www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Interferente?


firebird

Recommended Posts

Am un ibanez (care trece cand printr-un procesor cand printr-un amp cand prin ambele..) cu "mici" probleme si nu stiu de unde vine... poate ca s-a mai intalnit careva dintre voi cu problema asta...su nu o sa fiu nevoit sa fac o gramada de teste.

 

adica nu suna constant in high gain ... in clean nu se simte nici o problema.

 

ex: coarda sol in sol (pozitia 12) suna a sol-sol-sol-sol (sustainul e (relativ) ok) nu a sooooooooooooooooooooooool. acest "fenomen" *se poate observa si in alte pozitii cu intensitate mai mica sau mai mare *dispare la sunetele joase de la (re liber in jos) sau la sunetele foarte inalte mi (coarda subtire pozitia 12). freetbuzz nu (mai) am.

 

s-ar putea sa am problema mecanica(un surub de pe corp care nu sta bine) - sau de la doze (inf 3 si 4)? trebuie sa spun ca sunt destul de bine inconjurat de surse de unde electromagnetice (cam 20 de metri de cablu - prelungitor - splitter etc. de 220 volti si 50hz; un calculator (fara "panourile" montate); un monitor (daca schimb refreshul se schimba si bazaitul - dar nu ma deranjeaza pentru ca se poate controla foarte bine cu butonul on-off :)) ); 3 transformatoare (dintre care un traf de putere --12volti - 60amperi--) (toate echipamentele astea se afla intr-o incapere de 5*4 metri) care s-ar putea sa intre in interferenta cu vibratia coardei coardelor respective si sa se anuleze vibratiile (sau sa se suprapuna) ca si undele intr-o balta.. :) si distorsionatorul sa reactioneze (foarte) negativ la asta???

 

astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

hmm...ma indoiesc sa fie din cauza aparaturii (interferentele produc zgomot); cred ca problema vine de la chitara...joaca-te cu inaltimea dozelor, eventual verifica si intonatia si cred ca problema se va rezolva...

Link to comment
Share on other sites

Am un ibanez (care trece cand printr-un procesor cand printr-un amp cand prin ambele..) cu "mici" probleme si nu stiu de unde vine... poate ca s-a mai intalnit careva dintre voi cu problema asta...su nu o sa fiu nevoit sa fac o gramada de teste.

 

adica nu suna constant in high gain ... in clean nu se simte nici o problema.

 

ex: coarda sol in sol (pozitia 12) suna a sol-sol-sol-sol (sustainul e (relativ) ok) nu a sooooooooooooooooooooooool. acest "fenomen" *se poate observa si in alte pozitii cu intensitate mai mica sau mai mare *dispare la sunetele joase de la (re liber in jos) sau la sunetele foarte inalte mi (coarda subtire pozitia 12). freetbuzz nu (mai) am.

 

s-ar putea sa am problema mecanica(un surub de pe corp care nu sta bine) - sau de la doze (inf 3 si 4)? trebuie sa spun ca sunt destul de bine inconjurat de surse de unde electromagnetice (cam 20 de metri de cablu - prelungitor - splitter etc. de 220 volti si 50hz; un calculator (fara "panourile" montate); un monitor (daca schimb refreshul se schimba si bazaitul - dar nu ma deranjeaza pentru ca se poate controla foarte bine cu butonul on-off :)) ); 3 transformatoare (dintre care un traf de putere --12volti - 60amperi--) (toate echipamentele astea se afla intr-o incapere de 5*4 metri) care s-ar putea sa intre in interferenta cu vibratia coardei coardelor respective si sa se anuleze vibratiile (sau sa se suprapuna) ca si undele intr-o balta.. :) si distorsionatorul sa reactioneze (foarte) negativ la asta???

 

astept pareri.

 

s-ar putea sa nu ai filtraj bun si sa intermoduleze 50 si 100Hz din alimentare cu partea audio , probabil aici e problema.

 

Dar asemanator poate fi si alta intermodulatie din distors/overdrive .

Link to comment
Share on other sites

Am un ibanez (care trece cand printr-un procesor cand printr-un amp cand prin ambele..) cu "mici" probleme si nu stiu de unde vine... poate ca s-a mai intalnit careva dintre voi cu problema asta...su nu o sa fiu nevoit sa fac o gramada de teste.

 

adica nu suna constant in high gain ... in clean nu se simte nici o problema.

 

ex: coarda sol in sol (pozitia 12) suna a sol-sol-sol-sol (sustainul e (relativ) ok) nu a sooooooooooooooooooooooool. acest "fenomen" *se poate observa si in alte pozitii cu intensitate mai mica sau mai mare *dispare la sunetele joase de la (re liber in jos) sau la sunetele foarte inalte mi (coarda subtire pozitia 12). freetbuzz nu (mai) am.

 

s-ar putea sa am problema mecanica(un surub de pe corp care nu sta bine) - sau de la doze (inf 3 si 4)? trebuie sa spun ca sunt destul de bine inconjurat de surse de unde electromagnetice (cam 20 de metri de cablu - prelungitor - splitter etc. de 220 volti si 50hz; un calculator (fara "panourile" montate); un monitor (daca schimb refreshul se schimba si bazaitul - dar nu ma deranjeaza pentru ca se poate controla foarte bine cu butonul on-off :)) ); 3 transformatoare (dintre care un traf de putere --12volti - 60amperi--) (toate echipamentele astea se afla intr-o incapere de 5*4 metri) care s-ar putea sa intre in interferenta cu vibratia coardei coardelor respective si sa se anuleze vibratiile (sau sa se suprapuna) ca si undele intr-o balta.. :) si distorsionatorul sa reactioneze (foarte) negativ la asta???

 

astept pareri.

 

Nu prea inteleg la ce te referi cu "so-sol-sol.."; banuiesc ca un fel de oscilatie a "volumului" sau un fel de feedback cand stai aproape de amp ; care poate aparea la gain mare mai ales la amp'uri pe lampi si la frecvente mai ridicate. Sau te referi la o intrerupere-revenire a volumului? Daca treaba e deranjanta cred ca ar trebui sa testezi daca ai posibilitatea in aceleasi conditii chitara prin alt amp si amp'ul prin doua chitari sa vezi unde'i buba. Poate fi devina chiar dif'ul amp'ului/boxei ce'o folosesti.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg la ce te referi cu "so-sol-sol.."; banuiesc ca un fel de oscilatie a "volumului" sau un fel de feedback cand stai aproape de amp ; care poate aparea la gain mare mai ales la amp'uri pe lampi si la frecvente mai ridicate. Sau te referi la o intrerupere-revenire a volumului? Daca treaba e deranjanta cred ca ar trebui sa testezi daca ai posibilitatea in aceleasi conditii chitara prin alt amp si amp'ul prin doua chitari sa vezi unde'i buba. Poate fi devina chiar dif'ul amp'ului/boxei ce'o folosesti.

 

cu sol-sol m-am referit ca am mici intreruperi de ordinea milisecundelor (cam 100)... sau asa face sunetul de parca as avea activat un vibrato... 

 

 

nu e vorba de dif ca la fel suna si intr-un PA cu o pedala de distors... buba e de la chitara... asta e 100 la 100. cred ca o sa ma apuc sa demontez toate componentele bucata cu bucata sa vad daca nu are chitara pe undeva o crapatura; un surub (sau un hardware) care se invarte in gol (si intra in rezonanta) sau contacte proaste(care reactioneaza prost la vibrarea corzilor)... si daca totul e ok o sa schimb dozele sau sa pun macar un pickup cover (oricum aveam de gand sa fac candva manevra asta).

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg la ce te referi cu "so-sol-sol.."; banuiesc ca un fel de oscilatie a "volumului" sau un fel de feedback cand stai aproape de amp ; care poate aparea la gain mare mai ales la amp'uri pe lampi si la frecvente mai ridicate. Sau te referi la o intrerupere-revenire a volumului? Daca treaba e deranjanta cred ca ar trebui sa testezi daca ai posibilitatea in aceleasi conditii chitara prin alt amp si amp'ul prin doua chitari sa vezi unde'i buba. Poate fi devina chiar dif'ul amp'ului/boxei ce'o folosesti.

 

50Hz este aproape nota Sol (G1=49 Hz G2-98Hz G3=196Hz) , fiind aproape de 50Hz al retelei s de armonice cu care se intermoduleaza si apare diferenta si suma celor doua frecvente

 

deci la o intermodulatie maxima apare o pulsatie ( in unrele cazuri intre Zero si Maxim ) a sunetului produs cu frecventa de 1Hz,2Hz ,99Hz,198 acestea fiind cu amplitudinea cea mai mare ( apar si restul plus intermodulatie si intre produsele noi cu cat distorsiunea este mai mare se ajunge la ceva nedefinit ca si sunet mai ales daca se tin acorduri...)

 

tabel cu frecventa notelor muzicale :

http://www.phy.mtu.edu/~suits/notefreqs.html

 

Fenomenul apare in orice scula care nu are bine filtrata tensiunea de alimentare , sau intrarea de impedanta mnare culege brum ( 50Hz) care daca este destul de mmare se va interfera cu semnalul util.

Link to comment
Share on other sites

problema s-a rezolvat :)

 

era de la pol-urile de la doze (ambele) si brumm... dozele infinity au pol-uri reglabile si dupa ce am facut niste experimente am slabit mult ceara din ele si la anumite frecvete intrau intr-ul fel de "rezonanta"

 

am mai aplicat si o "ecranare" pe cablurile de 220v.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
problema s-a rezolvat :)

 

era de la pol-urile de la doze (ambele) si brumm... dozele infinity au pol-uri reglabile si dupa ce am facut niste experimente am slabit mult ceara din ele si la anumite frecvete intrau intr-ul fel de "rezonanta"

 

am mai aplicat si o "ecranare" pe cablurile de 220v.

ce legatura are ceara aia cu faptu ca tot ai reglat? :)

E vorba ca iti sunt dozele prea sus si ti se uzeaza coarda si ai vibrato dinala la anumite corzi,atata tot si da...la tasta 12 tinde sa faca asta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.