria, producator care pe mine nu ma incanta. Chiar nu exista o chitara care sa merite cumparata? Ce inapoiati mai suntem... Probabil ca nici nu-mi trebuie pentru mult timp solutia asta, dar pentru o scurta perioada tot trebuie sa fac un compromis. Eu inteleg ca trebuie sa va vindeti chitarele dar parca nu m-as arunca la SH. De exemplu un calculator SH ai lua (sau masina)? Numai daca ai vrea sa scapi de el repede... eu nu vreau asta cu chitara, vreau sa ma obisnuiesc cu ea...

Nu stie nimeni o chitara medie-buna pana in 1000 lei, noua? Asta asa, pana invat... chiar cer prea mult?

Iar bugetul e destul de fix...

Link to comment
Share on other sites

Care e ideea in asta? Sa schimb chitara mai incolo?

Pai... din cate am inteles eu, 30 W ai astuia sunt mult mai putin decat dublul lui 15(adica volumul perceput e doar cu putin mai mare decat la un amp cu 15 W), deci nu s-ar justifica cei 200 lei in plus fata de asta, de exemplu (am cautat si asta e cel mai mic si e la fel, nu difera decat puterea la output):

Pe de alta parte, tot din auzite si citite umbla un mit cum ca ar fi prea mult chiar si astia 15... pentru relatiile bune cu vecinii. Deci parca l-as lua pe asta de 15 ca e putin mai ieftin, mai putin zgomotos si oricum nu am pretentia sa ma tina o viata sau sa urc cu el pe o scena. Ce parere ai despre acesta?

Þi-am recomandat amplificatorul de 30W nu atât pentru putere, cât pentru difuzorul de 10" diametru, capabil de redarea unor frecvențe mai joase decât cel de 8". Apoi - în legãturã cu vecinii - amplificatorul are un "reglaj" (pe panoul din spate) care-l face sã reducã puterea fãrã a pierde efectul adus sunetului de cãtre cele douã lãmpi.

 

 

Care e ideea in asta? Sa schimb chitara mai incolo?

Aºa gândeam ºi eu la începtul experienței "electrice".

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
...

 

Stai, nu prea inteleg...

Deci are doua lampi? La descriere intelesesem ca are una, si anume 12AX7. Am inteles ideea cu difuzorul... la fel si cu atenuatorul de putere. Dar m-ai pierdut la faza cu "existenta electrica"... La ce te referi? Concluzia e ca nu face sa iei chitara noua? Sau cum? Majoritatea zic " chitara noua, are doua luni de stat in casa, niciun concert, nicio repetitie" si o vand fara mila cu 100 lei mai ieftin decat pretul stoc... pai aia-i treaba? Ei de ce ar vinde-o? Ce zici despre un Squier Fat Strat? Sau un GRG170DX?... Dar mai am o idee: gasesc una ieftina rau dar cu lemn bun, gat din mahon si tastiera de rosewood si mai tarziu ii cumpar doze si tremolo si o fac mai buna decat valoarea actuala... nici asa nu merge?

Alte propuneri?... De obicei sunt impotriva second-hand-ului, e chestie de noroc... la fel ca si la orice magazin... Oricum, multumesc pentru explicatii, mirceab. Poate n-am luat destul de in serios SH-ul... o sa ma mai gandesc...

Link to comment
Share on other sites

Ce zici despre un Squier Fat Strat? Sau un GRG170DX?

Sunt bunicele amândouã. ªi-ți rãmân bani ºi pentru amplificator bun.

ªanse mari ca peste un an sã vrei sã schimbi dozele.

[Deºi mai probabil cã vei încerca sã o vinzi la "second hand", ca sã-ți poți lua una cu o clasã mai sus.]

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Ce parere aveti despre: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1031 sau ceva asemanator?

Mie imi place atat cum arata cat si ca sunet, poate as putea face un efort s-o cumpar pe langa VOX-ul AD30VT... dar trebuie sa stiu si alte pareri. Rating-ul mediu este destul de bun: http://reviews.harmony-central.com/reviews...anez/SA120/10/1 . Daca nu, atunci astept solutii... Nu cred ca ar avea rost sa schimb dozele prea curand, personal imi plac astea din fabrica. Incerc sa mai elimin din variante, alte pareri? Despre Squier nu prea am gasit informatii referitoare la sunet, nici despre Aria pe Youtube...

Asta mi se pare destul de buna ca sunet:

...
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

omule..sa nu sari din prima la o chitara performanta, mai ales daca nu stii nimic, dupa cum ai zis. Cumparati ceva de inceput pe care sa inveti si dupa aia cumparati una mai buna...asa am facut eu. Si, de multe ori, cele cumparate online, de pe sit-uri, noi, au defectiuni (doze strambe, vopsea proasta etc.). Mai bine cauti pe forum cineva care vinde ceva ieftin si bun si il contactezi daca te intereseaza. Dar nu ii dai adresa ta si gata ai facut transferul, ii ceri poze mai detaliate la doze, heatstock, termolo, jack etc. si te uiti bine la ele. Ii ceri si un demo, sa auzi tu chitara, va intelegeti in privinta pretului si cumperi, daca iti convine. Asta nu se face intr-o zi, iti trebuie vreo 2-3 ca sa o vezi calumea..

La squier ai grija ca iti mai face fite...

cheerz!

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Stai, nu prea inteleg...

Deci are doua lampi? La descriere intelesesem ca are una, si anume 12AX7. Am inteles ideea cu difuzorul... la fel si cu atenuatorul de putere. Dar m-ai pierdut la faza cu "existenta electrica"... La ce te referi? Concluzia e ca nu face sa iei chitara noua? Sau cum? Majoritatea zic " chitara noua, are doua luni de stat in casa, niciun concert, nicio repetitie" si o vand fara mila cu 100 lei mai ieftin decat pretul stoc... pai aia-i treaba? Ei de ce ar vinde-o? Ce zici despre un Squier Fat Strat? Sau un GRG170DX?... Dar mai am o idee: gasesc una ieftina rau dar cu lemn bun, gat din mahon si tastiera de rosewood si mai tarziu ii cumpar doze si tremolo si o fac mai buna decat valoarea actuala... nici asa nu merge?

Alte propuneri?... De obicei sunt impotriva second-hand-ului, e chestie de noroc... la fel ca si la orice magazin... Oricum, multumesc pentru explicatii, mirceab. Poate n-am luat destul de in serios SH-ul... o sa ma mai gandesc...

 

Cand cumperi o chitara, indiferent daca e noua sau la sh, e mereu o chestiune de noroc. Nu stii niciodata daca va fi "acea" chitara, ce sa ti se potriveasca tie :) . In legatura cu cele doua, amandoua isi fac treaba.

Chitara care o cumperi nu valoreaza cat pretul din magazin decat atunci cand este cea care iti ramane pentru totdeauna. Atunci cand vrei sa scapi de o chitara, inseamna ca nu iti foloseste suficient de mult, deci pentru tine nu valoreaza mai mult decat lemnul din care este facuta. Eu sunt la a doua chitara; prima m-a tinut cam un an de zile si am vandut-o la aproape jumatate din pretul initial, deoarece am ales-o prost si nu prea aveam la ce sa o folosesc. Eram oare mai castigat daca cumparam din prima chitara care o detin acum? Asta ar fi insemnat sa stau acel an de zile fara sa cant la chitara. Intr-un fel chitarile astea mai ieftine se "inchiriaza", le folosesti pana afli chiar tu ce ti se potriveste si apoi o pasezi mai departe. Prima mea chitara mi-a a fost buna sa pot intelege de ce anume am nevoie la o chitara si ce este in plus. Crezi ca e mult sa renunti la 100 de lei pentru asta? De fapt suntem mai castigati daca avem bunul simt sa nu ne zgarcim atunci cand scapam de ele si sa le dam la un pret rezonabil. Tot ce detin acum probabil ca ar fi costat dublu in magazin si totusi am avut marele noroc sa dau peste oameni de treaba.

 

E la fel de complicat si cu amplificatoarele, sunt vreo 20-30 de modele de amplificatoare disponibile in Romania la 1000 lei sau mai putin. Daca iei 20 de chitaristi si ii pui sa-si aleaga din gramada cate unul, poti fi sigur ca vor alege amplificatoare diferite. De exemplu, eu am fost foarte placut impresionat de Marshall MG15, dar in acelasi timp nu as renunta foarte usor la no-name-ul meu cu toate facilitatile lui. Deci pana la urma se reduce la ce iti convine cel mai mult in momentul respectiv. Nu prea le poti avea pe toate.

Faptul ca Vox-ul are o lampa nu il face sa sune ca un amplificator pe lampi.

Este foarte importanta marimea difuzorului, adesea mai mult decat puterea amplificatorului. Avem la sala, unul langa altul, un Valbee cu difuzor de 6", un no-name de 15w cu dif de 8" si un Valvetronix de 30w cu dif de 10". Luate separat, am senzatia ca Valbee-ul urla cel mai tare iar Vox-ul are cea mai mica forta, dar acolo, in sala, cel cu dif de 8" il acopera pe cel de 6", iar cel de 10", chiar si cu volumul dat pe la jumatate, se aude lejer peste celelalte doua.

 

Insa raspunsurile pentru cele mai multe intrebari vin de la sine cand esti cu instrumentul in mana. Ambele chitari sunt in aceeasi categorie, asa ca incearca! Nimeni nu iti poate zice ce ti se potriveste mai bine. Daca astepti sosirea unei ocazii mai bune, pierzi din timpul tau de cantat.

 

Later: si Ibanez S-ul este o alegere foarte buna, dupa parerea mea

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Din ce spui tu inteleg ca esti foarte la inceput....sper sa nu gresesc :)

Parerea mea este ca la inceput nu e bine sa canti pe o chitara "performanta" , un instrument mai "slab" sa zicem te va obliga pe tine sa depui un efort mai mare.....si ulterior vei fi mai castigat......altfel , vei avea tendinta sa iti dezvolti un sunet plat si artificial.

Important ar fi sa-ti cumperi chitara si sa incepi sa canti.....cum mai spunea si alt coleg .

Ca sa raspund strict la intrebarea ta, toate variantele enuntate de tine mi se par ok....

So buy & start playing :)

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
...

Ce adanca a fost toata chestia asta...

Nici nu stii cata dreptate ai: ca de 2 ani jumate strang bani... ca de fapt am cautat iar si iar si mereu gaseam ceva si mai bun si nu ma induram sa dau banii pe el... samd... :)

Uite la ce concluzie am ajuns: imi trebuie un cub bun, cu efecte, putere dar mai ales difuzor de calitate(Celestion, right?) pe la vreo 800-1000 lei, pe care il tin pana se strica sau imbatraneste; restul din buget o chitara acolo, cat sa fie; drept pentru care eu zic asa: Vox AD50VT si Squier Bullet(

), la 400 lei pe Guitarshop suna "bestial"... dupa care intr-o viata de om imi iau eu alta... ca la mica publicitate nu mi-a placut niciuna... asta poate ma va face sa lucrez mai mult, vorba voastra... merge asa? Daca nu, va rog dati-mi un exemplu de chitara SH dar nu mai mult de 500 lei...

Multumesc.

Edited:

A propos: stiu ca nu a dat nimeni un raspuns clar pe nicaieri in privinta asta, dar totusi intreb si eu: imi trebuie profesor?

Da, fara as invata cu greseli, dar cui ii trebuie tehnica corecta? Important e sa stii cum sa-ti canti tie incat sa-ti placa, nu? Deci?

Edited by coacervat
Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
...

OK then...pai nu vad alta solutie decat sa-mi iau profesor pana ma prind cum sta treaba, apoi scap de rasnita asta de Squier si-mi iau Ibanezu' ala cu nestemate :) ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1567 ) sau il tin ca poate ma atasez sufleteste de el...

Multam mult! Daca mai am vreo intrebare, o pun... cand mi-o veni...

Spor!

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine ar fi sa te duci cu cineva care se pricepe sa iti iei chitara. La astea low-cost de multe ori se intampla sa aiba anumite probleme. Nu mari de genul sa trebuiasca sa o arunci, ci freet-buzz, distanta dintre corzi si grif prea mare/mica. Ideea de a lua un amplificator mai bun mi se pare buna. Sper sa nu te trezesti peste 2 luni ca nu mai ai chef de cantat si ai dat bani pe scule degeaba.

Nu ai nevoie de profesor neaparat. Ar fi mai usor cu.

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Fiindca au mai fost useri, sunt chiar acum si poate vor mai fi pe acest topic: nu va sfiiti sa va dati cu parerea, sunt deschis oricaror propuneri! Topicul nu e locked inca.

Multumesc.

 

cel mai bine ar fi sa te duci cu cineva care se pricepe sa iti iei chitara....

Cat as fi vrut sa am pe cineva care sa mearga cu mine, insa n-am...

Si oricum, ar fi, cred, o experienta placuta sa invat sa acordez chitara, sa scap de buzz si alte chestii, cu conditia sa nu fie chiar lopata...

Merci. Nu, n-am de gand sa ma las peste o luna...

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti o chitara mai buna nu bulletu...oricum o sa ai probleme cu orice chitara pana-n 10 milioane(more or less) ca nu ti-o da nimeni cu setup perfect. Sa fii mai satisfacut si sa ai vointa sa continui iti recomand si un procesor. Vei fi incantat sa ai mai multe sunete sa nu te plictisesti. Un zoom g1/2, peavey rage(sau ceva in pret) si un ibanez RG321MH pe care-l lauda toata lumea si n-ai treaba mult timp de acum incolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Si uite cum ma bagarati in ceata... unu' zice una, altu' zice alta... intai si intai, chitara scumpa sau ieftina? Amplificator scump sau ieftin?

Nu merge si una si alta, ca n-am 2000+ de lei... Ibanezu' asta ma duce la saracie... si mai e expresia "il lauda toata lumea"... foarte naspa avand in vedere ca asta nu-i un criteriu bun. Cum fac deci? Eu parca as lua ceva mai ieftin, sa ma amarasc cu Bulletu' si dup-aia imi iau alta, mai buna... ca amplificatorul ramane... adica pe perioada de studiu eu cred ca ajunge asta... Alta solutie mai vede cineva?

Nu am bani si de Ibanezu' si de amplificator calumea si procesor...Cred ca o sa iau o chitara din cele ieftine, amplificator pana-n 1000 lei si restul pun la ciorap si cand ma fac mare, iau una mai de Doamne-ajuta. Si mai vad eu dup-aia... Pai si Ibanezu' asta nu se incadreaza la cele cu probleme? Tot aia e, macar daca nu ma descurc, sa fie ieftina, sa pot sa dau cu ea de toti peretii... Oricum merci pentru propunere...

S-o luam altfel: daca iau acuma Ibanezu' asta si un cub mai ieftin, in viitor poate o sa vreau ceva mai mare,plus o chitara mai buna dar daca iau acuma unul mai mare, pe viitor o sa schimb doar chitara. Iar procesorul e optional, nu?

Eu m-am incurcat, nu stiu ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

ia-ti ceva ieftin, dar nu pomana. :) . Configuratia ibanezului (H-H) nu cred ca este destul de diversa. Tu momentan nu stii ce gen o sa iti placa sa abordezi. Asa suntem toti la inceput. Ia-ti o chitara mai versatila, cu un Humbucker si un single coil si experimentezi.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

pack-ul asta ar fi in regula.

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=29

si chitara asta este foarte buna pentru banii ei.

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=374

la fel si asta, daca esti fan al formei LP.

 

Incearca sa imprumuti de la cineva o chitara electrica pentru vreo saptaman-doua. Si vezi ce iti place si ce nu la ea.

Nu are rost sa investesti bani prea multi in chestia asta.

Pretul in care te invarti este unul mic. Daca nu iti va placea mai tarziu chitara si cauti altceva, vei incerca sa o vinzi. Mai mult de 60% din cat ai dat pe ea nu vei lua inapoi.

Nu fi reticent fata de chitarele second hand. In primul rand din pricina faptului pe care l-am expus mai sus. La experienta pe care o ai, poti lua si din magazin o chitara noua care sa sune foarte prost.

Te poti duce la persoana care vinde chitara acasa, vezi ce fel de om este, probezi.

 

Ti-as propune sa iti cumperi ceva second hand, ieftin, eventual si un procesor Zoom 505. Cu un pachet de genul te scoti pana in 500 lei. Iti vei da seama destul de repede ce iti place si ce nu, dupa care sa faci o investitie mai serioasa.

 

Dau sfaturi de genul pentru ca si eu am fost in acelasi impas cand am cumparat prima electrica. Stau in casa cu o chitara cu configuratia S-S-S si mi-ar placea sa cant metal :) . Acum stiu ce vreau, mi-am micsorat foarte putin aria de cautare, astfel incat am gasit o chitara sau doua care sa ma satisfaca, bineinteles la un pret decent. Astept urmatorul salariu si nu voi mai avea ce sa cer de la chitara mea. Cel putin pentru o perioada.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Si uite cum ma bagarati in ceata... unu' zice una, altu' zice alta... intai si intai, chitara scumpa sau ieftina? Amplificator scump sau ieftin?

Nu merge si una si alta, ca n-am 2000+ de lei... Ibanezu' asta ma duce la saracie... si mai e expresia "il lauda toata lumea"... foarte naspa avand in vedere ca asta nu-i un criteriu bun. Cum fac deci? Eu parca as lua ceva mai ieftin, sa ma amarasc cu Bulletu' si dup-aia imi iau alta, mai buna... ca amplificatorul ramane... adica pe perioada de studiu eu cred ca ajunge asta... Alta solutie mai vede cineva?

Nu am bani si de Ibanezu' si de amplificator calumea si procesor...Cred ca o sa iau o chitara din cele ieftine, amplificator pana-n 1000 lei si restul pun la ciorap si cand ma fac mare, iau una mai de Doamne-ajuta. Si mai vad eu dup-aia... Pai si Ibanezu' asta nu se incadreaza la cele cu probleme? Tot aia e, macar daca nu ma descurc, sa fie ieftina, sa pot sa dau cu ea de toti peretii... Oricum merci pentru propunere...

S-o luam altfel: daca iau acuma Ibanezu' asta si un cub mai ieftin, in viitor poate o sa vreau ceva mai mare,plus o chitara mai buna dar daca iau acuma unul mai mare, pe viitor o sa schimb doar chitara. Iar procesorul e optional, nu?

Eu m-am incurcat, nu stiu ce sa zic...

 

Logica nu e gresita, dar noi nu traim in vest, unde cei de p'acolo nu-si pun astfel de probleme. Acolo poti lucra vara si cu salariul din doua veri iti iei Gibson si Marshall si ce vrei tu. Daca am zis ieftin, ma refeream la ceva cam prin zona a 800-1000 lei chitara noua, din magazin, sau la 500-800 la sh. Squier Bullet "tinde" catre chitara :) si am unele indoieli si in legatura cu seria Affinity. Ma rog, poate sunt acum zgarcit, ma gandesc ca nu m-as intoarce la asa ceva nici daca m-ar ruga cineva frumos, dar e din simplul motiv ca m-am obisnuit cu ce am acum si imi vine mai greu sa apreciez simpla bucurie de a avea o chitara, indiferent de model. La Affinity nu ma bag, dar Bullet-ul e una din acele putine chitari de care ar trebui sa te feresti. Nu zic ca este blestemata sau ceva, dar e mai mica ca dimensiuni fata de celelalte modele si nu numai. E un sfat prietenesc, atat :) , nu am ceva nici cu firma nici cu modelul.

Configuratia H-H nu este "mai putin diversa". Ai 3 pozitii de doze, reglaj de volum si ton si as vrea sa-l vad eu pe acela care utilizeaza in mod exhaustiv chitara, de nu-i mai ajung dozele. Cat timp ai volum pe chitara si mai mult de o doza, este bine :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Nu va repeziti asa.

Deci sa zic ce nu-mi convine intai.

Jacksonul nu, pentru ca are doza dubla high-output, floyd prost si headstock cel putin ciudat... nu cred ca sta acordata, iar pentru pretul ei... nu-mi place si nu as da atata...

La fel si Epiphone-ul, dar asta cade in extrema cealalta: copie ieftina, mie nu-mi place, pur si simplu... nu stiu daca face, de exemplu acu' o luna era cu 100 RON mai ieftin la Muzica decat la Guitarshop, deci la Muzica era 6 milioane si ceva, zic sigur ca m-am uitat. Vopseaua aia e varuiala din punctul meu de vedere. Nu ca n-ar fi buna, dar pentru pretul afisat, nu mi se pare ca face.

Am zis de Squier-ul ala pentru ca suna acceptabil PENTRU BANII CERUTI la pret, cum ati vrea sa sune al 400 lei?

Pack-ul de la Ibanez parca mi-ar placea, dar raman cu ampul ala in plus... oricum, e o varianta...

Din cunostintele mele, seria Affinity e mai slaba ca Standard.

Problema mea e ca nu am gasit ceva satisfacator nici la SH... iar daca dau mai mult de 800 lei pe chitara, nu mai ramane destul pentru amplificator... nu prea stiu cum sa fac... Nu sunt impotriva afirmatiilor voastre, dar trebuie sa calculez bine inainte... cred ca o sa caut maine mai cu atentie la second-hand...

Deci in stilul afirmatiilor de pana acum, iau amplificatorul mai scump din start si chitara mai ieftina, invers sau un compromis intre cele doua?

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=29057

asta mi s-ar parea cam cea mai buna oferta de la mica publicitate.

Ai humbucker si 2 single coil-uri, varietate mai mare de sunete.

Ca si amp, ai cam putea sa-ti iei orice, la banii care iti raman, oricum toate suna aiurea. Ai putea sa optezi pentru un multiefect si sa scoti prin boxele de la calculator. Nu se aude excelent, dar si daca iti iei un amplificator ieftin, tot prost se aude.

Parerea mea... hic.

Daca vrei noua, cel mai bine te duci cu banii in buzunar la un magazin si incerci. Incerci si amp si chitare, pe care le vrei tu. Pe aia care ti se pare tie ca iti sta mai bine in mana si suna mai bine, o cumperi. E chestie de gust. Acum sunt constient ca tu cauti cel mai bun lucru ieftin, dar in cazul chitarelor sunt prea multe modele si prea multe pareri. Cea mai proasta afacere pe care ai putea s-o faci ar fi sa-ti iei un Vorson, sau mai stiu eu ce firma fantoma. Mergi pe firme cunoscute, e mai sigur.

Link to comment
Share on other sites

Da, Squier Standard zic ca e ok. Detin un exemplar si sunt destul de multumit.

Eu mi`am luat chitara mai intai....si cat timp am strans bani pt amplificator am cantat la boxe. Nu o sa sune fenomenal, dar te poti juca cu programe de efecte gen GuitarRig si, cel mai important, in timpul asta poti sa exersezi, sa inveti. Asa poate iti faci si o parere despre ce ai vrea sa canti...si o sa stii mai bine ce amp ti se potriveste.

Deci...parerea mea: si o chitara dar si un amp decent. Nu`i musai sa le iei pe`amandoua odata.

Asta daca mai ai rabdare. :)

Link to comment
Share on other sites

Da, Squier Standard zic ca e ok. Detin un exemplar si sunt destul de multumit.

Eu mi`am luat chitara mai intai....si cat timp am strans bani pt amplificator am cantat la boxe. Nu o sa sune fenomenal, dar te poti juca cu programe de efecte gen GuitarRig si, cel mai important, in timpul asta poti sa exersezi, sa inveti. Asa poate iti faci si o parere despre ce ai vrea sa canti...si o sa stii mai bine ce amp ti se potriveste.

Deci...parerea mea: si o chitara dar si un amp decent. Nu`i musai sa le iei pe`amandoua odata.

Asta daca mai ai rabdare. :)

 

O chitara buna te ajuta sa progresezi mai repede decat un amp bun. Mai bine canti pe un cub amarat doar cu drive si un buton de ton pe care dai 1 mil decat sa dai 10 mil pe amp si sa iti iei o chitara care falseaza,nu sta acordata, are action mare, griff incomod taste prost batute care te ranesc la mana,nut-uri care crapa sau lipituri reci. Toate defectele astea pot aparea la o chitara low-end. Un amp amarat in 2 minute il probezi de mama focului. Atata timp cat nu paraie si nu iese fum din el, e ok. Eu cu mintea de acum si cu banii tai as incepe cu un Fender (pt ca imi place,am, si ma multumeste) sau un Epiphone (studio,standard) si un cub mic si simplu. Apoi dupa ce as mai strange ceva banuti mi-as lua un cub mai rasarit,cu dif mai bun,2 canale si reverb.Daca stai la apartament,peste 15w e nebunie curata. Am avut un cub bun de 15w care dat la maxim era MULT prea tare. Am avut si roland micro cube 5w, dif 6" care dat la maxim era tot asa TARE dar suportabil. Iar pe lampi e si mai si. 5w lampa in functie de ce difuzor ai la el e de la foarte tare la amenda...

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat
O chitara buna te ajuta sa progresezi mai repede decat un amp bun. Mai bine canti pe un cub amarat doar cu drive si un buton de ton pe care dai 1 mil decat sa dai 10 mil pe amp si sa iti iei o chitara care falseaza,nu sta acordata, are action mare, griff incomod taste prost batute care te ranesc la mana,nut-uri care crapa sau lipituri reci. Toate defectele astea pot aparea la o chitara low-end....

 

Atunci sa imi iau pack-ul asta de la Ibanez?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

Ce parere ai despre Fender Champion 600 (lampa curata sau juma-juma ca la Vox?) sau G-DEC Junior si Ibanezu' GRG170DX? Incerc sa evit Squier (colegii de mai sus au zis ca poti avea surprize cu Squier) si Fender (mult prea scumpe,putin versatile, prea vintage).

Sau ce alte posibilitati mai am?

Incluzand second-hand... :)

Edited by coacervat
Link to comment
Share on other sites

este in regula pack-ul ala. Ia-l vezi cum suna, si pe urma te vei hotari daca ai nevoie de alt amp. Cred ca cel inclus in pret isi face treaba bine pentru inceput. Dupa vreo 2 luni de cantat iti vei da seama de ce nu suna bine si vei sti cu ce vrei sa-l schimbi. Daca tot te gandesti la GRG170DX, de ce nu mai pui 2 milioane si iei un http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8. E mult mai bun. Neck-ul Wizard II este unul dintre cele mai bune, iar string-through ii ofera mai mult sustain si se si dezacordeaza mult mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Atunci sa imi iau pack-ul asta de la Ibanez?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

Ce parere ai despre Fender Champion 600 (lampa curata sau juma-juma ca la Vox?) sau G-DEC Junior si Ibanezu' GRG170DX? Incerc sa evit Squier (colegii de mai sus au zis ca poti avea surprize cu Squier) si Fender (mult prea scumpe,putin versatile, prea vintage).

Sau ce alte posibilitati mai am?

Incluzand second-hand... :)

 

Nu's asa scumpe Fender, daca iti iei varianta Fat (cu humbucker in bridge) sunt f versatile, ergonomice. Fender Champ600 e full tube. In nici un caz pack-uri,si nici grg170dx. De fapt nici un ibanez low end. Mai bine Jackson. Eu as zice Fender Standard Fat Stratocaster si un amp mic,nu neaparat pe lampi pt ca fie sunt scumpe fie trebuie date tare ca sa sune bine sau sa distorsioneze,mai bine un cub mic SS (gen roland cube 15). Sau Epiphone LP sau SG studio sau standard. Sigur iti iei cu 1700 ron astea.

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Nu va repeziti asa.

Deci sa zic ce nu-mi convine intai.

Jacksonul nu, pentru ca are doza dubla high-output, floyd prost si headstock cel putin ciudat... nu cred ca sta acordata, iar pentru pretul ei... nu-mi place si nu as da atata...

La fel si Epiphone-ul, dar asta cade in extrema cealalta: copie ieftina, mie nu-mi place, pur si simplu... nu stiu daca face, de exemplu acu' o luna era cu 100 RON mai ieftin la Muzica decat la Guitarshop, deci la Muzica era 6 milioane si ceva, zic sigur ca m-am uitat. Vopseaua aia e varuiala din punctul meu de vedere. Nu ca n-ar fi buna, dar pentru pretul afisat, nu mi se pare ca face.

Am zis de Squier-ul ala pentru ca suna acceptabil PENTRU BANII CERUTI la pret, cum ati vrea sa sune al 400 lei?

Pack-ul de la Ibanez parca mi-ar placea, dar raman cu ampul ala in plus... oricum, e o varianta...

Din cunostintele mele, seria Affinity e mai slaba ca Standard.

Problema mea e ca nu am gasit ceva satisfacator nici la SH... iar daca dau mai mult de 800 lei pe chitara, nu mai ramane destul pentru amplificator... nu prea stiu cum sa fac... Nu sunt impotriva afirmatiilor voastre, dar trebuie sa calculez bine inainte... cred ca o sa caut maine mai cu atentie la second-hand...

Deci in stilul afirmatiilor de pana acum, iau amplificatorul mai scump din start si chitara mai ieftina, invers sau un compromis intre cele doua?

:) frate unde ai vazut epi les paul special II la muzica ca eu m-am dus pe acolo special sa vad daca au si nu am gasit

 

si mie personal mi se pare ok ideea "amp bun, chitara low end", pentru inceput, pt ca la amp ai o solutie durabila pe cand chitara o mai schimbi dupa preferinte, dupa etc.

 

eu personal daca as avea bugetul tau m-as uita la asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 sau daca nu prea ai pretentii http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=619 si dupa aia l-as testa pe diferite amplificatoare care le au aia din guitarshop pe acolo, si nu m-as sfii sa ma arunc si la ampuri de peste 1000 ron

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Na, parerile sunt impartite in 10 directii. E normal. Ia-ti ceva si vezi pe urma. Si un banjo e bun. Din fata calculatorului nu vei sti niciodata ce sa alegi. Cand te duci la piata sa cumperi cartofi, ii iei pe aia care ti se par tie mai buni. Asa e si cu chitarele. De aceea sunt atatea modele, pentru a satisface toate gusturile. Gusturi care sunt diferite, normal. Du-te la un magazin, incearca 10 chitare, din care probabil vor fi cateva care nu iti vor placea. Alege singur, nu poate nimeni sa aleaga pe gustul tau. Oricum, in banii pe care ii ai nu iti vei lua ceva ce te va satisface peste vreun an. Iti vei schimba chitara, nu e nimic rau in asta, e normal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.