www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help!...vopsea Buna Conducatoare


mu5ai
 Share

Recommended Posts

 

 

intr-adevar cupu este un conductor mai bun dacat aluminiu, dar folia de aluminiu o cumperi cu 4 lei de la chioscul din coltul strazii pe cand folia de cupru trebuie sa o comanzi de la watmoth si costa 10$...oricum pt aplicatia asta plusul de conductibilitate al cuprului este absolut neglijabil.

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar cupu este un conductor mai bun dacat aluminiu, dar folia de aluminiu o cumperi cu 4 lei de la chioscul din coltul strazii pe cand folia de cupru trebuie sa o comanzi de la watmoth si costa 10$...oricum pt aplicatia asta plusul de conductibilitate al cuprului este absolut neglijabil.

 

 

multumesc mult baieti..ideea era ca as fi vrut sa o vopsesc pentru o ecranare mai buna...stiu chestia cu flia de aluminiu (aka poleiala :))...asta am facut la pickguard...am aplicat in zona cavitatii o folie de aluminiu, care intra in contact cu potentiometrele, cu comutatorul etc, asa ca are si masa facuta...mai delicat este cu ecranarea cavitatii, pt ca fiind vorba de un stratocaster, e munca grea sa poti acoperi toata cavitatea aia pt circuit, pt doze etc, fara sa se rupa poleiala...

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar cupu este un conductor mai bun dacat aluminiu, dar folia de aluminiu o cumperi cu 4 lei de la chioscul din coltul strazii pe cand folia de cupru trebuie sa o comanzi de la watmoth si costa 10$...oricum pt aplicatia asta plusul de conductibilitate al cuprului este absolut neglijabil.

sau mananci 2 ciocolate :)

Link to comment
Share on other sites

aha... :):)

 

 

hai k m-am descurcat...am lipit poleiala pe bucati, intai peretii laterali, apoi "podeaua" :)..am folosit lipici din ala la stick, pt hartie, il aplicam pe poleiala, unde se putea dadeam si pe lemn, apoi presam poleiala acolo si o intindeam cu degetele cu un pic de apa, ca sa nu o rup, sa alunece degetele pe ea si sa o lipeasca bine...apoi in zonele in care abunda fire neizolate etc, am pus scotch deasupra, ca sa nu faca contact cu vreo urechiusa de la vreun potentiometru, sau de la comutator etc...in final, am luat aparatul de masura si am verificat arbitrar cate 2 puncte opuse ca pozitie, sa vad daca toate bucatile de poleiala au un contact bun unele cu altele...chitara am readus-o la stadiul "cantabil" acum vreo 2 ore, si ce pot sa spun e ca se simte diferenta...incercati si voi :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.